בקבוצת הוואטסאפ של אחד מהתיאטראות הגדולים בארץ נשלחה השבוע ההודעה: "לא לומר ללקוחות! ההצגה X יורדת לתקופה הקרובה, וההצגות שעדיין יש בלוח - יתקיימו גם עם מיעוט קהל". בתיאטרון גדול אחר השחקנים גילו השבוע בשיחות מסדרון שההצגה שבה הם משתתפים מבוטלת בגלל אדם שנדבק בקורונה. הכאוס שהביא עמו הגל ה-5 והמספרים שלא דמיינו שנצפים וגדלים מדי יום, לא נוגעים רק בשחקנים הגדולים ובטח שלא רק בתיאטרון - עולם התרבות משחזר את הטראומה בפעם הרביעית ומנסה להמשיך לחיות - בהתאם להנחיות. 

שלל אנשי תרבות נדבקו השבוע, לצד מאות אלפי הישראלים שבדיקת האנטיגן שלהם הציגה שני פסים אדומים; בהפקה של "ארץ נהדרת" תרגלו עבודה מהבית, חן אמסלם נדבקה בעיצומן של החזרות למחזה "לעבור את הקיר", אליאנה תדהר פספסה את ההצגה האחרונה של "היי סקיי פסטיגל", "את שאהבה נפשי" של "הבימה" בוטלה בגלל שהשחקן הראשי דניאל ליטמן נדבק ושתי הצגות של "אפס ביחסי אנוש" בוטלו גם הן בגלל שמשי קליינשטיין הכוכבת חוותה את האומיקרון על בשרה.

קורונה בישראל - כיכר הבימה בתל אביב (צילום: מרים אלסטר, פלאש/90 )
תיאטרון הבימה. "גם בתיאטרון הלאומי מבטלים הצגות" | צילום: מרים אלסטר, פלאש/90

הנגיף הגיע גם לפתחה של ריקי בליך, יושבת ראש ארגון שח"ם, שמנהל בימים אלה מאבק למען השחקנים. "אנחנו בכאוס מוחלט", היא מספרת מהבידוד. "אנחנו חווים גל ביטולים משוגע, בעיקר בתחום עולם הילדים. אם היינו לפני חודשיים שבינואר לא תהיה לנו עבודה, היינו מסתדרים - אבל הכל קורה במפתיע. כל הדבר הזה קורה ללא הכרה של המדינה, שלא נדבר חלילה על מתווה פיצויים ועל זה אנחנו זועקים". 

אחרי שבליך חלתה, הוקפצה שחקנית אחרת להחליף אותה בהצגה "זרים מושלמים". "גם בתיאטרון הלאומי פתאום מודיעים שהקל לא בא, שלא קונים כרטיסים, שלוקחים 3 הצגות ומרכזים אותן לאחת. אני מרוויחה שליש ממה שיכולתי להרוויח. אנחנו מקבלים ממשרד האוצר כתף קרה אחרי שביום ראשון הגשנו מכתב על המצוקה שלנו".

View this post on Instagram

A post shared by שח״ם - ארגון השחקנים והשחקניות (@shaham_org)"יש לי גם טענה לתקשורת שמוכנה לראיין רק אנשים מוכרים", מוסיפה השחקנית, "אבל האמת היא שמדובר במקצוע של אלפי אנשים שהם לא פרזנטורים של שום מוצר אנשים שעובדים יום, יום וערב ,ערב כדי ליצור במדינה תרבות". בנוגע למשרד התרבות, היא אומרת: "הם מאוד אמפתיים ומעורבים, אבל הקופה לא אצלם".

השחקן בן אדם, שלקח על עצמו לנהל את מאבק השחקנים, מספר על פגישה שהתקיימה הבוקר (חמישי) בין נציגי השחקנים והתיאטראות ובין שר התרבות. "הוא מבין את המצוקה שלנו ומזדהה איתה ומבין שהפרנסה נפגעה ועולם התרבות במצב קשה, אבל הבהיר שזו החלטה של שר האוצר". השחקן מספר כי לוחות שלמים של הצגות נמחקו ברגע והיומן ריק לשלושת החודשים הבאים. "ברגע שנקבל הודעה רשמית מהאוצר לגבי פיצויים נעבור לשלב הבא. אם צריך נצא לרחובות ונחליף את שר האוצר. נשב ללפיד, לשאשא-ביטון ולליברמן מחוץ לבית".

