יו"ר סיעת יש עתיד עפר שלח אמר היום (שבת) כי יש מגעים ישירים בין יאיר לפיד ובני גנץ יו"ר מפלגת "חוסן לישראל". "האיחוד לא יהיה רק על פי מי יהיה במקום הראשון כפי שמוצג בתקשורת", אמר באירוע שבתרבות ברעננה. "איחוד זה גם שאלות מהות בנושאי ליבה".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

שלח אמר שעד כה מפלגתו לא קיבלה תשובות לנושאי הליבה. "אני אומר חד משמעית: בלי תשובות לשאלות האלה, לא יהיה איחוד", הבהיר. "אנחנו באים לעניין הזה של בחינת האיחוד בידיים נקיות ובנפש חפצה ואנחנו רוצים לבחון אותו באמת וברצינות כדי לראות אם הדבר הזה באמת מביא למימוש האלטרנטיבה השלטונית".

שובץ במקום גבוה. שלח (צילום: פלאש 90, חדשות)
"לא קיבלנו תשובה | צילום: פלאש 90, חדשות

יו"ר הסיעה הסביר כמה מהסוגיות שעליהן לטענתו צריך גנץ לענות. "הרי אנחנו רוצים לייצר בסוף מפלגת שלטון או רשימת שלטון", אמר. "לרשימה הזאת צריכה להיות עמדות ברורות בנושאי ליבה. למשל: האם נכנסים או לא נכנסים לממשלה שנגד העומד בראשה יש כתב אישום - גם לפני השימוע? אנחנו בעמדה מאוד ברורה פה, ועל זה עדיין לא קיבלנו תשובה מחוסן לישראל".

עוד הוסיף שלח כי גנץ טרם פרסם את עמדתו בנוגע לחוק גיוס ולימודי ליבה הן שאלות מהות. "דבר נוסף. אני לא מבין מה זה חופש הצבעה בנושאים מדיניים כפי שנקבע בין בני גנץ ליעלון", הוסיף. "עד עכשיו לא קיבלנו תשובות לשאלות".

לא רק שלח התבטא היום בנושא האיחוד, חברי יש עתיד התארחו בכמה מוקדים במסגרת אירועי שבתרבות ושיגרו מסר למפלגתו של גנץ. "בני גנץ מעורפל ורוצה למצוא חן בעיני כולם", אמר המשנה לראש המוסד לשעבר רם בן ברק שיתמודד מטעם יש עתיד. "בנושא הסכסוך למשל אני לא יודע אם חוסן ישראל זה גנץ או יעלון, יש עתיד רוצה להתנתק מהפלסטינים ורצוי שזה יעשה בהסכם".

בן ברק הוסיף שבניגוד להצהרה של מפלגתו של בני גנץ- שיש עתיד לא שוללת נסיגה חד צדדית. באירוע שבת תרבות במועצה האזורית גליל עליון אמר בן ברק לנטעלי שם טוב שההתנתקות לא הייתה טעות ויש עתיד תפעל להתנתק מהפלסטינים- רצוי בהסכם ואם לא בהסכם אז בהפרדה ללא הסכם. בן ברק גילה גם שלא הצביע ללפיד בבחירות הקודמות אלא למפלגת העבודה: "כי הייתה אווירה כזו שחשבנו שמפלגת העבודה יכולה להקים את הממשלה".

 ח"כ מאיר כהן התייחס גם הוא לאיחוד האפשרי. "אנחנו מדברים איתם, השאלה האם יש הסכמה בנושאים המהותיים", אמר באירוע שבתרבות בגבעת שמואל. "אני אומר לאנשים של גנץ חלקם חברים שלי, אם אתם לא תתנו תשובה ברורה בנושא מהות לא יוכל להיות חיבור".

שמות חדשים ברשימה של גנץ נחשפים

מפלגת חוסן לישראל ומפלגת תל"ם חשפו ביום חמישי האחרון שבעה שמות נוספים שיצטרפו לרשימה המאוחדת שרצה לכנסת. לפי ההודעה הרשמית, איתן גינזבורג, אסף זמיר, גדי יברקן, עומר ינקלביץ', משה מוץ מטלון, אורלי פרומן ואלון שוסטר מצטרפים לרשימתם של בני גנץ ומשה יעלון. לא נמסר באילו מקומות יוצבו ברשימה. גנץ צפוי להציג את רשימתו ביום שלישי במסגרת אירוע חגיגי בגני התערוכה.

מאיר כהן. ארכיון (צילום: משרד הרווחה, חדשות)
מאיר כהן. ארכיון | צילום: משרד הרווחה, חדשות

איתן גיזבורג שימש בעברו כראש עיריית רעננה והיה ראש העיר הגאה הראשון בישראל. אסף זמיר, שהתמודד לאחרונה בבחירות המקומיות לראשות עיריית תל אביב, שימש כיו"ר תנועת "רוב העיר" וכסגן וממלא מקומו של חולדאי בעיר.

גדי יברקן הוא פעיל חברתי שהיה ליושב ראש המכינה הקדם צבאית בארי ואף היה אחד ממייסדיה. יברקן עלה מאתיופיה בגיל 9 והתגייס בגיל 18 לסיירת גבעתי. בהמשך שירותו סיים גם קורס קצינים.

מצטרפת נוספת, עומר ינקלביץ' היא פעילה חברתית חרדית ומייסדת קרן 'רק התחלנו' לשילוב אוכלוסיות פריפריאליות. גם הח"כ לשעבר משה מוץ מטלון, יו"ר ארגון נכי צה"ל לשעבר, מצטרף לרשימה המשותפת.

מצטרפים נוספים: אורלי פרומן - אשת חינוך ומנכ"לית משרד התרבות והספורט לשעבר, ואלון שוסטר - סגן אלוף במיל', ראש מועצה אזורית שער הנגב לשעבר.