"אעשה ככל שביכולתי להחליף את נתניהו": חמישה שבועות לבחירות, יו"ר ימינה, נפתלי בנט, הגיע הערב (שלישי) לריאיון במהדורה המרכזית - והתייחס בין היתר להיחלשות של מפלגתו בסקרים בתקופה האחרונה, וגם לריאיון שערך ראש הממשלה נתניהו אמש באולפן חדשות 12. בנט האשים את נתניהו בכך שהוא מתפאר בהישגים, בזמן שאלפי ישראלים מתו מקורונה ויש מיליון מובטלים - ותקף גם את יריביו סער, ליברמן ולפיד. עם זאת, הוא לא הבהיר מה יעשה ביום שאחרי הבחירות - ואם יישב תחת נתניהו למרות הביקורת הקשה שמתח עליו. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"המוקד של מה שאני עושה בכל התקופה הזו זה להכין תוכניות מעשיות להוציא את ישראל מהבור הזה", אמר בנט, "ישב פה אתמול ראש הממשלה באווירה חגיגית כאילו הוא שחרר את ירושלים, כשבפועל מתו 5,400 איש, הנגב הפך לנגב פרוע עם בנייה בלתי חוקית ומעשי שוד ורק לפני כמה ימים בדואים נכנסו לבית באמצע הלילה ואנסו ילדה בת 10 - לא שמעתי אף מילה מראש הממשלה. הוא לא רואה אותנו בעיניים. הטפיחות העצמיות על השכם נורא מטעות, הוא עשה מופע טוב".

נתניוה ובנט בכנסת (צילום: פלאש 90)
בנט יישב או לא יישב עם נתניהו? | צילום: פלאש 90"אני לא יכול לקחת ממנו את היכולת הרטורית שלו, אבל מיליון אנשים מובטלים", אמר. "הייתי אתמול בשדרות ופגשתי מנהל מפעל, ראש הממשלה אמר שעבר תקציב. מנהל המפעל פיטר 20 עובדים בני 60 בערך ובעצם נגמרו להם החיים כי נתניהו וגנץ לא העבירו תקציב. ראש הממשלה אמר דבר שהוא לא נכון, הרבה מאוד דברים לא נכונים. יכול להיות שזה עובר מאוד יפה, אבל בסוף יש מדינה לנהל והיא לא מנוהלת".

בנט התייחס גם לנתוני הסקר שפרסמנו במהדורה המרכזית, לפיהם מפלגתו, "ימינה", מקבלת 10 מנדטים בלבד בסקרים - והולכת ומתקרבת לאזור החד-ספרתי: "במרחבים האלה (של 10 מנדטים) זה לא רלוונטי לבקש רוטציה בראשות הממשלה. יש המון לחץ עליי להגיד 'רק ביבי' ואני מעריך אותו ומכבד את עשייתו אבל די, אחרי 32 שנה הוא לא עשה כלום במערכת המשפט, תחת משמרתו חמאס הפך מארגון טרור קטן למעצמה, חיזבאללה שהוא ירש עם כמה עשרות אלפי רקטות – היום יש לו 200 אלף רקטות". "אחרי הבחירות נראה את מצב המנדטים, אני צריך עוד כמה מנדטים כדי לחולל שינוי הנהגה", הדגיש בנט. "עם 15 מנדטים אפשר לבוא ולשנות את ההנהגה בצורה אמיתית - בניגוד לגדעון סער, ששליש מהמפלגה שלו תערוק לממשלת נתניהו. אני איש אמת, והאמת היא שאתה פועל על בסיס הכוח שהציבור נותן. צריך להקים ממשלה שתהיה יציבה, לא להגיע לבחירות חמישיות, צריך להחליף את נתניהו מתוך כבוד – לא מתוך שנאה של איווט ולפיד וסער, אבל צריך לעשות את זה, צריך פה ממשלה מתפקדת צעירה". 

בנט שב והדגיש בריאיון שצריך להחליף את נתניהו - אך מבלי לומר בצורה מפורשת שלא יכהן בממשלתו אחרי הבחירות: "אני אעשה ככל שביכולתי דווקא להחליף את נתניהו. בגלל שאני לא מחרים אף אחד, צריך לעשות מבנה שיגרום להחלפה שלו - אבל מבלי לבעוט אותו. להקים ממשלה על בסיס מפלגות שהן בעד מדינה יהודית-דמוקרטית שמבינות שהמשימה היא לטפל במצוקה הנוראה של מיליון מובטלים – זה דבר שלא היה, נתניהו וגדעון ולפיד הם לא שם, הם נעלמו בשנה האחרונה". 

ממפלגת תקווה חדשה נמסר בתגובה: "במשך כל השנה האחרונה שקד ובנט ניסו בכל הכוח להקים ממשלת 61 לנתניהו. בנט היה ונותר בגוש נתניהו וישלים לו ממשלת 61 אם רק יתאפשר לו. מי שמצביע לבנט משאיר את נתניהו בשלטון. גדעון סער הוא האלטרנטיבה היחידה".