סקר ראשון אחרי האיחוד מימין: החיבור בין ימינה ודרך ארץ, שעליו הכריזו איילת שקד ויועז הנדל, מביא את מפלגת הרוח הציונית ל-4 מנדטים – כך עולה מסקר מנדטים חדש של מכון מדגם בראשות מנו גבע בשיתוף איי-פאנל שפרסמנו הערב (חמישי) ב"המהדורה המרכזית". בסקר בדקנו גם מה יקרה אם בן גביר וסמוטריץ' ירוצו בנפרד ומי מביא יותר מנדטים בראשות מרצ – גלאון או גולן.

אילו הבחירות לכנסת היו מתקיימות היום, הליכוד הייתה יורדת במנדט ל-33 מנדטים בהשוואה לסקר הקודם, יש עתיד יציבה עם 23 וכחול לבן – התקווה החדשה בראשות בני גנץ וגדעון סער נחלשת שבועיים אחרי האיחוד ב-2 מנדטים ל-11. הציונות הדתית בראשות בצלאל סמוטריץ' נחלשת במנדט ל-9 מנדטים והמפלגות החרדיות שומרות על כוחן – ש"ס עם 8 מנדטים ויהדות התורה עם 7 מנדטים. גם הרשימה המשותפת יציבה עם 6 מנדטים.

 

העבודה בראשות מרב מיכאלי נותרת עם 5 מנדטים וישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן נחלשת במנדט ל-5 מנדטים. מרצ, עוד לפני הבחירות לראשות המפלגה, מתחזקת במנדט ל-5 מנדטים. הרוח הציונית של איילת שקד ויועז הנדל עוברת את אחוז החסימה וזוכה ל-4 מנדטים, כמו גם רע"ם בראשות מנסור עבאס. המפלגה הכלכלית החדשה בראשות ירון זליכה (1%) והבית היהודי בראשות יוסי ברודני (0.5%) נשארות מתחת לאחוז החסימה.

החיבור בין שקד להנדל משנה מעט גם את מפת הגושים: גוש נתניהו עם 57 מנדטים, גוש השינוי עם 53, הרוח הציונית עם 4 והרשימה המשותפת עם 6 מנדטים.

 

כשבדקנו מה יקרה אם איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ' ירוצו בנפרד, עוצמה יהודית בראשות בן גביר הייתה זוכה ל-7 מנדטים והציונות הדתית של סמוטריץ' הייתה מקבלת 4 מנדטים. המפסידה הגדולה מהפיצול היא הליכוד שהייתה מאבדת 2 מנדטים ויורדת ל-31. יתר המפלגות נותרות ללא שינוי וכך גם תמונת הגושים.

סקר בחירות

אילו הבחירות לכנסת היו מתקיימות היום ובראשות מרצ הייתה עומדת זהבה גלאון, הייתה המפלגה מתחזקת במנדט ל-6 מנדטים על חשבון יש עתיד שהייתה יורדת ל-22 מנדטים. אילו בראשות מרצ היה עומד יאיר גולן, הייתה המפלגה נשארת עם 5 מנדטים. בשני המקרים תמונת הגושים הייתה נותרת ללא כל שינוי.

כששאלנו מי מבין האישים הבאים, ראש הממשלה יאיר לפיד או ראש האופוזיציה בנימין נתניהו, הכי מתאים לתפקיד ראש הממשלה – 44% השיבו נתניהו, בעוד 32% השיבו לפיד. כשהצבנו את נתניהו מול בני גנץ, מי שעמדו בראשות ממשלת החילופים הקודמת, נתניהו מוביל עם 44% לעומת גנץ עם 24%.

כששאלנו עם מי אתה מסכים – עם גנץ שמעוניין להודיע על מינוי הרמטכ"ל הבא כבר עכשיו וקיבל לכך את אישור היועצת המשפטית לממשלה או עם נתניהו שטוען שיש להמתין עם המינוי עד להקמת הממשלה הבאה - 44% השיבו גנץ, 34% ענו נתניהו ו-22% השיבו "לא יודע".


מזמין הסקר: חברת החדשות

עורך הסקר: מדגם ייעוץ ומחקר בראשות מנו גבע

מועד איסוף הנתונים: 28/7/2022

אוכלוסיית המחקר: מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל בגילאי 18 ומעלה

מספר המשיבים בפועל: 503

טעות הדגימה המרבית: 4.4%+

שיטה סטטיסטית: הסקר בוצע בשיטות סטטיסטיות מקובלות

שיטת הדגימה: דגימת שכבות ובתוך השכבות דגימה אקראית

אופן ביצוע הסקר: אינטרנטי + טלפוני

ישראל בדרך לבחירות - הזירה הפוליטית