עולמם של סוחרי הסמים הגדולים של המאה ה-20 ריתק בשנים האחרונות לא מעט אנשים אל מסכי הטלוויזיה, בעיקר בזכות סדרות כמו "נרקוס", "אל צ'אפו" ו"נרקוס: מקסיקו".

עם סיפורים בלתי נתפסים על התבססותו של פבלו אסקובר בתור סוחר הסמים הגדול בעולם, נפילתם של האחים רודריגז (מייסדי קרטל קאלי הקולומביאני) וגם המהפכה בעולם התחתון שחולל מיגל אנחל גז'ארדו (מייסד קרטל גוודלחרה האימתני) - נראה שהקהל של אותן סדרות רק הולך וגדל וכך גם רמת העניין בתרבות הקרטלים שבפועל מחריבה את חייהם של מיליונים באמריקה הלטינית.

למרות העניין הרב סביב אותן סדרות והאנקדוטות עליהן הן מבוססות, מה שהסיפורים האלה לרוב מפספסים זה את אנשי הצללים של אותם עבריינים שפועלים בשקט ובנחישות מאחורי הקלעים ושמם או פרצופם לא נחשף כמעט אף פעם.

כשחושבים על ראשי קרטלים של שלהי המאה ה-20, לרוב מצטיירת בראש תמונה של אנשי עסקים ראוותנים עם אחוזות עצומות, מכוניות יוקרתיות, תכשיטים נוצצים ואקדחים מזהב טהור. בנוסף, בסדרות הטלוויזיה מקפידים לכוון את הפוקוס אל האופן שבו הם הבריחו טונות של סמים אל מעבר לגבולות ארה"ב, וממעטים להזכיר כי אותם עבריינים נהגו להלבין הון בהיקפים בלתי נתפסים בעזרת עסקים לגיטימיים כביכול – ובשביל זה, הם היו צריכים להעסיק אנשי עסקים לגיטימיים (כביכול).

אלו בדיוק הם אותם אנשי צללים שרבים מהם ככל הנראה פועלים ברחבי דרום אמריקה עד היום – כשהבולט ביותר מביניהם הוא אדם המוכר לרוב אנשי העולם התחתון ורשויות האכיפה הלטיניות בשם "ממו פנטסמה".

 

האחים קסטניו (צילום: OscarJosOspino2  |  elcolombiano, twitter)
משמאל: ויסנטה וקרלוס קסטניו, מייסדי ה-AUC | צילום: OscarJosOspino2 | elcolombiano, twitter

"ממו פנטסמה" הוא כנראה איש הצללים האולטימטיבי שפועל בעולם התחתון של דרום אמריקה, וקיים מעט מאוד מידע לגבי עברו. למעשה, אפילו שמו האמיתי לא אומת באופן ודאי, ואף על פי כן ידוע שהוא היה אחד השחקנים המרכזיים בעולם סוחרי הסמים מאז תחילת שנות ה-90, ובשלב מסוים אפילו פעל תחת המטרייה מטפטפת השטרות של קרטל מדיין בראשות פבלו אסקובר.

על פי תחקיר של סוכנות הידיעות הקולומביאנית El Espectador, "ממו פנטסמה" החל את דרכו בתור סוחר סמים קטן בכנופייה של פרננדו גליאנו שהפיצה את הקוקאין הקולומביאני ברחובות ניו יורק.

בשנת 1992 גליאנו חוסל על ידי קרטל מדיין בטענה שלא שילם את חובותיו לפבלו אסקובר, חיסול שבוצע זמן קצר לפני שהגיע לעיר הגדולה משלוח סמים גדול, והסוחר הקטן מצא את עצמו ניצב מול חלון הזדמנות אדיר; הוא פשוט יכול היה למכור את הקוקאין ולשמור את הכסף לעצמו, ומאוחר יותר התברר שהוא השתמש בכסף שהרוויח מאותו משלוח בתור קרש מקפצה אל עולמם של הסוחרים הגדולים.

ארבע שנים אחרי החיסול של גליאנו, "ממו פנטסמה" חזר לקולומביה בשביל לשתף פעולה עם דייגו מורילו – המוכר לצופי הסדרה "נרקוס" בתור "דון ברנה", והאדם שלמעשה תפס את השליטה על קרטל מדיין אחרי מותו של אסקובר בדצמבר 1992.

באותן שנים, העולם התחתון של קולומביה היה בעיצומה של מהפכת עולם עם התהוותו של הארגון הפרה-צבאי הימני "אוטודפנדס יונידס דה קולומביה" (AUC) עליו שלטו של ויסנטה וקרלוס קסטניו, ומה שהתחיל בתור גוף שנועד להילחם בארגונים קומוניסטים מזויינים כמו ה-FARC - התגבש עם הזמן לארגון הפשע הגדול ביותר בקולומביה - ו"לממו פנטסמה" היה קשר ישיר לסיפור הזה.

"נרקו הרפאים"

שנה אחרי חזרתו לקולומביה, "פנטסמה" התבסס במחוז אנטיוקה בתור איש עסקים לגיטימי, ובמקביל החל לטפח קשרים עם המצביא קרלוס מריו חימנז ("מקאקו") – ראש ה"סנטרל בוליבר בלוק" (BCB) שפעל תחת מטריית ה-AUC.

