סמוטריץ' ימונה היום לשר? (צילום: רויטרס, פלאש 90, חדשות)
נתניהו: ישראל לא תהיה מדינת הלכה | צילום: רויטרס, פלאש 90, חדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב היום (שני) לסערה סביב דברי סמוטריץ', שאמר כי יפעל כדי שמדינת ישראל תחזור להתנהל לפי "דין תורה" כמו ב"ימי דוד ושלמה". נתניהו כתב ברשתות החברתיות בתמצות: "מדינת ישראל לא תהיה מדינת הלכה". לפיד תקף את נתניהו מוקדם יותר: "אם תורשע - לא תרצה שישפטו אותך לפי דין תורה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

 יו"ר האיחוד הלאומי והשני ברשימת איחוד מפלגות הימין אמר הבוקר גם לחדשות Online וגם בריאיון לתוכנית לתוכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב', כי הוא מעוניין שמדינת ישראל תתנהל על פי התורה - "מדינת ישראל תתנהל בעזרת השם כפי שהתנהלה בימי דוד המלך ובימי שלמה המלך, על פי דין תורה". דבריו זכו לביקורת חריפה ממפלגות השמאל והמרכז, וסמוטריץ' לא היסס להבהיר את דבריו ולתקוף את מבקריו.

באופוזיציה הגיבו בסערה להתבטאויות מצדו של סמורטיץ'. ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) הגיב וכתב בפייסבוק: "מפחיד לחשוב שזה המועמד של נתניהו לשר המשפטים". ח"כ יואל רזבוזוב ממפלגתו כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "במקום לקדם את המדינה ולפתח אותה, גורמים קיצוניים מתעקשים להחזיר אותה לימי הביניים".

ח"כ קארין אלהרר הוסיפה: "אם חשבנו שתכניתו של ח"כ זוהר לעוד עשור של נתניהו הייתה מטרידה - הגיע סמוטריץ' עם חזון בלהות. יוזם מצעד הבהמות, תומך בהפרדה בין יולדות ערביות ליהודיות ומי שרה"מ כמעט נתן לו הכל בעבור חסינות, רוצה לחזור לימי התנ"ך - זמנים בהם סקלו על משכב זכר וחנקו נואפים. אסור שהפנטזיה שלו תהפוך למציאות".

ח"כ איתן גינזבורג, גם הוא מכחול לבן, תקף: "הדעות שלו ידועות ולא צריך להתרגש מאמירותיו הקיצוניות ותכניותיו המשיחיות. מה שמדאיג באמת הוא הרצון של נתניהו לשרוד כמנהיג יחיד, כאילו אין איש מלבדו, ובעיקר מה שהוא מוכן לעשות ולשלם עבור זה. אז אל תופתעו אם תמורת הישרדות וחסינות, גם מדינת הלכה תהיה על הפרק". ח"כ יוראי להב-הרצנו מכחול לבן פנה לסמוטריץ' בטוויטר וכתב לו: "היעד שלכם ברור - לחזור לימי שלטונו של המלך דוד ב'פול פאוור. בתפקיד המלך: נתניהו. היועץ המשפטי למלך: אתה. שומע? לא ניתן לזה לקרות במשמרת שלנו, למדינת ישראל. אזרחי ישראל לא יתנו לזה לקרות".

"הליכוד נגרר אחרי יוזמות של כפייה דתית"

גם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן גינה בחריפות את הדברים. "האידיאולוגיה שלנו היא לממשלת ימין ולא הלכה", אמר בישיבת הסיעה. "מי שחושב שממשלת הלכה זאת סיסמה תקשיבו היטב למה שאמר סמוטריץ' - זה כבר לא נער גבעות הזוי זה מועמד רציני למשרד המשפטים! נדהמתי כשראיתי את זה, זאת מדינה הלכה בהתגלמותה. את זה אנחנו רוצים למנוע. אנשים יכולים לחלום פה בקואליציה שישראל ביתנו תתן יד להחזיר את המצב לקדמותו, קרי לימי דוד ושלמה, ולנהל את משפט התורה. משפט עברי זה חלק חשוב וקריטי במשפט הישראלי - אבל משפט ישראלי לא יכול להיות משפט התורה. זה ההבדל בינינו לבינם".

ח"כ עודד פורר, יו"ר צוות המו"מ של ישראל ביתנו, זעם על דברי סמוטריץ': "יצא המרצע מן השק. כעת לכולם ברור איזו ממשלה רצה נתניהו להקים כאן ועד כמה הוא נכנע במו"מ לכל דרישה של הסיעות החרדיות והחרד"ליות. ציפיתי שהליכוד יתייצב לימיננו בשמירה על מדינת ישראל כמדינה יהודית ומניעת הפיכתה למדינת הלכה, אך לצערי מצאתי את הליכוד נגרר אחרי יוזמות של כפייה דתית. המחנה הלאומי תמיד כיבד את המסורת, אך באותה מידה גם התנגד לכפייה הדתית. ישראל ביתנו נותרה המעוז האחרון של שפיות". ח"כ יוליה מלינובסקי ממפלגתו תהתה: "עכשיו שר המשפטים המיועד רוצה שנחזור להתנהל כמו בימי דוד המלך. מה שאומר שמעכשיו כל מי שלא שומר שבת יוצא לסקילה?".