אבשלום וילן (יח``צ: אתר הכנסת)
"השיטה היא כזו שכולם פועלים נגד כולם". אבשלום וילן | יח``צ: אתר הכנסת

בתיה כהנא דרור ניסתה להתמודד בפריימריז של הבית היהודי, אך העובדה שהעמותה של כהנא-דרור למען נשים עגונות נתמכת על ידי כספי הקרן החדשה לישראל, גמרה אותה בעיני בכירי הבית היהודי. נשים עגונות זה חשוב אבל עד גבול מסוים, כי אם מדובר במימון של כספי שמאל, זה כבר קו אדום.

אך מסתבר שכל מי שעובד ופועל בתחומי שיתופי הפעולה חוצי צדדים פוליטיים (across the aisle) חוטף אש.

נחמיה רפל מזכ״ל הקיבוצים הדתיים ואיש ההתיישבות זכה להמלצה חמה מחבר הכנסת לשעבר אבשלום וילן, המתמודד גם הוא כיום על מקום ברשימת מרצ לכנסת. רפל סומן כמתון מדי ואכן דורג במקום נמוך ברשימת הבית היהודי.

האם עצם הענקת התמיכה לאיש הבית היהודי תזיק גם לוילן בבחירות הפנימיות במפלגה ביום ב׳ הקרוב?

וילן: "נחמיה הוא הכי מתון ברשימה של הבית היהודי מן הבחינה המדינית. הוא איש שקול ואני תמכתי בו בהכרה מלאה, כי חשבתי שאם יש משהו שבאמצעותו אפשר להשפיע על הרשימה של הבית היהודי ושיהיו שם אנשים מתונים וברמה גבוהה, זה יכול היה להיות מצוין".

זה עשוי להזיק לך בקרב אנשי מרצ?
"אני לא מאמין שזה יזיק. יש פה עכשיו התמודדות ואנשים מחפשים על כל דבר קצת להזיק זה לזה. למה שזה יפריע לאנשי ועידת מרצ? אם איש מרצ בא ותומך באדם בעל עמדות ימניות מתונות, איך זה לא בסדר? צריך לחשוב שאם רפל היה בכנסת,  אז אולי ברגעי הצבעה על הסדר מדיני, הוא היה מצביע אחרת".

איך אתה מרגיש היום בנוגע להתמודדות שלך, כמה ימים לפני הועידה?
"אני מרגיש איתן. אני מאמין שהתמודדות תהיה צמוד ושאני אכנס במקום גבוה. אני לא מלכלך על יריבי ולא רץ לספר מעשיות. אני מנהל קמפיין נקי. שיטת הבחירות במרצ היא כזו, שכולם בעצם פועלים נגד כולם, כי אתה אמור להיאבק באנשים שקרובים אליך ביותר ברשימה ולכן זה יוצר מתח גבוה ודם רע. אבל למחרת ההצבעה, כולם יחברו זה לזה ויירגעו".

מרצ נראית במצב לא הכי טוב. העליה של העבודה פגעה במרצ, משכה אליהם מצביעים ומרצ צנחה ל 6 בסקרים.
"6 זה הגרעין של המפלגה. אנחנו נעים על התחום שבין 6 – 10. מפלגת העבודה רוצה לחזור לשלטון, ולכן הם חייבים לשבור חזק למרכז ולמשוך אליהם את כל מה שנושר מליברמן ואנשים שלא החליטו ומתנדנדים על המרכז. הם צריכים להביא בוחרים ששוקלים להצביע ללפיד או לכחלון. אחרת לא יהיה להם את השלטון או שזה יגמר באחדות לאומית כשהרצוג שר החוץ ולבני שוב שרת המשפטים".

אז לפי מה שאתה אומר תציע להרצוג לשבץ את נחמיה רפל במקום ה 11 בעבודה?
"טוב, נו באמת. זה לא עובד ככה".