זועבי בבית המשפט, היום (צילום: חדשות 2)
זחאלקה, זועבי ועודה. בגוש השמאל מרכז כבר מכינים את האישומים | צילום: חדשות 2
כל המתחים מתנקזים למטה המחנה הציוני ברגעים האחרונים של החתימה על הסכמי עודפים. מזכ״ל מרצ דרור מורג בדרך לשם (יום שישי, בשעה 11:00). כך גם נציג בעל זכות חתימה מן הרשימה המשותפת. עד לרגע האחרון ינסו שם (ברחוב יגאל אלון בתל-אביב) להחליט מי חותם על הסכמי עודפים  עם מי כדי לאפשר מקסימום מנדטים לגוש השמאל מרכז. 

הכל החל לפני עשרה ימים ביזמה של יו״ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג. הוא פנה מיזמתו לזהבה גלאון. הוא פנה מיזמתו לאיימן עודה וליאיר לפיד. מול כל אחד הוא עבד בנפרד והציע לכולם לפתוח את ההסכם הקיים בין מרצ לבין המחנה הציוני, כך שייווצרו שני הסכמי עודפים מקבילים. הסכם ראשון: בין המחנה הציוני ליש עתיד. הסכם שני: בין מרצ לרשימה המשותפת. 

עוד בבחירות:

״זהבה גלאון נעתרה לבקשתו. יש לה אחריות לגוש״, אמרו לי בסביבתה. ״במרצ מעדיפים ממש לחתום על הסכם עם המחנה הציוני, אבל בוזי׳ ביקש״. 

כל הגורמים ככל הנראה מבולבלים. הם לא רגילים לתפקד בתנאים שבהם כל מנדט, וכל קול וכל החלטה עשויה לקרב אותם לשלטון (גם עכשיו כל הגורמים שם מתקשים באמת להאמין שהם ישלפו החוצה מעשרות שנות אופוזיציה מנומנמת לעבר משהו ממשי).

״עשרה ימים ממזמזים את זה ברשימה המשותפת והם מושכים את זה עד לרגע האחרון״, נאמר לי היום על ידי אחד מראשי המפלגות. 

ברשימה המשותפת כועסים על ההודעה שהוציאו ממטה מרצ ביום שישי בבוקר, על פיה ״הלילה נחתם הסכם עודפים בין מרצ והמחנה הציוני לאחר שהרשימה המשותפת סירבה לקחת חלק במהלך שנועד למנוע אובדן של 2 מנדטים לגוש המרכז שמאל״. לשיטתם (ברשימה המשותפת) עצם שליחת ההודעה הנ״ל עשויה להפיל את הכל. ״הם יודעים שהמגעים עדינים. יש לכולם עד 15:00 ביום שישי להגיע עם הניירות לירושלים״.

ברשימה המשותפת מאשרים גם את העובדה שהרצוג הוא זה שתכנן, יזם ומנהל את המגעים עם כולם. ״זו היתה יוזמה של בוז׳י. הוא זה שיזם. הוא זה שהתקשר וניסה לשכנע״.

כל מי שעוקב אחר איחוד הכוחות בין שלושת הסיעות - חד״ש, רעם-תעל ובל״ד -  מבין שבל״ד הם המתנגדים. ג׳מאל זחאלקה, חנין זועבי ובאסל גאטס. בגוש המרכז-שמאל מכינים כבר את האישומים. כשברוך מרזל יהיה חבר כנסת, נדע את מי להאשים. בל״ד הם אלה שמתנגדים לחתימה על הסכם עודפים עם מרצ (או עם כל אחד אחר).

טל שניידר, הפלוג הבלוג הפוליטי