ואכן, העיניים כולן מופנות כלפי משרד האוצר, שם טוענים שכרגע, בשלב זה, אין איך לכמת את היקף הפגיעה הכלכלית של החודשים ינואר ופברואר. לצד זאת, היום התקיימה פגישה בין אגף התקציבים באוצר לבין גורמים בלשכת שר התרבות חילי טרופר ועל פי המעורבים: "יש התקדמות אף עוד לא הושגו סיכומים רשמיים".

אם השחקן או השחקנית נדבקים ויש חשש לבריאותם של שאר השחקנים ההצגה מבוטלת, אבל מה קורה כשזה מגיע לקהל? דניאלה, בת 28 מתל אביב, קנתה לה ולחברי המשרד שלה 12 כרטיסים להופעה של סטנדאפיסטית ידועה. "הגיע יום ההופעה ומישהו בעבודה נדבק בקורונה וכולנו היינו עם חשש. התחננו לבטל, אבל לא הייתה אופציה כזאת אפילו. הצלחנו למכור 5 כרטיסים בערך, ואת השאר חילקנו בחינם. כל כרטיס עלה 120 שקל". 

"מדובר בהפסדים של מיליונים ואף אחד לא דיבר איתנו על פיצוי"

בעולם המוזיקה המצב דומה. שאול מזרחי, הבעלים של מועדון "הבארבי" הודיע באופן דרמטי על סגירת המועדון עד להודעה חדשה. "אנחנו לא יכולים יותר. יש האטה של יותר מ-50% בקניית הכרטיסים. אנחנו לא יכולים להמשיך ככה", סיפר ל-N12. 

"עצוב שהיינו צריכים לקחת את המושכות ולקחת אחריות ביחס למה שקורה. אנחנו שומעים הרבה סיסמאות של הורוביץ, אמירות של ליברמן ושל בנט עם פיצויים - ואני לא רוצה להתייחס לזה. אני בא ואומר אחרת - אם יש משהו שמרתיח אותי כאזרח וכבעל עסק - זה הזלזול הבוטה", הוסיף מזרחי. המופעים שתוכננו לשבועיים הקרובים במועדון שלו נדחו. 

גם בקבוצת זאפה מרגישים את ההאטה מצד רוכשי הכרטיסים - בין אם בגלל החשש ובין אם בגלל תחלואה. "המצב רק הולך ומידרדר מיום ליום", סיפר ל-N12 אסף מור, סמנכ"ל השיווק של זאפה. "מסיבת העיתונאים הראשונה בדצמבר יצרה חשש ואי ודאות. הדבר הזה גרם לשתי תופעות - האטה ברכישת כרטיסים בקהל הפרטי ופגיעה משמעותית, עצירה כמעט מוחלטת, של הפעילות העסקית".

אסף מור, סמנכ"ל שיווק זאפה (צילום: הילה עמנואל גור)
אסף מור | צילום: הילה עמנואל גור


"היינו אופטימיים בהתחלה, מור מסכם, "אבל זו כבר לא האטה מינורית, המגזר הפרטי כבר לא מגיע ודורש כספים בחזרה בגלל חולי ובידודים. זה הפך להיות גל עצום. מדובר בהפסדים של מיליונים, ואף אחד לא דיבר איתנו על פיצויים". 

בסביבתו של השר טרופר טוענים: "השר על זה בכל הכוח. לאורך כל השבוע מתקיימות פגישות בדרגים המקצועיים ויש מרתון ישיבות כולל עם התיאטראות, עם אומנים עצמאיים, עם מפיקים וכדומה. יש עבודה קשה על מתווים לפיצויים מול משרד האוצר".