רות קוליאן
"בשום מקום לא כתוב שאסור לאישה להיות חברת כנסת". רות קוליאן

רות קוליאן, טוענים שאת וחברותייך בכלל לא חרדיות בכלל. שאתן לא מקשיבות לרבנים.
"אני קיבלתי את ברכת הרב שלי. הכול מתועד. לא עשיתי שום דבר ללא קבלת הסכמתו. אני חרדית, בעלי חרדי, ארבעת הילדים שלי לומדים במוסדות חרדים. מקיימים אורח חיים חרדי. אני חלק מהמגזר. בשום מקום לא כתוב שאסור לאישה להיות חברת כנסת. אין פסק הלכה כזה. אני נלחמת על זכויות הנשים החרדיות, מה שחברי הכנסת החרדיים לא עשו".

אולי החברה החרדית לא בנויה בזמן הזה לקבל את העובדה שחברות כנסת חרדיות יהיו ברשימות חרדיות?
"החברה החרדית עוברת תהפוכות רבות בשנים האחרונות. יותר ויותר נשים יוצאות לעבוד, מה שלא קרה בעבר גם בתחומי היי-טק, תקשורת ופרסום. אני חושבת שהגיע הזמן שיהיו גם חברות כנסת חרדיות. אנחנו חיים ב-2015. נשים חרדיות צריכות להרגיש שוות ולא מופלות לרעה. אני יודעת על רבנים שכן תומכים במהלך כזה. יש לנו מה לתרום והרבה. יש נשים חרדיות מוכשרות  שיכולות לעשות הרבה יותר מחברי הכנסת החרדים, הם פוחדים לתת לנו הזדמנות אז החלטנו לקחת את גורלו בידינו".

>> מתלבטים למי להצביע בבחירות 2015? השאלון שבודק איזו מפלגה מתאימה לכם

כלומר, ההחלטה שלך להקים מפלגת נשים חרדיות נובעת מכך שהמפלגות החרדיות לא עושות כלום למען הנשים ולא דאגו לקידומן?
"המפלגות וחברי הכנסת החרדים הפקירו את הנשים החרדיות. מבחינתן, שאישה חרדית תהיה גננת או מורה או בכלל עקרת בית. זכויות האישה החרדית לא חשובות להם בכלל. הן נרמסו. כל נושא שנגע לאישה החרדית לא זכה לשום תמיכה של חברי הכנסת החרדיים. יש ציבור גדול של נשים חרדיות שנמאס להן מהמצב הנוכחי ורוצות לשפר את המצב הקיים".

אז למה בעצם חברי הכנסת החרדיים פוחדים מכן?
"אני אומרת לך בוודאות שחברי הכנסת החרדים, וגם רבנים בתוך תוכם, רוצים שיהיו חברות כנסת חרדיות. זה מועקה שהם רוצים להיפטר ממנה אבל כל אחת מהמפלגות חוששות להיות הראשונה. אז בגלל זה קל להם לצאת נגדנו ולטעון שנשים חרדיות מתנגדות לתפיסת העולם שלי ושל חברותיי. פרט לכך, הם חוששים שנגרוף מהם מנדטים וזה יפגע בכוחם. חוץ מזה חברי כנסת חרדים דאגו בעיקר לעצמם ולביתם. הנשים ננטשו, הופקרו נותרו ללא מי שייצג אותן וישמש להן פה בכנסת".

חרדי מצביע בבחירות לכנסת, 2009 (צילום: Getty Images, GettyImages IL)
"פוחדים לתת לנו הזדמנות, אז לקחנו את גורלנו בידינו" | צילום: Getty Images, GettyImages IL
יש לכן סיכוי לעבור את אחוז החסימה?
"אני נמצאת בשטח. מדברת המון עם אנשים. אני מאמינה שנהיה הפתעת הבחירות, שנקבל בין חמישה לשבעה מנדטים ואולי עוד נהיה לשון המאזניים של מי שירכיב את הממשלה הבאה".

זה לא מה שאומרים סקרי הבחירות.
"גם בזמנו הסקרים לא חזו שמפלגת הגמלאים יעברו את אחוז החסימה, ובסוף כולם יודעים שהם קיבלו שבעה מנדטים. אני לא בונה על הסקרים. חוץ מזה החרדיות לא משתתפות בהן. יש ציבור גדול מאוד של נשים חרדיות שתומכות במאבק שלנו והם יעדיפו להצביע לנו מתוך אמונה שאנחנו יכולות לשנות את המצב הקיים".

