פחות משבוע לבחירות - האם אנחנו בדרך לסבב נוסף? שר הפנים ויו"ר ש"ס, אריה דרעי, התארח היום (שלישי) בדסק החדש של N12 והבהיר כי לא יצטרף לממשלה בראשות כחול לבן. בריאיון הצהיר דרעי כי גוש הימין-חרדים קרוב לניצחון, ותקף את התנהלות כחול לבן ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן על שימושם לדבריו ב"תעמולה אנטי-חרדית". דרעי אף השווה בין תעמולה זו לתעמולה הנאצית - אולם חזר בו מההשוואה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כשנשאל על האפשרות שיחבור לגוש המרכז-שמאל אם גנץ יצליח להרכיב ממשלה, השיב דרעי: "חד משמעית לא נצטרף. אנחנו קרובים ל-61 מנדטים לימין. סקרי עומק שעשינו מראים שאנחנו ב-58". עוד הבהיר: "אנחנו הולכים עם נתניהו בכול מחיר, גם של בחירות רביעיות". דרעי אמר כי בבחירות הקודמות ניסה - בשליחות הנשיא ונתניהו - לשכנע את גנץ להיכנס לממשלה רחבה עם רוטציה, אך הוא סבור כי נתניהו "הכי מתאים בעת הזאת להיות ראש ממשלה".

אריה דרעי, לא נצטרף
ההתחייבות של דרעי בריאיון | עיבוד: N12

"זה לא שאין לנו אפשרות מלבד נתניהו כי אחרים לא רוצים אותנו - זו החלטה במודע שהגעתי אליה", הוסיף דרעי, שציין כי התמיכה בנתניהו מתאימה לציבור שש"ס מייצגת וגם לאינטרס של המדינה בעיניו. "אנחנו חלק מהגוש של נתניהו, לכן אני לא רואה אפשרות בעולם שלא נהיה יחד. אנחנו השותפים הכי טבעיים למדינה יהודית עם שמירת הסטטוס קוו. מי שלא חתום על המסמך שייך לצד השני", הוסיף. דרעי קרא לתומכי איתמר בן-גביר להצביע למפלגות ימין אחרות ולא לעוצמה יהודית: "אם הם יחזרו בהם ויצביעו לגוש שלנו, נגיע ל-61 ונקים ממשלה". 

"על שנאה לנתניהו לא מנהלים מדינה, אני לא שם"

עם זאת, הבהיר, "אין חרם על גנץ, אנחנו לא מחרימים אותו". דרעי ציין כי הוא חלוק על דרכו של גנץ בנושאי דת ומדינה, אך מסרב לשתף פעולה עם הביקורת האישית. "במשך כל השנה האחרונה כשהיו התקפות אישיות עליו אני הגנתי עליו ואמרתי שהוא היה רמטכ"ל, זה לא עוד איזה אחד".

על מפלגתו של גנץ אמר: "אני לא יודע מה זה היצירה של כחול לבן. כמו שהוא קם, הוא יכול גם להתפרק מחר בבוקר. האינטרס היחיד שמחבר בין יעלון ללפיד לגנץ ולאשכנזי זה השנאה לנתניהו. על זה לא מנהלים מדינה ומרכיבים קואליציה, אני לא שותף שם". על לפיד אמר: "אני לא אוהב לפסול אף אחד".

בנימין נתניהו, אריה דרעי, בני גנץ
לא מחרים את גנץ - אבל "נלך רק עם נתניהו" | צילום: הדס פרוש פלאש 90

למרות שאף גוש לא יכול בשלב זה להרכיב ממשלה, דרעי העריך שלא יהיו בחירות נוספות השנה. "אם הימין לא יביא 61 והאחרים כן – הם יקימו ממשלה מיידית, הם יגידו 'קודם כל מוציאים את ביבי מבלפור'", טען בהתייחסות לאסטרטגיה של כחול לבן. "הפעם זה ברור: כחול לבן לא מוכנים לשבת עם נתניהו, ליברמן חתך לכיוון השמאל, הוא לא פסל אפשרות לשבת עם מרצ בתמיכה כזו או אחרת של המשותפת".

