אירוויזיון 2022 נפתח אמש (שלישי) בטורינו שבאיטליה עם קהל מלא באולם - לראשונה מאז התחרות בתל אביב ומגפת הקורונה ששיתקה את העולם. איטליה הייתה אחת המדינות ששילמו את המחיר הכבד ביותר במגפה - ועבורה קיום האירוע הוא ניצחון שמסמל חזרה לשגרה כמעט מלאה. 

השלב הראשון של התחרות סיפק תוצאות מפתיעות, כש-3 מדינות שהיו מחוץ לתמונת העלייה לגמר, לפחות בגזרת המהמרים, העפילו לשלב הבא - ליטא, איסלנד ושוויץ. מה זה אומר לגבי חצי הגמר השני והסיכויים של ישראל להעפיל לגמר למרות שהיא מחוץ לתמונת הגמר בהימורים גם כעת? אין לדעת, אם כי זה סימן מעודד מבחינתנו שמפיח תקווה מחודשת.

חצי גמר ראשון, אירוויזיון 2022 בטורינו, איטליה (צילום: EBU)
החלק הראשון של חצי הגמר, אירוויזיון 2022 בטורינו | צילום: EBU

מדובר בשלב חדש לגמרי עם שירים אחרים לגמרי - והכל תלוי במבחן הלייב של מיכאל בן דוד (שהתארס יממה לפני הבכורה על הבמה הגדולה), או למעשה בשני מבחני הלייב המכריעים שלו. הערב ב-22:00, יממה לפני חצי הגמר השני שבו תופיע ישראל, תתקיים חזרה שנקראת ״חזרת השופטים״ שבה צוותי השיפוט ינקדו את השירים ולמעשה יקבעו 50% מהניקוד. מחר באותה השעה ייצא לדרך המופע בשידור חי - אז יצורפו גם 50% של הקהל. בסוף הערב נדע אם ישראל היא אחת מ-10 המדינות שיעפילו לגמר בשבת.

מנחי האירוע - הזמרים מיקה, לאורה פאוזיני והמגיש אלסנדרו קטלאן, הכריזו על פתיחת התחרות ותשואות רמות נשמעו בקהל. מחיאות כפיים סוערות אפילו יותר נשמעו כשחברי הלהקה האוקראינית Kalush Orchestra עלו לבמה וביצעו את שירם בתחרות - כנגד כל הסיכויים.

רגע מרגש נוסף נרשם כשהזמר האיטלקי Diodato עלה לבמה במופע הביניים וביצע את השיר שהיה אמור להתחרות איתו באירוויזיון 2020 שבוטל בעקבות המגפה. בשעות שחלפו מאז חצי הגמר הראשון כבר מתקבלים נתונים על הורדות השירים - ונתון מפתיע מגלה שהשיר ההולנדי, ״De Diepte”, שבוצע בהולנדית מלאה - הוא זה שהורד הכי הרבה פעמים באייטונז במדינות שונות באירופה.