ועדת הבחירות אישרה היום (רביעי) את ריצת רשימת "עוצמה יהודית" ומתמודדיה, איתמר בן גביר, ברוך מרזל ובנצי גופשטיין, בבחירות לכנסת ה-22. 30 חברי הכנסת החברים בוועדה הצביעו על פסילת הרשימה כולה, אך התוצאה הייתה שוויון: 15 בעד ו-15 נגד, והרשימה לא נפסלה. ההחלטה הסופית בנושא זה תתקבל בבית המשפט העליון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הדורשים לפסול את הרשימה טענו כי עוצמה יהודית מסיתה לגזענות ושוללת את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. התומכים בפסילה היו נציגי מפלגות כחול לבן, המפלגות הערביות, העבודה ומרצ. המתנגדים לפסילה: נציגי הליכוד, המפלגות החרדיות והימין המאוחד. לא נכחו בהצבעה: נציגי ישראל ביתנו.

במהלך הדיון הגיב גופשטיין על הטענות שהושמעו, לפיהן הוא מחזיק ומפיץ תורת גזע: "מטרה אחת לנגד עיניי והיא המלחמה בהתבוללות. כל הפעילות שלנו בלהב"ה היא רק על פי חוק. משטרת ישראל פתחה בחקירה נגד בנצי גופשטיין וסגרה את התיק. יש אצלי אמא יהודייה ואבא ערבי. האחים שלו רוצים להרוג אותו כי אמא שלו יהודייה. היחיד שעוזר לו זה אני. אז אני גזען? אסור לעזור לו?"

ח"כ אחמד טיבי, ארכיון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
בן גביר תקף: "טיבי לא יוכל לכהן בכנסת" | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

"הדמוקרטיה הישראלית הולכת רחוק מדי. זה שנותנים לאחמד טיבי ואיימן עודה להתמודד זה יותר מדי", אמר בן גביר. "אנחנו בעד דמוקרטיה, אבל יותר מדי פספסו את הפן היהודי של המדינה. אנחנו בעד דמוקרטיה יהודית. שיהיה ברור - גם אזרחי ישראל הערבים ילכו לבחירות. אבל אחמד טיבי לא יוכל להיות חבר כנסת כי הוא רוצה לפגוע במדינת ישראל".

בן גביר גם הגיב לטענות נגדו ואמר כי "הדמוקרטיה הישראלית צריכה לגונן על עצמה ולהיות דמוקרטיה יהודית. צריך לעודד הגירה של אויבי ישראל, לא של כל הערבים".‎

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט העביר אתמול לוועדה חוות דעת שממליצה לפסול את מרזל וגופשטיין בשל גילויי גזענות, אך לא את בן גביר ואת הרשימה כולה. שתי בקשות נוספות לפסילה הוגשו נגד הרשימה הערבית המשותפת ונגד יש עתיד. בשני המקרים האלה המליץ היועץ שלא לקבל את בקשות הפסילה.

השופט לסתיו שפיר: "זאת לא הצגה פה"

במהלך הדיון בוועדה נציגת כחול לבן, סתיו שפיר, עלתה על הדוכן ותקפה את עוצמה יהודית. בשל האופן בו התנסחה ואריכות דבריו השופט מלצר העיר לח"כית, אך היא לא הסכימה לרדת מהדוכן. לבסוף דרש השופט לכבות לשפיר את המיקרופון וביקש ממנה שוב ושוב לצאת מהאולם.

"נציגי עוצמה יהודית חושבים שאם הם יתעקשו מספיק זמן, אם הם יאיימו ויפחידו ויתישו את הצד השני, אז אנחנו נתייאש וניתן להם לזחול לתוך הכנסת ולהרוס את כל מה שבנינו", אמרה שפיר. נציג עוצמה יהודית, איתמר בן גביר, העיר בשלב הזה שיגיש תביעת דיבה נגד שפיר - והיא זעקה לעברו "אתה לא תאיים עליי". 

 "זו לא הצגה פה, גברתי תקשיב. לקחת כמעט את כל הזמן של חברייך", אמר לה השופט ושפיר השיבה: "אני לא הצלחתי לסיים משפט פה. לא יפחידו אותנו". בשלב הזה החלה התנצחות בין שפיר לשופט מלצר. היא סירבה לרדת מהדוכן ובתגובה הורה השופט לסגור לה את המיקרופון. 

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! בואו לראות את נבחרת הכתבים המובילה בישראל במפגשים יוצאי דופן, פנים אל פנים עם האנשים המשפיעים במדינה >>> מהרו להירשם עוד היום