במתקפה על יו"ר ישראל ביתנו, שותפו הפוליטי וחברו לשעבר, אמר: "ליברמן חתך, החליט, בגלל הנקמה והשנאה שלו לנתניהו החליט להוריד אותו. כדי לחפות על זה שהוא בגד בגוש הימין, הוא לקח את החרדים לצערי הרב עד הסוף בהסתה כדי לגרום לעולי ברית המועצות להצביע לו. זה משחק ציני קר, הוא מנסה להתכחש לשורשים שלו, לידידים שלו לשעבר. הוא גמר אומר: נתניהו לא יהיה ראש ממשלה, הוא יעשה הכול כדי להוריד אותו".

המתקפה על תעמולת ליברמן - וההבהרה: "חוזר בי, אני עדיין סוער"

"הוא עבר את כל הגבולות בעולם", הוסיף. "אני יודע מה זה יצר הנקמה, הוא אולי הכי חזק שיש, אבל אני לא מכיר שום נקמה בעולם שמצדיקה לקחת מדינה שלמה כבת ערובה ועל הדרך לבזבז מיליארדים שיכלו לטפל בכל החלשים. יש מי שאומרים שזה לא רק נקמה אלא מעבר לכך, אני לא נכנס לזה". עוד טען דרעי כי הוא אינו יכול להמשיך להיות חבר אישי של אדם שלדבריו "מקלל" את הציבור החרדי, מדבר בגנות השבת ו"הולך בגלוי למקומות שמוכרים חזיר בשבת".

דרעי גינה במילים חריפות את התעמולה של כחול לבן וישראל ביתנו: "היום שלחו לי ערימה של חומר מהתקשורת הרוסית, מה שליברמן אומר שם לא ראינו את זה אפילו בתקופת גרמניה הנאצית, מבחינת מערכת התעמולה שעשו שם: איך החרדים עושקים את הכסף מהכיס של החיילים, איך הם רוקדים עם דולרים עפים עליהם, דברים שה' ירחם".

דרעי מסביר: כך נותק הקשר עם ליברמן | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

כשנשאל אם ההשוואה לתעמולה הנאצית לא מהווה זילות לשואה, השיב: "אני לוקח את הדברים שלי בחזרה, אני עדיין סוער. כשאני רואה דמות של יהודי חרדי עם אף ארוך, עם כל סממני השנאה כלפי יהודי חרדי - שזה מה שמסמל את היהדות - זה מה שהביא לי את הדבר הזה".

יו"ר ש"ס תקף את חברי הרשימה המשותפת, והבהיר כי הוא מפריד בין הח"כים לבין הציבור הערבי. "ברמה האישית, כשר הפנים, אני כל הזמן אומר 'הרשימה המשותפת' ולא 'הערבים', אני חושב שאני עושה בשבילם - כל הרשימה לא עושה עם כל המנדטים שלהם 10% ממה שאני עושה".

עוד הצהיר: "אנחנו חייבים לתת שוויון הזדמנויות כי הם חיים איתנו ביחד. אני מאמין בזה ואני אמשיך בזה. יש הבדל בין האוכלוסייה לבין הרשימה המשותפת. כשרואים את בל"ד, כשרואים את היבא יזבק מדברת על הגרועים בטרוריסטים, את כל הפעילות שלהם בכנסת על אש"ף ופלסטינים וכמעט לא תראה עבודה שלהם לאוכלוסייה הערבית. עכשיו בעזה, כשאנחנו נלחמים על תושבי הדרום - הם יתנו לנו לפעול בעזה כשהם חושבים שהפלסטינים הם המדוכאים ואנחנו שלטון כיבוש?".

ההנחיות למניעת הקורונה ישתנו? דרעי: "עוקבים כול הזמן"

עוד נשאל שר הפנים על הניסיון למניעת התפרצות נגיף הקורונה בישראל והשיב: "אנחנו היינו המדינה הראשונה בעולם שחסמנו את הכניסה מסין. זו לא הייתה החלטה קלה, אבל לא הייתה ברירה אחרת - אנחנו בגישה מחמירה". דרעי ציין כיצד מתקבלות ההחלטות: "כשהם (משרד הבריאות) מחליטים שאזרחים ממדינה מסוימת צריכים בידוד אז אני סוגר - מלבד ישראלים כמובן. אין טעם להביא תיירים מחו"ל ואז לסגור אותם בבידוד שבועיים".

"אחד השיקולים שלנו זה לראות מה המדינה המקומית עושה - בחלק מהמדינות באסיה ראינו שאמנם המספרים אולי קטנים, אבל המדינה שם לא עושה כמעט שום דבר ולכן סגרנו", הסביר. רק אמש פורסמה אזהרת מסע לאיטליה, ודרעי ציין כי הנושא בעייתי בשל השתייכות איטליה לאיחוד האירופי: "לסגור את כול אירופה זה כמעט לסגור את כול מדינת ישראל. זה הכול עניין של סיכונים".

קורונה - נתב
על ההנחיות למניעת קורונה: "אנחנו בגישה מחמירה" | צילום: Ariel Schalit, AP

דרעי ציין כי ההנחיות "יכולות להשתנות כול שנייה, אנחנו כול הזמן עוקבים". עם זאת, הזהיר כי לא כל המעברים של ישראל סגורים: "ישנן פרצות - מעבר אלנבי ששם נכנסים או פלסטינים או תיירים שמטיילים בירדן ואז באים אלינו. אנחנו עובדים על פיקוח. הרשות הפלסטינית מכניסה לבידוד את מי שהיו ביפן או בסין אבל יש פרצות בגדר, בעיקר באזור חברון, ויכולים להיכנס. אי אפשר לפקח על כול אחד". עם זאת הדגיש כי קיים תיאום מאוד הדוק בנושא עם ירדן, מצרים והרשות הפלסטינית: "כולם מפחדים, כולם מבינים שזה מעבר לכל פוליטיקה - זה עניין של חיים. גם ברשות הפלסטינית אימצו את הכללים המחמירים שלנו". 

יהפוך לשר הפנים של עזה?

דרעי נשאל גם על המצב בדרום, שעות לאחר תום הסבב, והשיב: "אני כול הזמן אומר משהו לא פופולרי - אין תשובה של 'שחור לבן'". בעקיצה לליברמן אמר: "יש כול מיני אנשים שנתנו הבטחות של 48 שעות, אני גם שומע את הרמטכ"לים לשעבר שלצערי היו שם וראיתי מה הם עשו - הם אומרים שהם יטפלו בזה יותר טוב. איך? כשהרשימה המשותפת תומכת בממשלה, הם יתנו להם לירות כדור בעזה? אין להשלות את הציבור".

"אפשר לכבוש את עזה בקלות, זה לא אתגר גדול", הוסיף. "יש תוכניות ברורות. אני כנראה אהיה גם שר הפנים של עזה. אבל אנחנו רוצים לנהל את עזה? אנחנו רוצים כל שנה עוד עשרות חיילים שחלילה וחס נסכן את חייהם? תושבי הדרום יודעים בעצמם שהממשלה עושה כול מאמץ בנושא של הטבות ותנאים כדי להקל עליהם את החיים, הדרום מתפתח מצוין - אבל קשה, אין ספק שזה קשה. אני לא רוצה להשלות אף אחד".

תקיפה, עזה, חיל האוויר
תקיפה בעזה, השבוע

דרעי אישר כי קטר מעורבת במגעים להסדרה: "ברור שיש לנו קשר עם הקטרים, ברור שהם מעורבים ברגיעה – וזה אינטרס שלנו". עם זאת תקף את החשיפה של ליברמן בדבר הביקור של ראש המוסד ואלוף פיקוד הדרום בקטר: "מי שמוציא את זה החוצה גורם לדעתי נזק כבד".

לדבריו, הנחת היסוד היא שחמאס רוצה ברגיעה, אך צה"ל נערך גם לאפשרויות אחרות: "לא מציע לחמאס לטעום מנחת הזרוע". דרעי ציין: "כול עוד אנחנו מתרשמים שהם מעוניינים והם רוצים ונלחמים בשביל הרגיעה - נלך בעניין הזה, כי יש לנו אינטרסים ביטחוניים במקומות הרבה יותר מסוכנים שאנחנו צריכים בהם את צה"ל קשוב ודרוך. אם זה ישתנה, לא תהיה ברירה אחרת ונפעל".