פחות מיממה לאחר האיחוד בין חוסן לישראל ליש עתיד והקמת המפלגה המשותפת, רעידת האדמה הפוליטית נותנת את אותותיה גם בקרב על דעת הקהל. סקר מנדטים שפורסם אמש (חמישי) במהדורה המרכזית מראה כי מפלגת כחול-לבן, שעד אתמול לא הייתה קיימת, תופסת את ההובלה ומצליחה ליצור שוויון בין גוש הימין לגוש המרכז-שמאל. בשאלת ההתאמה לראשות הממשלה, בנימין נתניהו מוביל באחוז אחד על הרוטציה של בני גנץ ויאיר לפיד.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

הסקר, שערכו עבור החדשות מנו גבע ומינה צמח ממכון המחקר "מדגם" בקרב 515 נשאלים, מעלה כי אילו הבחירות היו מתקיימות היום, מפלגת כחול-לבן הייתה הופכת למפלגה הגדולה ביותר בכנסת עם 36 מנדטים. הליכוד מגיעה למקום השני עם 30 מנדטים, נתון זהה לסקר החדשות מלפני שלושה ימים.

סקר חדשות (צילום: החדשות)
כחול-לבן מובילה, הליכוד במקום השני | צילום: החדשות

מפלגת העבודה, שהצליחה להתאושש בסקר הקודם וחזרה לראשונה במערכת הבחירות למספר מנדטים דו-ספרתי, נחלשת מעט ויורדת ל-8 מנדטים. יהדות התורה, שבחרה לא ללכת לאיחוד כלל חרדי, שומרת על כוחה ומקבלת 7 מנדטים.

מפלגות רבות נעות סביב אחוז החסימה (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

הימין החדש מקבלת 6 מנדטים, אחד פחות מהסקר הקודם. רשימה משולבת של חד"ש, בל"ד ורע"ם מקבלת 6 מנדטים, כך גם תע"ל בראשות אחמד טיבי.

עם זאת, מאז מסתמנים שינויים ברשימות ונראה כי חד"ש ותע"ל ירוצו ברשימה משותפת בראשות טיבי ואיימן עודה. רע"ם ובל"ד, בראשות מנסור עבאס, ירוצו במשותף גם כן. גם ש"ס נחלשת מעט ומקבלת בסקר 5 מנדטים.

בנימין נתניהו, ארכיון (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
עדיין מוביל בהתאמה לראשות הממשלה. נתניהו | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

כבר עם ההודעה על המפץ הפוליטי הסתמן כי מפלגות הלוויין משני צדדי המפה הפוליטית ייפגעו. ואכן, ישראל ביתנו, כולנו, מרצ והאיחוד של הבית היהודי-האיחוד הלאומי-עוצמה יהודית מקבלות 4 מנדטים כל אחת. במצב כזה, אף אחד ממשיכי דרכו של כהנא לא נכנסים לכנסת.

המפלגות גשר בראשות אורלי לוי-אבקסיס (3.1%) וזהות בראשית משה פייגלין (2%) לא עוברות את אחוז החסימה. מפלגת צומת בראשות אורן חזן מקבלת 0.2%. בתרגום לקולות זה שקול לכ-10,000 מצביעים.

נתניהו מוביל בהתאמה לראשות הממשלה

האיחוד הדרמטי בין גנץ ללפיד משפיע מאוד גם על מפת הגושים: בסקר נרשם שוויון בין גוש הימין למרכז-שמאל שמקבלים 48 מנדטים כל אחד. מדובר בירידה של שני מנדטים לגוש הימין ביחס לסקר הקודם. תיקו נוסף נרשם בין החרדים להערבים, שמקבלים 12 מנדטים לכל גוש.

בשאלת ההתאמה לראשות הממשלה נתניהו מוביל עם רוטציה של גנץ ולפיד באחוז אחד, עם 37% מול 36%. בסקר הקודם גנץ לבדו קיבל 31% תמיכה. מצדו של נתניהו לא נרשם שינוי לעומת הסקר הקודם. 17% מהמשיבים ענו "אף אחד מהם" ו-10% השיבו "לא יודע".

הסקר נערך בקרב 515 מרואיינים במדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל בגילאי 18 ומעלה. טעות הדגימה המרבית בסקר 4.4%. מועד איסוף הנתונים: 21 בפברואר, 2019.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו