הסנטימנט האנטי-חרדי בציבור משמעותי ולפיד מרוויח מכך - אבל עד כמה הוא צריך למתוח את החבל? יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, שב השבוע מארצות הברית לאחר שערך התייעצויות עם הסוקר שאיתו הוא עובד כבר כמה מערכות בחירות, מארק מלמן. מהנתונים שהציג בפניו עולה שהסנטימנט האנטי-חרדי לא היה חזק כל כך בציבור כבר הרבה זמן – וזוהי הזדמנות עבור לפיד להדגיש מסרים ברוח הזו בקמפיין וכך "לקחת את כל הקופה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אלא שהחלטה כזו היא לא פשוטה מבחינת לפיד: אמנם יש לו הזדמנות לעלות עוד במנדטים אם יילך על קמפיין אנטי-חרדי, אבל מצד שני, הוא חסום בלעדיהם ואין לו כמעט יכולת לתמרון פוליטי כלשהו בלעדיהם, ולכן ככל הנראה שתיבחר דרך הביניים – לחדד מסרים נגד החרדים, אבל לא ללכת עד הסוף ולפסול ישיבה איתם בממשלה.  

את מה ששמע לפיד באמריקה, חידד אמש (שלישי) גם הסקר שערך מכון 'מדגם' בראשות מנו גבע ובשיתוף iPanel שאת ממצאיו הצגנו במהדורה המרכזית. לפי הסקר, הציבור סולד מהמראות הקשים שעולים מהמגזר החרדי לאחרונה, שם נרשמו הפרות של הסגר שהובילו למהומות ולהתפרעויות. 61% השיבו שהם מעדיפים שתוקם ממשלה בלי המפלגות החרדיות - זאת לעומת 22% שכן מעוניינים בכך. 

גם בחלוקה למצביעים שמגדירים את עצמם "ימין" ו"מרכז-שמאל", התוצאה מסקרנת: 52% מקרב מצביעי הימין לא רוצים ממשלה עם החרדים, רק כשליש מהמשיבים (33%) כן מעוניינים בממשלה כזו. הקרב מצביעי המרכז-שמאל, רוב מובהק של 78% לא מעוניינים בממשלה עם ש"ס ויהדות התורה ורק 5% כן רוצים בה.