"פרץ שוקל להיכנס לממשלת נתניהו" | צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות

ראש מפלגת מרצ, ניצן הורוביץ, התראיין הבוקר בגלי צה"ל ותקף את עמיר פרץ על האיחוד של העבודה עם אורלי לוי-אבקסיס: "ריסק את האפשרות לאיחוד גדול בשמאל". "אני באתי לשיחות בנפש חפצה", סיפר, "אך כשהיה צריך לפעול במנהיגות הוא סירב".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"עמיר פרץ הודיע על כך שהוא סוגר את הדלת על איחוד גדול בשמאל, בשביל שריון קטן מימין", אמר הורוביץ. "בכך הוא מרסק את האפשרות לאיחודים גדולים בשמאל ולאלטרנטיבה שלטונית. הוא חוזר על הטעות של גבאי".

כשנשאל מה היה בשיחות ביניהם ענה הורוביץ: "אני באתי לשיחות עם פרץ בנפש חפצה, במטרה למקסם את הקולות ולתקן את הטעות שעשה אבי גבאי בבבחירות הקודמות, להביא בשורה לציבור. ניהלנו כמה שיחות אבל כשהיה צריך לפעול במנהיגות הוא סירב לחיבור הזה".

הורוביץ גם טען שפרץ לא שולל, ואפילו שוקל, להצטרף לממשלת נתניהו: "בפירוש בשיחותינו הוא (פרץ) אמר שהוא שוקל ויש לו כוונה כזו. הממשלה זה מבחינתו היעד, וזה מה שעומד בבסיס הסירוב שלו לאיחוד". לגבי חיבור עם רשימת "ישראל דמוקרטית" של אהוד ברק הורוביץ נשאר עמום, ואמר שמרצ תמשיך לשאת את הדגלים שלה: "כל המטרה של הפעילות שלנו ושל הקמפיין זה הקידום של הערכים שלנו, לא כיסאולוגיה. להציב כאן אלטרנטיבה אידיאולוגית".

יו
"שריון קטן מימין במקום איחוד גדול בשמאל" | צילום: הדס פרוש, פלאש 90, חדשות

אתמול הודיעה אורלי לוי-אבקסיס, שלא הצליחה לעבור את אחוז החסימה באפריל עם מפלגתה "גשר", שחברה באופן רשמי לעמיר פרץ, והיא תרוץ במסגרת מפלגת העבודה. פרץ ולוי כינסו מסיבת עיתונאים משותפת בבית סוקולב בתל אביב שבה הודיעו על החיבור בין שתי המפלגות ואמרו כי המהלך הפוליטי הזה נועד "לשבור את החומות" בין הגושים ולהעלות לסדר היום את הנושא החברתי. הראשון לנאום היה יו"ר העבודה, שהודיע על המהלך לקול תשואות הקהל.

"היום אנו מסתערים על לבבות העם עם מסרים של אחדות, אהבה ואחריות משותפת", אמר פרץ. "המסע שלנו יהיה מסע של אהבת חינם. לא נשתתף בתחרות של שיח פוגעני. יש חוסר אחריות של כל אלה שמשתמשים בפצעים. בכל מקום אליו יגיעו אנשינו,באוצר, בחינוך, ברווחה, בבריאות, בחקלאות, בשיכון או במשפטים - נדע מה עוד צריך לעשות למען האזרחים ששלחו אותנו למשימה זו. אני עומד נרגש ובעל גאווה גדולה".

על לוי אמר יו"ר העבודה כי היא "אישה פורצת דרך עם תפיסת עולם רחבה של צדק חברתי ולא של צדקה... לא פעם עמדתי נפעם כשחזיתי בכנסת איך אורלי מפילה חומות של התנגדות, מעבירה חוקים חברתיים חשובים ומונעת גזירות כלכליות. הסתכלתי עליה… וידעתי שמדובר במנהיגה מעוררת השראה. מנהיגה, שילדים רבים וצעירים מביטים עליה ואומרים 'גם אנחנו יכולים לשבור את תקרת הזכוכית'".

קורא לאיחודים גדולים בשמאל
האם מרצ תתאחד עם ברק? | צילום: פלאש 90, חדשות

יו"ר גשר נשאה דברים אחרי פרץ ואמרה: "האמת היא שאני אחוזת התרגשות כי אני מגיעה לאחר פסק זמן, אולי קצר, שבו יכולתי לבחון את מערכת יחסי הגומלין ביני לציבור.... כאשר נכפה עליי פסק הזמן הזה, ניסיתי לראות את הטוב שבדבר; איך אני מתחברת לאותן תחושות שלי כילדה של החוסר הזה בהורה שנמצא בשליחות, את התחושה הזו בין ההקרבה הגדולה ובין התוצאה בקלפי היה אפשר להסביר בדבר אחד: מערכת בחירות שבו האזרחים עצמם לא עניינו את המנהיגים... נרמסנו תחת רגליהם הגדולות".

בדבריה אמרה לוי כי קיבלה הצעות גם מימין וגם משמאל - אך "כאשר הגיעה ההצעה של עמיר, והוא חבר ושותף לדרך עם הרבה מאוד חוקים חברתיים ומאבקים חברתיים, הרגיש לי שזה אך טבעי להפיל את החומות האלה שעמיר דיבר עליהן ולחפש את המחבר והמאחד. החיבור הזה הוא בין מפלגות, גשר נשארת עצמאית ומובילה את המסר החברתי יחד עם הלוחם מספר 1 של החברה בישראל... הרבה מאוד מפלגות מדברים חברתי אבל זה מהפה אל החוץ... יד ביד נביא לבשורה חברתית אמתית, לא ימין ולא שמאל. אנשים".

בשלב זה התייחסה העקיצה למגעים עם המפלגות האחרות: "היו הצעות, ויש שיאמרו אולי מבחינה פוליטית בטוחות יותר, ממפלגות גדולות ושלטון בטוח. אגיד לכם את האמת? הדבר הבטוח ביותר זה ללכת עם מישהו שאתה בטוח בו, מאמין בו. כשעמיר מדבר חברתי אני מאמינה לו כי את חובת ההוכחה הוא כבר עשה... הגיע הזמן שנוריד את העניין של ימין ושמאל ונתחבר בשביל המדינה וזה מה שאנחנו עושים כאן. אנחנו יוצאים למערכה גדולה".

לוי-אבקסיס ופרץ בהודעת האיחוד
לוי-אבקסיס ופרץ בהודעת האיחוד | צילום: החדשות

בעקבות החיבור, מפלגת מרצ הודיעה באופן רשמי על זניחת המגעים עם העבודה: "עמיר פרץ חוזר על הטעות של אבי גבאי ומרסק את האפשרות לאיחודים בגוש השמאל. במקום איחוד גדול הוא בחר בשיריון קטן". יו"ר מרצ הורוביץ מסר: "לצערי, ברגע האמת, החליט עמיר פרץ לחזור על הטעות של קודמו בתפקיד, ובחר לסרב לחיבור בין מרצ למפלגת העבודה. הוריתי למטה המפלגה להאיץ את קמפיין מרצ לבחירות הקרובות".

בסיעת כחול לבן מסרו כי הם מברכים "על כל חיבור שימנע אובדן של אלפי קולות. לאחר הבחירות נקרא לליכוד לאחר עידן נתניהו ולעבודה בראשות פרץ ולוי להצטרף לממשלת האחדות שנקים". בליכוד מנגד הגיבו "להצטרפותה של אורלי לוי לשמאל" ומסרו: "אנחנו ממשיכים שלא להתערב באיך השמאל מחלק את הקולות שלו. כשנחרוג מכך - נודיע".