בעזרתו של חימנז, סוחר הסמים הצליח למחוק כל זכר לזהותו האמיתית במשרדי ממשלה, ובשנת 1997 "פנטסמה" עשה את הבלתי נתפס והפך מסוחר סמים קטן - לאיש עסקים לגיטימי, ובסופו של דבר, גם לאיש צללים בלי שום זכר בעולם הממשי מעבר לקיום הגשמי שלו. מאותו רגע הוא הפך לרוח רפאים של ממש ונעלם לחלוטין מהרדאר של רשויות האכיפה למשך 7 שנים.

מצבה הבטחוני של קולומביה בראשית המילניום הגיע לשפל חסר תקדים בעקבות עימותים בין ארגוני פשע שונים – ביניהם ה-AUC ומה שנותר מקרטל מדיין, ובשנת 2004, בכירים בעולם התחתון החליטו להיענות לדרישות הממשלה והתאגדו יחד בשביל לחתום על הסכם שביתת האש "Unity for Peace" (אחדות עבור שלום).

המסמך ההוא כלל את החתימות של חלק מהעבריינים הבכירים במדינה, כולל "דון ברנה", האחים קסטניו ו"מקאקו". מעבר לזה, היה חתום על המסמך גם אדם אחד אלמוני לחלוטין שפועלו לא היה ידוע לאיש. האדם הזה היה סבסטיאן קולמנרס.

סוכנות הידיעות InSight Crime סיקרה באדיקות את השתלשלות האירועים שהובילה אל חתימת ההסכם ואפילו חקרה את עברם של כל אחד ואחד מהאנשים שחתמו עליו. למרות זאת, הם לא הצליחו להשיג אפילו שביב מידע הכי קטן פועלו על סבסטיאן קולמנרס המסתורי – לא ארגוני הפשע אליהם השתייך, לא הקשר שלו לאחים קסטניו ואפילו לא תמונה שלו.

מעבר לזה, בזמן שהאחרים שהיו חתומים על המסמך הסגירו את עצמם לרשויות או נעצרו, קולמנרס מעולם לא אותר או זוהה, ועל פניו הסתמן שהוא היה אחד המצביאים שפעל תחת ה-AUC ונמלט מהמדינה לפני שנתפס על ידי הרשויות, ורק יותר מעשור לאחר מכן, עיתונאית חוקרת מקולומביה פרסמה עליו מאמר שהרעיד את המדינה כולה.

ביום בו אנה מריה כריסטנצ'ו פרסמה את מאמרה "נרקו הרפאים" בעיתון El Espectador, היא חשפה כי קולמנרס הוא למעשה "ממו פנטסמה" והתבססה על שורה של עדויות מצדם של פעילים לשעבר ב-AUC.

חוזה הרמן סנה פיקו ("ניקו"), פעיל לשעבר ב-BCB, טען שבין השנים 1997-2001 הוא היה אחראי על הברחת עשרות טונות של קוקאין עבור "מקאקו", ובמהלך משפטו חשף שאותו "ממו פנטסמה" היה יד ימינו של ראש ה-BCB. "הוא היה סגנו של 'מקאקו'", סיפר חוזה. "הייתי הבלדר שלו, שמו האמיתי הוא גיירמו קמצ'ו. אני עבדתי מולו באופן אישי. הוא מגיע במקור מהעיר אנביגאדו שבמחוז אנטיוקה".

זו למעשה הייתה הפעם הראשונה בהיסטוריה שאדם כלשהו העיד כי הכיר את שמו האמיתי של "ממו פנטסמה", ועל פי עדותו של חוזה, שמו האמיתי של העבריין המסתורי נודע לו אחרי שטס יחד איתו במטוס פרטי מקולומביה לארה"ב, ובשלב מסוים התובע אתגר את הנאשם ואמר לו כי אין שום תיעוד או עדות לפיה פעל בעולם התחתון אדם ששמו גיירמו קמצ'ו. "זה נכון. כולם פשוט הכירו אותו בתור סבסטיאן קולמנרס – אחרים בתור 'ממו פנטסמה', הוא סיפר והשאיר את הנוכחים באולם בהלם מוחלט.

מאז ועד היום, רשויות האכיפה הקולומביאניות לא עצרו, איתרו או זיהו את סבסטיאן קולמנרס – כנ"ל לגבי "ממו פנטסמה", וככל שידוע לחוקרים מקומיים, הוא עדיין פעיל בקולומביה תחת הכיסוי של איש עסקים לגיטימי, ועל פי ההערכות כמוהן יש עוד הרבה אנשים שהיו מעורבבים עם ראשי קרטלים ומצביאים רצחניים מהעשורים האחרונים שטרם נתפסו.

"ממו פנטסמה" הוא אמנם אחת הדוגמאות המרתקות ביותר לתופעת אנשי הצללים, אבל יש עוד רבים שממשיכים לפעול כמוהו בעולם התחתון והאפלולי של דרום אמריקה, ורוב הסיכויים, שלעומת "פנטסמה", עליהם לא נשמע אף פעם.