בעוד 4 ימים אזרחי ישראל יגיעו לקלפיות בפעם הרביעית בשנתיים האחרונות ויצביעו למפלגה המועדפת עליהם. אמש (שישי) הצגנו ב"מהדורה המרכזית" את תוצאות סקר המנדטים האחרון לפני הבחירות, ממנו עולה כי הליכוד עולה ל-32 מנדטים, בזמן שסער ובנט נחלשו. מה ניתן ללמוד מהסקר? והאם למתנגדי נתניהו יש עוד סיכוי להפוך את המגמה?

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתמונת הגושים, נראה כי מתנגדי נתניהו נחלשים ועומדים על 56 מנדטים בלבד. לתומכי נתניהו יש 51 מנדטים, אולם מדובר בשיפור בהשוואה לסקרים הקודמים. בצירוף ימינה ורע"ם, שני הגושים שווים בגודלם. ככלל, בכל סקר בשבועיים האחרונים הגוש של נתניהו התחזק ועלה במנדט.

עד לשנת 2015, נתונים כאלה היו מנבאים ניצחון ברור לנתניהו. עם זאת, הפעם יש להיזהר עם החגיגות המוקדמות. ב-2015, ראש הממשלה הצליח בשבוע האחרון להפוך פיגור של 4 מנדטים, לניצחון של 6 מנדטים. זה היה מקרה כמעט יחיד של היפוך מגמה בשבוע האחרון. בגוש המרכז-שמאל יצטרכו להתאמץ כדי לשחזר את ההישג של נתניהו.

ליאיר לפיד יש אפשרות אחת לעשות זאת: הוא יכול להצהיר שהוא מתמודד לראשות הממשלה, גם במחיר של מיטוט מפלגות מהגוש שלו מתחת לאחוז החסימה, בתקווה שזה יפגע גם בסמוטריץ' – מצביעי הימין ינהרו כדי "להציל" את נתניהו והציונות הדתית תאבד מצביעים. על פי הסקרים, מלבד נתניהו, לפיד זוכה לתמיכה הרבה ביותר מהציבור ו-23% מהנשאלים מעדיפים שיעמוד בראשות הממשלה.

בנט איבד את יכולת המיקוח, אך עשוי לחזור למשרד הביטחון

שחקן משמעותי נוסף בבחירות האלה הוא נפתלי בנט, שמפלגתו נחשבת ל"בלתי מזדהה". האם ייתכן שבנט, איש ימין אידיאולוגי, בשר מבשרו של גוש הימין, יוכל להעניק לנתניהו את המנדט ה-61 ולא יעשה זאת?

עד לפני חודש, האפשרות שבנט ישלים לכל צד את המנדט הדרוש להקמת הממשלה הייתה אפשרית לחלוטין. הייתה לו יכולת מיקוח שאפשרה לו, תיאורטית, לכבות את הטלפונים בביתו ברעננה ולהמתין שהצדדים יגיעו אליו. אולם, התרחיש הזה ירד מהפרק.

בחודש האחרון, מאז שהציונות הדתית ורע"ם עברו את אחוז החסימה, כבר אין היתכנות סטטיסטית לאירוע הזה. בנט איבד את יכולת המיקוח שלו, משום שהאפשרות היחידה שלו כרגע היא לגרור את ישראל לבחירות חמישיות, מה שעלול להוריד אותו מתחת לאחוז החסימה.

למזלו, גם לנתניהו אין יכולת מיקוח משום שהוא מנסה לרצות את כולם. לכן, האפשרות הסבירה ביותר היא שבנט יגיע בסוף למשרד הביטחון, תפקיד שבו כיהן בעבר ואף הוצע לו לטענתו לפני הבחירות. איילת שקד תקבל תיק מכובד גם כן. השאר יהיה תלוי במספר המנדטים שתקבל המפלגה.

הדילמה הקשה ביותר שתעמוד בפני מפלגות הימין תגיע במקרה ולנתניהו לא יהיו 61 מנדטים, והוא יזדקק לתמיכת מפלגת רע"ם. זה יהיה ממש אסון לימין, ומנוגד לכל ההבטחות של המפלגות. כדי לדעת מה יעשו בימין במקרה כזה, נצטרך לחכות לתוצאות האמת.