צפו בדברי בני גנץ
"עתיד עזה בידי חמאס ולא בידינו" | צילום: רויטרס, חדשות

מועמד כחול-לבן לראשות הממשלה, הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, קיים היום (שלישי) תדרוך לשגרירי האיחוד האירופי בנושא המדיני-ביטחוני, וחשף טפח מעמדותיו בנושא האירני והטיפול ברצועת עזה. "ישראל לא תוכל להרשות לעצמה אירן גרעינית", הבהיר. "אם נוכל להשתמש בדיפלומטיה, נעשה זאת - אבל לא שולל חלופות אחרות". בנושא העזתי אמר: "אנשי חמאס הם כנופיה שמחזיקה ב-2 מיליון בני ערובה. האחריות לעתידם נמצאת בידי החמאס ולא ישראל".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

גנץ נפגש עם 26 שגרירי מדינות האיחוד האירופי בישראל, וקיים תדרוך על עמדות המפלגה בנושא המדיני-ביטחוני, ובהן המדיניות כלפי רצועת עזה. "האם אתם חושבים שאם יהיה נמל ימי בעזה, כל מה שהם ייבאו זה מיץ תפוזים? שהם רוצים פיתוח כלכלי?", תקף העומד בראש כחול-לבן. "האחריות לעתיד עזה נמצאת בידי החמאס ולא בידי ישראל".

גנץ עם שגרירי האיחוד האירופי
גנץ עם שגרירי האיחוד האירופי | צילום: חדשות

בנושא האירני הבהיר גנץ כי אסור לאפשר לאירן להפוך לכוח אזורי במזרח התיכון. "נמשיך לתמוך בבידוד השפעותיה השליליות ומאמציה לערעור היציבות האזורית, ונמנע פיתוח יכולות צבאיות גרעיניות", אמר בפגישה. "ישראל לא יכולה להרשות לעצמה אירן גרעינית". גנץ רמז לשימוש באופציה צבאית נגד אירן: "אם נוכל להשתמש בדיפלומטיה נעשה זאת, אבל לא אשלול חלופות אחרות".

אשכנזי: שיפור מצבם של תושבי עזה - אינטרס ביטחוני ישראלי

בהקלטה שפורסמה הבוקר נשמע מספר 4 ב"כחול-לבן", גבי אשכנזי, מתייחס גם הוא למצב המדיני-ביטחוני: "יש לנו אינטרס ביטחוני - אני אומר את זה בקול רם - שמצב חייהם של תושבי עזה ישופר".

אשכנזי, ארכיון
אשכנזי, ארכיון | צילום: החדשות

לאחר מכן קשר את מצבם הכלכלי של הפלסטינים להסלמה, אמר שככל שמצבם טוב יותר כך שקט יותר ומתח ביקורת על ההתנהלות של ישראל מול רצועת עזה: "אם בעזה תפרוץ מגפה, מה אתם חושבים? שה-M16 של החיילים יעצור את החיידקים?".

גנץ בכנס פעילים סגור: רוצה כמה שיותר קולות מהימין

בני גנץ כמעט ואינו מדבר. הוא מסרב לענות על שאלות ועד היום נחשף לציבור רק באמצעות טלפרומפטר או בסיורי שטח סטריליים מתוסרטים בקפידה. הדרך היחידה לשמוע את מועמד "כחול-לבן" לראשות הממשלה בלי פילטרים של יועצי תקשורת ותדמית הייתה לשלוח חברת מערכת החדשות להתנדב במשך חודש שלם במטה הפעילים של גנץ. תיעוד בלעדי מתוך כנס הפעילים הסגור.

בתחילת החודש זה סוף סוף קרה. קצת אחרי השעה 23:00 בלילה, עם בירה ביד וללא צורך בתנועות ידיים מסורבלות, קיבלו הפעילים את גנץ כפי שלא ראינו ושמענו עד היום. תחקירנית החדשות להבה בלום, שהתנדבה בשבועות האחרונים במטה גנץ, נכחה באירוע.

גנץ מאמין ביכולתו לקחת קולות ממצביעי הליכוד והימין, וחושף בפני הפעילים את האסטרטגיה של "כחול-לבן". "אנחנו רוצים לקחת טיפה מהימין, ברור", אומר גנץ. "אבל מה שהכי חשוב זה כמה המספר יותר גבוה. לדבר הזה, לסטטוס הניצחון יש משמעות. עכשיו, כשמסתכלים כמה ימינה, כמה שמאלה, גוש כזה, גוש אחר. זה בשביל הפרשנים והמנתחים הפוליטיים. ו-וואלה, האמת, זה חשוב. אני לא מזלזל בזה. זה אולי אפילו יכול להכריע את האירוע".

לדבריו, "העניין של תחושת ניצחון, שאנחנו נגיע עם 'כחול-לבן' מעין חזית מרכז נורא נורא גדולה וההפרש יהיה דרמטי - לא יהיה ויכוח. גם בדיאלוגים שנעשה אחר כך הדבר הזה יהיה ברור לאנשים. זאת אומרת, אי אפשר יהיה להתעלם מהנתון הזה. לא ברמה העניינית ולא ברמה המוסרית-פוליטית".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו