איילת שקד ונפתלי בנט
לא מוותרים, בנט ושקד | צילום: פלאש 90, חדשות

תוצאות האמת של בחירות 2019: אחרי יום סוער מאוד ואינסוף עיכובים ועדת הבחירות המרכזית פרסמה אמש (חמישי) את תוצאות הביניים של הבחירות. לפי התוצאות, מפלגת הליכוד מתחזקת במנדט אחד על חשבון יהדות התורה והימין החדש בראשות נפתלי בנט ואיילת שקד - נותרה מחוץ לכנסת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במפלגת "הימין החדש" הגיבו לפרסום התוצאות: "התוצאות שפורסמו אינן סופיות, ואנחנו ממשיכים להילחם. אנו מצפים מהתקשורת לגלות קצת יותר רצינות בדיווחיה". עוד הוסיפו במפלגה כי השופט מלצר כתב במפורש כי אלו אינן התוצאות הרשמיות ומדובר בתוצאות הביניים, שעוד כפופות לשינויים והתאמות.

מלצר יוחלף בעיצומה של מערכת הבחירות
יו"ר ועדת הבחירות מלצר | צילום: החדשות"לאורך היום הוקם במטה המפלגה חמ"ל שריכז כ-1,000 כשלים וליקויים בהליכי ההצבעה. מיד בתחילת השבוע נקבל לידינו את הפרוטוקולים ומאות המתנדבים שלנו ישוו אותם לתוצאות הממוחשבות", מסרו מהמפלגה. "כמו כן, נטפל בכל אי הסדרים הקיצוניים שהתגלו בספירת המעטפות הכפולות. נקבל את הכרעת הבוחר, אך לא נוותר עד שנדע מה היא באמת".

ראשי "יהדות התורה", סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני, הודיעו על הגשת ערעור נגד פרסום התוצאות הסופיות, עד לבירור התלונות שהוגשו לוועדת הבחירות. לטענת חברי ועדת הבחירות של המפלגה, הרב אברהם וובר ועו"ד הרב אברהם יוסטמן, במספר קלפיות הוקלדו בטעות נתוני ההצבעה של מפלגות אחרות על חשבונה של יהדות התורה.

יעקב ליצמן, ארכיון | צילום: יהודה חיים, פלאש 90, חדשות

ביהדות התורה הבהירו כי במידה והבקשה לא תתקבל המפלגה תנקוט בכל הצעדים המשפטיים האפשריים על מנת לתקן את הדרוש תיקון.

במהלך הלילה השופט חנן מלצר, יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית והמשנה לנשיאת ביהמ"ש העליון, פרסם את מסמך תוצאות הבחירות. מלצר הדגיש כי אלו אינן התוצאות הרישמיות, וכי התוצאות הרישמיות והסופיות יפורסמו ב-17 באפריל.

מלצר הגיב לדרישות יהדות התורה והימין החדש: "אציין כי בסמוך לפני פרסום תוצאות אלה, הונחה בפניי בקשת ב"כ סיעת "יהדות התורה", שהוגשה לי בכתב, וכן פנייה טלפונית מאת השרה איילת שקד - ליועץ המשפטי לוועדה, עו"ד דין ליבנה, שאמנע מפרסום זה, שכן התוצאות שיפורסמו אינן סופיות".

"לאחר בחינת הבקשה והפנייה מצאתי שאין מקום לקבלן, שכן מובן שמדובר בפרסום תוצאות "ביניים", שעוד כפופות לשינויים והתאמות, ככל שיימצא כי נכון לעשות כן, והכל בטרם פרסום התוצאות הרשמיות במועד הקצוב לכך בחוק-היסוד", כתב מלצר והוסיף כי הוא איננו מוצא כל מניעה לפרסום התוצאות.

מוקדם יותר אתמול ועל רקע העיכובים, יו"ר הוועדה, שופט העליון חנן מלצר, מסר הצהרה לתקשורת שבה הכריז כי תוצאות האמת יתפרסמו בשעות הקרובות ואמר שאין חשש למתקפת סייבר. "כבוד הנשיא ביקש להיוועץ האם הוא יכול להתחיל בהליך ההתייעצות עם ראשי הסיעות כבר בשבוע הבא, טרם פרסום התוצאות הרשמיות שאמורות לראות אור ביום רביעי - 17.4", אמר השופט מלצר בתדרוך לכלי התקשורת. "אני שמח לבשר לציבור שבהמשך לכך נערכה ועדת הבחירות המרכזית לפרסום התוצאות עד חצות, עדיין יכולים לחול שינויים מסוימים בעקבות תהליכי בקרה".

באשר לעיכובים בספירת הקולות, השופט מלצר הסביר כי הם נובעים מ"תקלה בממשק, שבאה לידי ביטוי בסנכרון הנתונים בזמן אמת בין אתר הליבה לאתר האינטרנט שבו מפורסמות תוצאות האמת". השופט מלצר ביקש להדגיש: "לא התגלתה כל תקלה או בעיה בספירת קולות הבוחרים, צוותים טכניים תיקנו את התקלה וביצעו מספר רב של בדיקות ובקרות ואני שמח לבשר שהנתונים שיופיעו בחצות הם תוצאות אמת - וזה מה שאציג לנשיא המדינה בשיחתי המתוכננת עמו".

לאחר מכן שיבח יו"ר הוועדה את גורמי הביטחון, שלדבריו "אישרו כי אין קשר לגורמי סייבר, גורמי הביטחון פעלו ללא לאות והם אינם מזהים כל תקיפה זרה באירוע התקלה. על פעילותם מסורה להם תודתי וגם הוקרת אזרחי ישראל צריכה להיות נתונה בהם".

זו מפת המנדטים המלאה:

הליכוד - 36
כחול לבן - 35
ש"ס - 8
יהדות התורה - 7
העבודה - 6
חד"ש-תע"ל - 6
איחוד מפלגות הימין - 5
ישראל ביתנו - 5
מרצ - 4
כולנו - 4
רע"מ-בל"ד - 4

מפת הגושים:

גוש הימין - 65 מנדטים
גוש השמאל - 55 מנדטים

נתוני ההצבעה:

מספר בעלי זכות בחירה: 6,335,387

הצביעו בפועל: 4,335,320

קולות פסולים ומעטפות ללא פתקים: 30,756