הרב מאיר מאזוז ואלי ישי (צילום: איציק מימון)
נטייה חזקה לימין. הרב מאיר מאזוז ואלי ישי | צילום: איציק מימון

אי אפשר להקים מפלגה חרדית ראויה לשמה בלי סמכות רוחנית כבדת משקל שתסייע למשוך תומכים. במקרה של "מרן" של אלי ישי, מדובר ברב מאיר מאזוז, בן 69, ראש ישיבת "כסא רחמים" בבני ברק. מאזוז נחשב במשך שנים לאופוזיציה לא רשמית של מועצת חכמי התורה של ש"ס. לא פעם הוא הביע דעה נחרצת על רבנים ובכירים בתנועה שלשיטתו נטשו את האידאולוגיה הדתית-חברתית-ימנית לטובת ויתור על שטחי ארץ ישראל.

הוא נחשב לרב בכיר בזרם הספרדי, בעל עוצמה גדולה, שלא היסס לפרסם פסקי הלכה שונים מאלה של המנהיג הגדול של המפלגה, הרב עובדיה יוסף. בהתאם, הוא הרחיק את עצמו מאריה דרעי, וחבר לישי, יריבו הגדול. מנהיג ש"ס לשעבר מתייעץ עם הרב מאזוז בכל צעד שהוא עושה, כולל ההחלטה הדרמטית לפרוש מהמפלגה לאחר 30 שנה.

הרב מאזוז עלה בראשית שנות השבעים מתוניס לישראל, לאחר שאביו נרצח על ידי מתנקש. אלף תלמידים מחכים למוצא פיו בישיבה אותה הוא מנהיג, ובמהלך השנים הוא פרסם עשרות ספרים שונים בנושאים הלכתיים, כולל ספר על אסטרונומיה.

"יש לחצר של הרב מאזוז עוצמה מינורית", אומר כתב "כיכר השבת", ישראל כהן. "אבל עדיין אסור להתעלם מהיכולות האלקטורליות שיש לרב ולחסידיו. מצד שני, לא ברור עד כמה העוצמה הזו תבוא לידי ביטוי במערכת הבחירות. לא בטוח שהרב יוכל לספק לבדו את הגב התורני הראוי כדי שישי יהיה בכנסת הבאה".

נפתלי וגילת בנט מגיעים לקלפי (תמונת AVI: עודד קרני)
בנט ואשתו גילה. מאזוז מקווה למשוך אליו את מצביעי הבית היהודי | תמונת AVI: עודד קרני

ברקע, מסביר כהן, מתנהלת בפועל מלחמת עדות בין התוניסאים בש"ס, ישי והרב מאזוז, לבין המרוקאים, דרעי, פטרונו הרב ראובן אלבז וצמרת המפלגה. המלחמה הזו, בין היתר, היא זו שהובילה לקרע העמוק בתנועה.

במפלגה לא מתרגשים, בינתיים, מהאיום מבית. "תראה מה קרה לרב אמנון יצחק שרץ לבדו ולא עבר את אחוז החסימה", אומר גורם בש"ס. "אלי ישי, עם כל הכבוד לרב מאזוז, ויש כבוד, גם לא יעבור את אחוז החסימה. כל המפלגה, מועצת חכמי התורה והתשתיות הם לטובת ש"ס ודרעי. הרשימה של ישי היא גימיק חולף שיעבור מהעולם".

בעיה ברשימה המשותפת

"הרבה אנשים אמרו לי שהפעם לא יצביעו לש"ס כיוון שהיא נוטה שמאלה. אלי ישי פרש מש"ס על דעתי", טען הרב מאזוז בראיון שהעניק לתחנת החרדית "קול ברמה", שמזוהה עם ישי. אבל לא ההנהגה הנוכחית של ש"ס זוכה ממנו לביקורת. גם יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, זוכה ממנו לביקורת קשה.

"יש ציבור גדול שעלול ליפול לזרועות של בנט. והוא לא אדם ישר. הוא בוגד", אמר הרב באותו ראיון." מתחיל ב-ב'. הוא בוגד. אסור שבנט יעלה על חשבון שומרי התורה והמצוות. כדי לעצור את המגיפה החלטנו לעשות את זה. המתנחלים ששומרים קלה כבחמורה (הכוונה למצוות ש.א.) והרבנים שלהם החרדל"ים והחב"דניקים ועוד אנשים ששומרים שבת ומניחים תפילין והולכים לצבא ויש להם כיפה סרוגה... אני מקווה שנעבור את אחוז החסימה ונגיע לעשרה מנדטים".

לאלי ישי צפויה בעיה אחרת בהקמת רשימה משותפת לו ולשר אורי אריאל מהבית היהודי. הרב מאזוז מתנגד נחרצות להכנסת נשים. אריאלי, שתכנן לשבץ ברשימה את חברת הכנסת אורית סטרוק, עלול לוותר על הרעיון למפלגה משותפת עם ישי.