לפיד מתקרב לקבלת המנדט להרכבת הממשלה? יו"ר יש עתיד ממשיך במאמציו לקבל רוב של ממליצים שיאפשר לנשיא המדינה להטיל עליו את המשימה. לאחר שיו"ר ישראל ביתנו הודיע שימליץ עליו ולאחר שלפיד נפגש מוקדם יותר היום (ראשון) עם יו"ר רע"ם מנסור עבאס, הנתק הממושך ששרר בין לפיד לגנץ נשבר הערב - והשניים נפגשו. בהודעה שפורסמה הערב מטעמו של לפיד, נודע על קיום הפגישה - שהסתיימה ללא הכרזה רשמית על תמיכת גנץ בלפיד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"השניים שוחחו על הדרכים להקמת הממשלה ולהחלפתו של נתניהו", נמסר. "השיח בין הצדדים צפוי להימשך בימים הקרובים". שנה בדיוק חלפה מאז כחול לבן התפרקה - ולפיד וגנץ לא נפגשו במשך חודשים. לפיד צפוי להיפגש גם עם נציגי הרשימה המשותפת בהמשך השבוע. 

להודעה על הפגישה קדמה הודעת תמיכה של יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, שהבטיח במהלך הבחירות לתמוך במפלגה הגדולה ביותר בגוש השינוי. בפוסט שפרסם בפייסבוק כתב ליברמן: "כפי שהודענו, אנו נמליץ על יו"ר המפלגה מגוש השינוי, שתקבל את מספר המנדטים הגבוה ביותר, כמועמד להרכבת הממשלה. כל מי שינסה להכשיל את המהלך ויעמיד את האגו שלו מעל האינטרס הלאומי יישא באחריות לבחירות 5".

בהתייחסות ליוזמות השונות שהועלו, כגון "ממשלת ריפוי", הוסיף ליברמן: "יציאה מהפלונטר הפוליטי מחייבת את כל המפלגות למצוא פתרונות יצירתיים מחוץ לקופסה". עוד האשים: "המצב הפוליטי המורכב בו אנו נמצאים היום הוא תוצאה ישירה של תוכנית ההישרדות הפוליטית והאישית של איש אחד - בנימין נתניהו, שנכשל כבר בפעם ה-4 להקים ממשלה יציבה ומתפקדת".

לדבריו, "כל בן אדם אחר שטובת המדינה נמצאת לנגד עיניו, היה מסיק מסקנות ברורות כבר מזמן ומעביר את המושכות למישהו אחר. לכן, עם השבעת הכנסת ה-24, ישראל ביתנו תגיש הצעת חוק שתגביל כהונת ראש ממשלה לשתי קדנציות בלבד, הצעה שנתניהו תמך בה בעבר".

עוד הוסיף: "הצעת חוק נוספת שנגיש תחייב התפטרות ראש ממשלה עקב הגשת כתב אישום, כפי שעברה בקריאה טרומית בכנסת ב-21.5.2008 בתמיכת הליכוד, כולל בנימין נתניהו, המפלגות החרדיות, מפלגת העבודה, שהצעת החוק הוגשה על ידי אחד מחבריה, ומרצ".

שלשום דיווחנו על היוזמה החדשה שצצה במחנה שמתנגד לנתניהו: בימים האחרונים מתנהלות שיחות בין כל ראשי המפלגות, ובמסגרת אלה שהתקיימו בין חברי "גוש השינוי" לבין בנט, הולך ומתגבש מתווה לפיו תוקם אותה "ממשלת ריפוי לאומית" שתונהג על ידי בנט ולפיד/ לפיד ובנט, ותכלול 52 מנדטים: יש עתיד (17), כחול לבן (8), ימינה (7), העבודה (7), ישראל ביתנו (7) ותקווה חדשה (6) - כשמי שיתמכו בממשלה מבחוץ או יימנעו יהיו חברי מרצ (6), וחלק מחברי הרשימה המשותפת (6) ו/ או רע"מ (4).  

במסגרת אותה "ממשלת ריפוי", מתכננים חבריה להעביר תקציב מדינה - אך גם לוותר על העברת החקיקה נגד נתניהו שנתפסת כפרסונלית. חברי אותה ממשלה אופציונלית שואפים לכך שהממשלה תעבוד ותתפקד בבמשך תקופה - ושכעבור זמן מה, גם המפלגות החרדיות ייכנסו אליה והיא תורחב.