זה נגמר: אחרי 7 שנים רצופות שבהן ישראל השתתפה בגמר האירוויזיון - השנה זה לא יקרה. למרות הופעה מכובדת ומרשימה למדי אמש (חמישי) של נציגנו מיכאל בן דוד עם השיר ״I.M”, הוא לא הצליח להתברג בין 10 המדינות המובילות בשלב הזה - ונותר בחוץ.

זו הפעם הראשונה שישראל לא תשתתף בגמר התחרות מאז שנת 2014 - אז מיי פיינגולד ייצגה את ישראל עם השיר ״Same Heart” בתחרות שנערכה בקופנהגן ולא העפילה לשלב הבא. החל מהשנה שלאחר מכן - ישראל העפילה ברציפות לגמר, עד לתחרות הנוכחית בטורינו.

רגע מביך במיוחד נרשם במהלך ההצבעה, כשמנחי התחרות נעמדו בגרין רום והקריאו את אחד מקטעי הקריינות שלהם - ולפתע נעמד ביניהם הנציג הישראלי שכלל לא אמור היה להיות שם, ואף נישק אותם. התמונה המביכה הובילה לביקורת קשה על ישראל ברשת.

10 המדינות שכן עלו לגמר אירוויזיון 2022 מחצי הגמר השני הן: בלגיה, צ׳כיה, אזרבייג׳אן, פולין, פינלנד, אסטוניה, אוסטרליה, שוודיה, רומניה וסרביה. המדינות הללו מצטרפות ל-10 המדינות שכבר עלו לגמר מחצי הגמר הראשון: שוויץ, ארמניה, פורטוגל, נורווגיה, אוקראינה, הולנד, איסלנד, ליטא, יוון ומולדובה.

מיכאל בן דוד בחזרה אירוויזיון 2022 (צילום: EBU / ANDRES PUTTING)
מיכאל בן דוד, הודח בשלב חצי הגמר | צילום: EBU / ANDRES PUTTING
מיכאל בן דוד בחצי גמר אירוויזיון 2022 (צילום: צילום מסך מיוטיוב)
מיכאל בן דוד בחצי גמר אירוויזיון 2022 | צילום: צילום מסך מיוטיוב

בסך הכל יתחרו בגמר אירוויזיון 2022 בשבת 25 מדינות: 20 המדינות שעלו משני חצאי הגמר ו-5 המדינות שמתחרות בו אוטומטית מדי שנה: בריטניה, גרמניה, ספרד, צרפת ואיטליה - שגם מארחת השנה את התחרות אחרי שזכתה בשנה שעברה.

אז איזו מדינה הולכת לנצח? 4 מדינות מוזכרות כמועמדות המובילות לזכייה בגביע: אוקראינה שמובילה בפער עצום בהימורים - זאת בעיקר עקב רחשי הסימפטיה הרבים כלפיה עקב המלחמה, בריטניה שיכולה לחזור ולזכות אחרי רבע מאה ו-0 נקודות משפילות שקיבלה בשנה שעברה, המארחת איטליה שיכולה לעשות את זה שוב עם הדואט המרגש ששלחה שאחד ממבצעיו הוא מחמוד (הזמר שאתם מכירים מ-״Soldi”) ושוודיה - שאם תנצח, תהפוך לאלופת האירוויזיונים של כל הזמנים לצד אירלנד עם 7 זכיות.