עו"ד בתיה כהנא דרור (צילום: תומר ושחר צלמים, צילום ביתי)
"אי אפשר להפקיר את השבט שלנו לקיצונים". בתיה כהנא דרור | צילום: תומר ושחר צלמים, צילום ביתי

שלום בתיה כהנא דרור. לפי הודעת הבית היהודי את חלק מ"ארגון שפוגע בחיילי צה״ל ובכל אינטרס ישראלי"? איך את ישנה עם עצמך בלילה?
(צוחקת) "תשמע, הבעיה היא שמפלגת הבית היהודי לאט לאט בונה את עצמה על הפחדה. אני ממש עברתי תהליך. כשהתחלתי את הקמפיין לפריימריז ממש לא הרגשתי ככה, ועם הזמן התחוור לי מהקשבה לחברי הכנסת, והשתתפות בכנסים שהמון מהמסרים הם מסרים של הפחדה. 'כולם נגדנו' או 'הקרן החדשה הם סרטן בלב האומה ששולח זרועות'. זה מאוד מאוד קשה פשוט, וזה לוקח אותנו למקומות לא טובים של משטרים אפלים".

אבל לפחות הם לא מתנצלים.
"אתה מבין? אין תוכן. אוקיי, אנחנו לא מתנצלים. אנחנו שונאים את הקרן החדשה. שונאים שמאלנים. שונאים תקשורת. שונאים בית משפט. אז מה אנחנו כן? לא שמעתי מה כן. אנחנו חיים במציאות מסוימת. כל העם ציוני, ממה אתם מפחידים אותנו בדיוק? הפוסט-ציונים הם בשוליים".

כולם ציונים, חוץ מהעגונות והמסורבות גט שאת עוזרת להן – הן ממומנות על ידי הקרן החדשה!
"כן, בדיוק. אתה מבין? ה-25 אלף דולר שאנחנו מקבלים... אפשר לחשוב שעומדים אצלי בתור לתרום לי. אני מחזרת אחרי כל מי שיכול לעזור. הלוואי והיה ארגון ימני כמו הקרן החדשה, לא פוסט-ציוני. חוץ מזה שאני לא חושבת שהקרן החדשה היא פוסט ציונית".

אוי ואבוי בתיה! את חופרת לעצמך פה בור יותר גדול! איך תוכלי להתמודד בעתיד בבית היהודי שוב?
"אני לא חושבת שאוכל לרוץ שם שוב אי פעם".

אבל ברצינות, זה לא היה סוד שאת המנכ"לית של ארגון "מבוי סתום" שעוזרת לעגונות ומסורבות, והיה ידוע שהארגון נעזר בקרן החדשה.
"נכון, נכון".

אז הכל היה בסדר עד שעלית לשידור אצל רזי ברקאי ואמרת שאת בעד שתי מדינות לשני עמים?
"לא אמרתי את זה בכלל. אמרתי שאני פרגמטיסטית".

שזה בכלל נורא. אישה מעשית זה נורא מפחיד.
(צוחקת) "זה הכי מעצבן".

אבל ממתי להיות פרגמטיסטית הפך לעניין שמאלני? יכול להיות שנפתלי בנט אומר את זה על עצמו.
"בדיוק. זה הכל קשקוש. הכל היה ספין. מה שקשה להם זה שבאה אישה דתיה וימנית שמציגה דעות ליברליות. זה לא בא ביחד מבחינתם. זה חירפן אנשים. לא יכול להיות שאת פמיניסטית, ופועלת למען חופש לעגונות, ואת רוצה לשנות את בתי הדין הרבניים ואת גם דתיה. ואז התחילו להלביש עליי שאני עוכרת ישראל וזה וזה וזה. זה נורא קל".

אורי אורבך (צילום: אמיר מאירי)
שמאלני מדי? אורי אורבך | צילום: אמיר מאירי

איך הלבישו את זה עלייך?
"גיליתי שכשרוצים לחסל מישהו, זה נורא קל, נורא פשוט ונורא טיפשי - והציבור קונה את זה. חוזרים על זה כמו מקהלה 'היא מקבלת כסף מהקרן החדשה' כאילו זה אומר משהו. מישהו נכנס לאתר של הקרן החדשה לראות מה הם עושים? מי שמממן אותי מטעם הקרן זה יובל יבנה, שהוא בחור מדהים. הוא סופר, שירת בקרבי, בן קיבוץ כנרת – אדם שתוקף בעיתון הארץ במאמריו אנשים שמביעים עמדות פוסט-ציונית והוא עובד בקרן. הוא אחד האחראים על מימונים של הארגונים הפלורליסטיים".

אבל בואי נודה על האמת, הקרן החדשה זה לא רק עזרה לנשים במצוקה.
"גם אותי מאוד מעצבן שהקרן החדשה מממנת בגדול ובענק ארגונים שמטיפים למדינת כל אזרחיה. היא גם נותנת להם הרבה יותר כסף משהיא נותנת לנו (צוחקת). זה גם נורא מעצבן אותי. אבל אתה יודע מה? הדתיים לא לוקחים מהאוונגליסטים הנוצרים? הם מקבלים מיליונים. אז מה פתאום אתם מתחסדים. אני לוקחת כסף ואני יודעת בדיוק מאיפה אני לוקחת ובשביל מה – לתת לעורכות הדין שלי שמייצגות נשים שאם אנחנו לא נייצג אותן הן יישארו עגונות כל חייהן. זו באמת מקהלה שמביישת את האינטליגנציה".