איך תצליחו להגיע אל לנשים במגזר החרדי אם עיתונים חרדיים למשל מונעים מכן לפרסם מודעות שלכן?
"הצלחנו לעורר מודעות במגזר החרדי, אבל זה לא מספיק. אנחנו רוצות להגיע ל'הארד קור' של המגזר. כלומר לפרסם מודעות שלנו בעיתונים חרדים כמו 'יתד נאמן' ו'יום ליום', להגיע לנשים החרדיות שיידעו על המאבק שלנו. אבל הם  מסרבים משיקולים ממש לא עניינים. הגשנו עתירה לוועדת הבחירות ואני מקווה שיחייבו אותם לפרסם את המודעות שלנו".

את תיבחרי לכנסת מה תעשו למען הנשים החרדיות?
"אנחנו נסייע גם לנשים חד הוריות מכל המגזרים. נדרוש קודם כל אפס אחוז מע"מ על מוצרי היסוד. לא רק על מוצרי מזון אלא גם על חשמל, מים, גז, ארנונה שם באמת מוצרי הצריכה הבסיסיים והיקרים לאוכלוסיות החלשות. התכנית של אפס אחוז מע"מ הנוכחית מראה עד כמה הממשלה מנותקת מהעם. לעודד נשים חרדיות לצאת לעבודה ולא לשבת בבית. לא למנוע מאמהות חד הוריות לעבוד תחת הגבלה של מספר שעות ביום בגלל שהן מקבלות הטבות ודמי מזונות. זה לא הוגן. זה למעשה גורם לאותם נשים לעבוד ב'שחור', לרמות את המדינה וכך היא מפסידה מיליוני שקלים בשנה".

מצעד הגאווה 2014 (צילום: צ'ינו)
"הבנתי שאסור לשנוא מישהו רק כי הוא שונה ממני". מצעד הגאווה 2014 | צילום: צ'ינו

היו איומים של גורמים חרדיים לנדות ולהחרים אתכן?
"היו איומים להחרים ולנדות אותנו. במקרה שלי בעלי וכל המשפחה תומכים בי ועומדים מאחוריי. הדברים האלה לא יבהילו ולא יפחידו אותי כדי להגשים את המטרה שלנו ולא יסיטו אותנו מדרכנו. נכון שזה לא נעים לקבל איומים שיטפלו בנו שיעיפו את הילדים שלנו מכל המסגרות החינוכיות שהכתובות שלנו לא שוות כלום ובטלות ועוד ועוד. באחד המקרים התלוננו והמשטרה פתחה בחקירה נגד אותו פעיל חברתי רק לאחר שפנינו בעניין ליועץ המשפטי לממשלה. שום דבר לא ישבור אותנו".

בעבר הלא רחוק העלית פוסט שבו תקפת את השמאלנים שרוצים להפוך את ישראל לפלסטין, טענת שקהילה הגאה וההומואים היא תועבה ושכל הערבים רוצים להרוג יהודים. בסופו של דבר חזרת בך. מה קרה?
"חייתי כל השנים בחברה חרדית שבה לימדו אותנו לשנוא כל מה שהוא לא חרדי וזה דבר שהלעיטו אותנו במשך שנים רבות. היו המון דעות קדומות, שהיום הבנתי שהן לא נכונות. העיתונים ותחנות הרדיו גורמים להשפעה על הציבור. הגעתי למסקנה שזה לא נכון. שיש שמאלנים שהם אנשים טובים, שאסור לשנוא מישהו בגלל שהוא שונה ממני גם הוא מגיע מקהילה הלהט"ב או שהוא ערבי. מחקתי את הפוסט, אני מתביישת בדברים שכתבתי כי הבנתי שטעיתי. הגדולה של אדם זה  להודות בטעות. אנחנו צריכים ללמוד לחיות פה ביחד ולכבד אחד את השני".

מה האג'נדה המדינית שלך ולגבי אפשרות להסכם שלום עם הפלסטינים?
"אני בעד שלום אמת. אני בעד לנהל משא ומתן עם הפלסטינים ללא תנאים מוקדמים. אני לא רוצה מצד אחד שמדינת ישראל תהפוך כולה ל'נחל עוז'. אני חושבת שצריך להתניע את התהליך המדיני עם הפלסטינים כדי להגיע להסכם שלום שלא יסכן את אזרחי מדינת ישראל אבל מצד שני הייתי מצפה שהם ילחמו בטרור ולא ירקדו על שתי חתונות. גם ינהלו מו"מ וגם יסייעו לטרור. זה אסור שיקרה. אנחנו נתמוך בכל מי שיקדם את השלום ויקדם את התהליך המדיני".

>> "מספיק עם השיח הלוזרי הזה, לא הולכים להפסיד את הבחירות"

>> 24 דברים שבאמת חשוב לדבר עליהם לפני הבחירות