המחליף של ליצמן: הערב (שלישי) שידרנו במהדורה המרכזית ריאיון ראשון עם מועמד אגודת ישראל לכנסת הרב יצחק גולדקנופף. בשיחה עם יאיר שרקי הוא מספר על הנתק עם גפני, על השיחות עם גנץ ועל הכניסה למערכת הפוליטית בגיל 72.

"כאשר הרבי מגור קרא לי ואמר לי: 'החלטתי שאתה תהיה נשיא אגודת ישראל בכנסת', השבתי לו – 'הנני'", מספר גולדקנופף, אחד האנשים הקרובים ביותר לאדמו"ר מגור, ומעכשיו – גם המחליף של ליצמן, ואולי גם שר בממשלה הבאה.

"כשבני גנץ צלצל אליי לברך אותי, אמרתי לו שאני חושב שהדבר הכי טוב זה להיכנס לכנסת בגיל מבוגר", הוא מספר. כשנשאל על שיתוף פעולה עם גנץ במצב שבו גוש נתניהו לא ישיג 61 מנדטים, אמר גולדקנופף כי קיימת לכך היתכנות, אך הבהיר: "אני לא יודע להגיד, יש את מועצת גדולי התורה".

הרב יצחק גולדקנופף (צילום: חדשות 12)
פוסל כל שיתוף פעולה עם רה"מ לפיד, הרב יצחק גולדקנופף | צילום: חדשות 12

עם זאת, הוא פוסל כל שיתוף פעולה עם ראש הממשלה יאיר לפיד: "אנחנו לא הולכים עם לפיד, אתה מכיר את המכות שקיבלנו ממנו. עדיין לא היה חובש שיכול לחבוש לנו את הפצעים האלה". לדבריו, "לפיד שינה כיוון, ויכול להיות שהוא ישנה עוד יותר את הכיוון, וגם האנשים שלו מנסים לדבר איתנו, אבל מפה ועד לשים אותו בראש הממשלה".

גולדקנופף מספר שנתניהו התקשר אליו ובירך אותו, וכך עשה גם בטוויטר: "לא ידעתי מה זה טוויטר, אמרו לי עד שלמדתי להגיד את זה נכון. אמרו לו שהוא מפורסם בטוויטר".

לפני שהוא יצטרך לחשוב עם מי לשבת בקואליציה, האתגר הראשון של גולדקנופף הוא שלום בתוך המפלגה. מול יו"ר יהדות התורה משה גפני, שלא שש לפנות לו את המקום הראשון. הוא מספר כי הוא וגפני לא שוחחו וכי הוא לא התקשר אליו, אך מבהיר: "אם היה לי על מה – הייתי מתקשר. אם הוא היה רוצה להגיד לי שהוא רוצה את המקום הראשון או שהוא רוצה ללכת – הוא היה מדבר איתי".

משה גפני, מליאת הכנסת (צילום: דוברות הכנסת - נועם מושקוביץ/דני שם טוב)
לא שש לפנות את המקום הראשון ביהדות התורה, חה"כ משה גפני | צילום: דוברות הכנסת - נועם מושקוביץ/דני שם טוב

כשנשאל על ההתקרבות שנראית לאחרונה בין לפיד וגפני, הוא אומר כי "כנראה שהיה על מה לדבר, ואיתי לא היה לו מה לדבר", ומוסיף כי מועצת גדולי התורה הוציאה מודה: "לא לדבר איתם, לא להתקשר איתם, לא להיות איתם בקשר".

בציבור החרדי הוא דמות מוכרת. כבר שנים שהוא מזכיר ועדת הרבנים למען השבת. המאבק המפורסם ביותר שהוביל היה כשהחתים את כל בכירי הרבנים החרדים על חרם נגד אל-על במחאה על חילול שבת.

"אנחנו נביא אווירה אחרת בכנסת, אווירה נעימה, שאפשר לשבת אחד עם השני, אפשר לנהל שיח ושיג אחד עם השני", הוא אומר על הכנסת הבאה, שבה הוא צפוי להיות חבר.

ראש הממשלה יאיר לפיד בישיבת הממשלה (צילום: חיים צח, לע"מ)
"אנשים שלו מנסים לדבר איתנו", רה"מ לפיד | צילום: חיים צח, לע"מ

עם זאת, בחברה החרדית הוא התפרסם לא רק לטובה – בגלל רשתות החינוך שבניהולו. אחת הטענות בדגל התורה לכך שאינו יכול לעמוד בראש הרשימה היא שאינו מספיק פופולרי בציבור, ובגלל שכועסים עליו בגלל מה שמכנים "עושק הגננות". הטענה היא שגולדקנופף היה מפטר בסוף שנה את כל הגננות – כדי שלא יהיה להן ותק.

"אין שיטה ולא היה כדבר הזה – ואפילו כמשל לא היה", הוא מסביר. "יש לנו מערכת שאנחנו מעסיקים שם קרוב ל-12 אלף עובדות ועובדים, ויש לנו אחוז קטן שאנחנו שומרים אותו כחגורת ביטחון במקומות שאנחנו לא יודעים אם יהיה בשנה הבאה רישום מלא או לא, כדי שנדע אם היא ממשיכה לעבוד". הוא מוסיף כי "זה לא מנגנון שנועד לקחת מהן את הזכויות. אי אפשר לפגוע, האדם הכי חזק במדינת ישראל זה העובד".

כשנשאל על התפקיד המועדף עליו בממשלה הבאה, אמר גולדקנופף שהוא מכוון למשרד האוצר, והוסיף: "מי שקיבל שישה מנדטים וסיים בארבעה מנדטים – היה לראש ממשלה. לא מגיע ליהדות התורה את משרד האוצר?"