יסכים לשבת תחת נתניהו? לאחר שחתם עם יו"ר ימינה, איילת שקד, על הסכמות לריצה משותפת בבחירות הקרובות במפלגה חדשה בשם "הרוח הציונית", שר התקשורת יועז הנדל תוקף בריאיון הערב (שישי) ל"אולפן שישי" את יו"ר עוצמה יהודית, איתמר בן גביר, מבטיח לכפות ממשלת אחדות - ומתבטא בחריפות נגד יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו: "הוא הבעיה ולא הפתרון - אם זה היה תלוי בי נתניהו היה יושב עכשיו בפנסיה בהוואי ושותה שייק".

סיקור N12 בנושא:

ישראל בדרך לבחירות? הזירה הפוליטית

חמש מפלגות בחמש שנים - זה שיא ישראלי?

"אני נצמד לערכים, זה מה שחשוב ולא כמה מפלגות הייתי בהן עד עכשיו. אני רואה אנשים שנצמדו למפלגה והצביעו בעד ההתנתקות ונגד הנגב. כל עם ישראל יכול לשפוט אותי על ההישגים והתוכניות שלי".

מי יצביע לכם?

יש קהל גדול של ימין ממלכתי שהוא לא ביביסטי והוא גם לא שמאל מרכז. אי אפשר להכריח אותו להצביע לביבי.

בנימין נתניהו בכנסת (צילום: Baz Ratner-Pool/Getty Images)
בנימין נתניהו | צילום: Baz Ratner-Pool/Getty Images

אם היו מציעים לכם להיכנס לליכוד הייתם שם

"הציעו לי עשרות פעמים להיות בליכוד, אם הייתי רוצה הייתי בליכוד. אני רואה בנתניהו בעיה ולא פתרון, אבל אני גם מסתכל על הבעיה שבשלוש וחצי שנים אנחנו בחמש מערכות בחירות".

מי ראש הממשלה המועדף עלייך?

"אני לא מתעסק בזה כרגע, אם זה היה תלוי בי - נתניהו היה יושב עכשיו בפנסיה בהוואי שותה שייק. לא אמליץ ולא מתעסק בהמלצות ומה שאני מתעסק בו זה איך אני כופה על שני הצדדים לעצור את הטירוף הזה. כל ממשלה צרה שנשענת על הקצה היא לא יציבה, ונראה עוד בחירות ועוד בחירות".

אם נתניהו יקבל 59 מנדטים ואתם תהיו עם 4? תשלימו לו לממשלה צרה?

"חד משמעית אני נגד ממשלה צרה. אני גם אומר שאני נגד בחירות וממשלה צרה משמעותה בחירות. ככל שיהיו לנו יותר מנדטים ככה נוכל יותר לכפות ממשלת אחדות. תמיד אמרתי שזה אידיאל ולא כורח המציאות. לא טוב היות הימין לבדו".

חוק האזרחות נפל: חברי הרשימה המשותפת חוגגים (צילום: פלאש 90, פלאש/90 )
חברי הרשימה המשותפת | צילום: פלאש 90, פלאש/90

פסלת את הערבים בעבר

"זה מאוד קל להציג את זה ככה. לא פסלתי מעולם את הערבים, אלא את המשותפת. אני גאה שפסלתי את המשותפת כי אני חושב שהיא לא יכולה להיות שותפה לגיטימית בממשלה וכעת, גם מפלגות אחרות אומרות את זה. כל מנהיג ערבי שיכיר בישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית יהיה שותף לגיטימי".

מה לגבי איתמר בן גביר?

בעיניי, להישען עליו, שהוא לא מבטא תפיסה ציונית, זה לא ערכי ולא מעשי. זה יוביל בהכרח שוב לבחירות. ביבי מחפש להישען על גורמים שיבטלו לו את המשפט. להישען על גורמי קצה זה דבר שלא יעבוד. בן גביר הוא תקלה של הליכוד, אל תשאל אותי אלא את הליכוד. הוא לא מסמל ציונות ולהישען על גורם קצה מוביל אותך שוב ושוב למשברים פוליטיים עד בחירות".

 

"צריך להפסיק עם כן ביבי ולא ביבי. אזרחי ישראל מאוד מודאגים מהמשילות ויוקר המחיה, ואני רוצה להציג להם מה אני כן מביא. יש אזרחים ישראלים שמפחדים ללכת ברחובות ומפחדים להניף את הדגל. אנחנו מתכוונים לגעת בזה ולא סתם הצהרתי שאני רוצה להיות השר לביטחון הפנים - זה תפקיד שאי אפשר לצאת ממנו בחיים פוליטי".

לפיד ראש ממשלה טוב ולגיטימי?

"לא מתעסק במי לגיטימי ולא לגיטימי - אם אתחיל להתעסק בפסילות אני לא אצא מזה. לא יכול להגיד אם הוא טוב כי הוא רק התחיל ואני מאוד אוהב אותו ברמה האישית. אני גאה שעשינו את ההסכם".

איתמר בן גביר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
איתמר בן גביר | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אולי בסקר אחד אתם עוברים, אתם תרוצו עד הסוף?

"מדהים, אנחנו מביאים בשורה גדולה לימין הממלכתי ו-12 שעות אחר כך 2 סקרים מראים שאנחנו עוברים, תראה שבסקרים הבאים נהיה עם חמישה, שישה מנדטים. יש ימין ממלכתי שאין לו בית והם לא רוצים להצביע בן גביר וסמוטריץ', והם כן רוצים להצביע. מה אתה רוצה, שנכריח אותם להצביע שמאל-מרכז? יש פה דיון אידאולוגי להרבה אנשים - החיבור של איילת ושלי פתח להם את הדלת".