קמפיין הליכוד מתרכז בימים האחרונים בשאלת "הגוש החוסם". על פי בנימין נתניהו ושרי הליכוד, מפלגת כחול לבן תנסה להקים ממשלה אחרי הבחירות בהסתמך על גוש חוסם של המפלגות הערביות. יאיר לפיד אמר אמש בחוג בית כי המפלגה לא תקים קואליציה עם הערבים, אך חבר מפלגתו עפר שלח אמר לאחרונה בראיון לתכנית "הנבחרים" ב-100FM שכחול לבן תשתמש באצבעות הח"כים הערבים במידת הצורך. אבל מה זה בכלל גוש חוסם?

גוש חוסם איננו מונח חוקתי אלא מושג פוליטי. הכוונה היא לצירוף של מפלגות מהקואליציה והאופוזיציה אשר שיתוף הפעולה ביניהן חוסם מהלכים נגדיים. זה יכול להיות גוש חוסם שמונע הרכבת ממשלה, וזה יכול להיות גוש חוסם שמאפשר את הרכבתה של ממשלת מיעוט ואת התנהלותה.

גוש חוסם כזה שימש, למשל, את יצחק רבין בשנות ה-90. רבין הקים ממשלה שמנתה בתחילה 61 ח"כים, אך לאחר עזיבת ש"ס נותר עם ממשלת מיעוט (לראשונה בתולדות המדינה) בת 56 ח"כים (ובהמשך 59 ח"כים). המפלגה הערבית מד"ע והמפלגה הסוציאליסטית חד"ש הן שאיפשרו את המשך קיומה של הממשלה במשך שנתיים (עד לרצח רבין) באמצעות תמיכה מבחוץ. כך יפעל, על פי הליכוד, גם בני גנץ.

עם זאת, גם נתניהו עצמו עשוי להזדקק לגוש חוסם דומה, מימין, כדי להקים ממשלה. אם איחוד מפלגות הימין יתפרק כמתוכנן לאחר הבחירות, סביר להניח שנתניהו לא ירצה לצרף לקואליציה את אנשי עוצמה יהודית – הנתפסים כלא-לגיטימיים בקרב חלקים רחבים מהציבור הישראלי, לרבות בציבור הימני ובציונות הדתית. אך כדי להקים ממשלה, נתניהו יבקש להישען על המלצתם עליו בפני הנשיא. נתניהו מכיר בכך כשהוא תוקף את השמאל, ש"מגנה גוש חוסם בימין עם מפלגות ימניות בזמן שהוא פעל להכניס את האיסלאמיסטים הקיצוניים לכנסת כדי לייצר גוש חוסם".

עפר שלח בישיבת ועדה בכנסת (2017)
לא פוסל. שלח | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

נתניהו אף ניצל בעצמו גוש חוסם בעבר. זה קרה ב-2008, לאחר התפטרותו של אהוד אולמרט מראשות הממשלה. יו"ר קדימה ציפי לבני ניסתה להקים ממשלה חדשה, לא הצליחה לגייס לצידה את המפלגות החרדיות ונאלצה ללכת לבחירות (שבסיומן ניצחה, אבל נתניהו היה זה שהקים את הממשלה). המפלגות הערביות, שמנו אז יחדיו עשרה מנדטים, לא סיפקו ללבני תמיכה מבחוץ – ולמעשה שימשו כגוש חוסם עבור נתניהו, יו"ר האופוזיציה.

אבל האם נתניהו צודק כשהוא טוען ש"לפיד-גנץ יקימו גוש חוסם עם המפלגות הערביות"? סביר להניח שלא. לא רק שלפיד שולל את האפשרות – גם המפלגות הערביות לא קופצות עליה. באופן היסטורי המפלגות הללו לא נוהגות להמליץ על איש לראשות הממשלה: הן לא המליצו על ציפי לבני ב-2009, לא על יאיר לפיד או שלי יחימוביץ' ב-2013 ולא על יצחק הרצוג ב-2015. עם זאת, אחמד טיבי אמר ב-2017 – ושוב בינואר השנה – כי איננו שולל גוש חוסם. לפי לפיד וגנץ, לא בטוח שיהיה לא עם מי ליצור את הגוש.