תחרות מי יהיה יותר ימני

את אומרת דברים מאוד קשים, אבל עד לפני שבוע את התמודדת על מקום במפלגה הזאת.
"זו מפלגה שלא יכולה להכיל. השיח שלה משיחי. היא באמת לא דמוקרטית והיא לא מבינה מה זה דמוקרטיה. לצערי, כי אני בת לציונות הדתית. אני לא מצליחה להבין איך הגענו לסיטואציה הזאת. אני חושבת שרוב הציבור הציוני דתי הוא לא כזה, אבל פשוט הייתה השתלטות על המפלגה. יש שם תחרות מי יהיה יותר ימני, וגם את השריונים ל'תקומה'. ראית איזו רשימה יצאה בפריימריז?".

אני מעדיף לא להגיד את דעתי, יגידו שאני עוכר ישראל. אני באמת לא. 
"שמע, זאת רשימה... אין שם אף בנאדם ליברל. אף מתמודד מתון לא הצליח להיכנס, חוץ מאורי אורבך, שגם הוא שקט כזה".

אולי תיכף יתחילו להגיד שאורי אורבך גם שמאלני.
(צוחקת) "יכול להיות שגם יעשו לו חיסול. אבל לא, אורי אורבך הוא קונצנזוס".

חשבתי שזה התפקיד של ינון מגל.
"מה, להיות חילוני מחמד? אני אגיד לך למה לא. נגיד איילת שקד, היא אמרה לי: 'אני בענייני נישואים אזרחיים לא מתערבת, זו מפלגה דתית ואני מיישרת קו'. אתה מבין? החילונים לא מאיימים. אבל ברגע שאני באה כדתייה ואומרת שיש 400 אלף אזרחים שלא יכולים להינשא בישראל, ונכון שאנחנו דתיים אבל צריך למצוא להם פתרון - זה כבר מאיים".

תתמוך בהצעה? שקד (צילום: חדשות 2)
חזקה בנושא המדיני, מתעלמת מהנושא החברתי. איילת שקד | צילום: חדשות 2

קצת אירוני להגיד שאיילת שקד לא מאיימת.
"איילת שקד מגיעה על הקטע המדיני ועושה את זה טוב מאוד. והיא לא מאיימת. אותו דבר, אני מניחה, יהיה ינון מגל. לא מאמינה שיהיה לו 'סיי' בעניינים אזרחיים או בעניינים דתיים. הוא כבר אמר 'התקשורת שמאלנית'. סבבה, עד אתמול היית בתקשורת ".

אבל אני מנסה להבין. למה את שמנסה לקדם אג'נדה חברתית ונשית שנמצאת סך הכל בקונצנזוס בכל המפלגות היית צריכה להצטרף דווקא לבית היהודי, שרצה יותר על הפחדה מפני ערבים ופחות על הקטע החברתי. היית יכולה ללכת עם כחלון או עם יאיר בקלות.
"אני אגיד לך. דחפו אותי. וגם, יש איזה סוג של ייאוש בציבור הדתי, שהם לא רוצים לשמוע קולות אחרים. קולות יותר פתוחים. הרגשתי מין שליחות. אבל גם דחפו אותי חבר'ה צעירים, סטודנטים. אמרו לי: 'תלכי על זה, אין עוד קול כזה'. הרגשתי שליחות שאני אביא את הקול האמיתי של הציונות הדתית, אי אפשר להפקיר את הזירה. זה השבט שלנו, אי אפשר להפקיר אותו לקיצוניים. אני יכולה להגיד שהאתגר שלקחתי על עצמי לא צלח".

ואת חושבת שתישארי בפוליטיקה, אולי במפלגה אחרת?
"כן כן, בוודאי. שמע, אני מקבלת תמיכה מטורפת. אני לא יכולה שלא. אני באמת רוצה, בוודאי שלא אמרתי את המילה האחרונה. אני חושבת שפרשתי בזמן, כי הבנתי שזה לא שם. בוודאי שאני אמשיך הלאה, אפילו אם אני לא יודעת להגיד לך בדיוק לאן".

טוב, אני חייב לשאול. יכול להיות שחשבת שאת צריכה לרוץ בבית היהודי בגלל שיש לך 'כהנא' בשם?
"אבל יש לי גם 'דרור' בשם, שזה חופש!".

'דרור' זה הכי מרצ.
(צוחקת) "אכן אחד השיקולים היה להריץ קמפיין של 'כהניסטית לבית היהודי' או 'כהנא צדקה'. אכן היו רעיונות מהסוג הזה".

יש לי הרגשה שאת לא תצביעי לבית היהודי, לא נראה לי שאת מסוג האנשים שמצביעים למפלגות שהם אומרים עליהן שהם לא דמוקרטיות. החלטת כבר למי את כן תצביעי? מתלבטת בין חד"ש למרצ?
"אני אצביע למפלגה ימנית. מפלגה שגם חורטת על דגלה נושאים חברתיים, רוצה לתקן עוולות חברתיות, רוצה לשנות דברים. אני אמרתי בכמה ראיונות שאני אצביע לליכוד אבל אחר כך צעקו עליי: 'מה השתגעת? מה את אומרת דברים כאלה?'. אז אני לא רוצה להגיד".

נו ברור, הליכוד זה מפלגה של שמאלנים.
"הליכוד שמאלני ליד הבית היהודי".

>>יעקב מרגי מבהיר: חברי הכנסת של ש"ס עובדים קשה בכנסת