השחקן המוערך מדבר בגילוי לב: ליאור אשכנזי אומנם פרץ בזכות כישרון, אבל הוא הראשון שיודה שגם למראה החיצוני שלו היה חלק חשוב בהצלחתו. לאחר שהחליט לראשונה בחייו לעמוד מאחורי המצלמה ולביים סרט קולנוע, הוא לא חושש לדבר על מה שמרבית הגברים נמנעים מלעסוק בו - משבר גיל ה-50, ההתמודדות עם השיער שהלבין, הקילוגרמים שעלו והמשקפיים שכבר אי אפשר בלעדיהם.

בימים אלו אשכנזי כבר נמצא בלונדון, שם ישחק בחודש הקרוב בסרט "גולדה" את "דדו", רמטכ"ל מלחמת יום כיפור. מדובר בהפקה אנגלית-אמריקנית עם הלן מירן ושם הוא אף התבקש להוריד קצת במשקל. "כשהייתי בבית צבי, אחרי אחת ההצגות הראשונות בשנה א' בא אליי גרי בילו שהיה סוג של אדמור, ואמר לי: 'העיניים הכחולות האלה יום אחד ידהו. הכרס תגדל, השיער ינשור וכל השרמנטיות הזאת כבר לא תעבוד'", הוא נזכר. "כשאתה מתבגר, אתה מבין שאתה לא יכול להסתמך רק על המראה".

ליאור אשכנזי ביים את סרטו הראשון (צילום: N12)
ליאור אשכנזי ביים את סרטו הראשון | צילום: N12

"אני יכול להיבנות מביקורות רעות ולא משלושה פרסי אופיר"

למרות שאשכנזי זכה בפרסי אופיר, הוא בחר לשמור ולמסגר בחדר העבודה שלו דווקא את הביקורות הרעות, כמו: "ביזיון לאומי" ו"החוליה החלשה בהרכב". "אני יכול להיבנות מביקורות רעות ולא משלושה פרסי אופיר. לי יבלוט זה שלא נהנה או זה שלא צוחק", הוא סיפר. "זה התחיל כדחקה, ותוך כדי גם הבנתי שזה עוזר לי. אני רואה את זה, וזה אומר מה היה ולאן יש לשאוף".

הוא אומנם היה בעשרות פרימיירות ושטיחים אדומים בארץ ובעולם, אבל לאחרונה הוא הגיע לראשונה לפרימרייה כבמאי הסרט "זרים מושלמים". "זה כמו לידה של תינוק, בחיי, הוא ממש יוצא לאוויר העולם. כשחקן אם הסרט לא טוב - אתה יכול לזה מזה טוב כשחקן. פה זה לא המקרה, כי אתה אחראי לכל היצירה הזאת"

ליאור אשכנזי ביים את סרטו הראשון (צילום: N12)
"כשאתה מתבגר, אתה לא יכול להסתמך רק על המראה". אשכנזי | צילום: N12

הכיר את אשתו בפסטיבל קאן: "פתאום התאהבתי מחדש"

בבוקר שלפני הפרימיירה הוא הלך להירגע בחוף גורדון עם אשתו מאיה שהפיקה את הסרט. הם הכירו בפסטיבל קאן ב-2011, בעת שאשכנזי הגיע עם "הערת שוליים" מאיה עבדה אז בחברת ההפצה הבין-לאומית של הסרט וגרה בלונדון. 7 חודשים לאחר מכן הם כבר היו נשואים. "פתאום התאהבתי מחדש, זה לא קורה", אמר אשכנזי.

ב-2016 הסרט האיטלקי "זרים מושלמים, זכה להצלחה עצומה בעולם. מאז, נעשו לו לא מעט רימייקים, עיבודים בשפות שונות. יחד עם המפיק משה אדרי, מאיה הציעה לליאור לשחק בסרט וגם לעבור טבילת אש כבמאי, משהו שליאור חושב עליו כבר כמה שנים. "אמרתי להם שאם אני אביים את זה, אני לא הולך לשחק בזה. זה לא יקרה. אני לא חושב שזה היה נכון לשחק, כי אני רוצה להתרכז בבימוי - רק בבימוי ולא בשום דבר אחר".

ליאור אשכנזי ביים את סרטו הראשון (צילום: N12)
"כמו לידה של תינוק". אשכנזי | צילום: N12

 גם בגיל 53 אין לו רישיון: "נכשלתי פעמיים בתיאוריה, עזבו אותי"

אשכנזי גר במרכז תל אביב כל חייו, מהילדות ומתנייע רק באופניים - אבל במקרה שלו זה לא רק בגלל בעיות החנייה. "אין לי רישיון, אני בהיסטריה מהתיאוריה הזאת". אבל לא מזמן, קצת אחרי גיל 50, אשכנזי התגבר על הפחד והתחיל ללמוד נהיגה. בכל זאת, יש להם ילדה בת תשע לקחת לחוגים והוא רצה להוריד עומס מאשתו. אבל אז הגיעה האכזבה: "נכשלתי פעמיים בתיאוריה ואמרתי: 'עזבו אותי, בן אדם צריך לדעת במה הוא טוב ובמה לא'".

ליאור אשכנזי ביים את סרטו הראשון (צילום: N12)
אשכנזי התאהב מחדש | צילום: N12

הוא פרץ לתודעה בסך הכול לפני 20 שנה כששיחק ב"חתונה מאוחרת", אלא שבזמן שאשכנזי צופה בסרט שבו השתתף אז - הוא מתגעגע למראה שהיה לו בעבר. "אני לא מזהה שם את עצמי, אני שמן. הלוואי והיה לי את התחת הזה היום, הלוואי", מודה השחקן האהוב. "כשאני נמצא בחדר האמבטיה מול המראה, אני מבואס. אני גמור מזה, מתבאס מהכרס שלי. הכול מתחיל ליפול. יש לי שדיים. יש לי שדיים! אומנם קטנות, אני לא צריך עדיין חזייה. גוזייה מספיקה. אני לא מרגיש נוח עם איך שהגוף שלי מתחיל להתבלות".