השחקנית חני נחמיאס הקליטה את מנכ"ל תיאטרון הקאמרי לשעבר, נעם סמל (שעומד היום בראש תיאטרון הבימה) בשיחות שהעבירה מאוחר יותר למקורביה, המעורבים במאבק משפטי על זכויות יוצרים של מחזמר. ההקלטות המדוברות – שלדברי סמל נעשו ללא ידיעתו – הועברו לבית המשפט המחוזי בתל אביב במסגרת תביעה שהגישה מחזאית ויוצרת בשם מיכל אקרמן נגד אביב קורן ואורי פסטר

אקרמן כתבה את המחזמר "גולדי חזיות", שהוצג בתחרות "חג המחזמר" ב-2015 וזכה במקום הראשון. לטענת חן בכר, עורך דינה של אקרמן, פסטר וקורן הפרו את זכויות היוצרים של אקרמן ובתביעה שהגיש הוא דורש שיפצו אותה בסכום של 600 אלף שקלים. לדברי בכר "הקלטות הסתר שביצעה חני נחמיאס מעידות כי מדובר בחבורה שלא בוחלת באמצעים כדי להשיג את מבוקשה. נחמיאס מודה כי הקליטה שיחות פרטיות עם נעם סמל ועם המפיק חיים סלע מבלי ידיעתם. קיים גם ספק גדול אם היא יידעה אותם לגבי הגשת הקלטות לבית המשפט. זוהי בגידה באמון של מי שהיו קולגות קרובות של נחמיאס, בדיוק כפי שמיכל אקרמן נבגדה על ידי מי שנישל אותה מהמחזה שכתבה".

(לאחר פרסום הכתבה מסר פסטר כי הוא כלל אינו צד בסיפור ואין לראות בו חלק מ״חבורה״ זו שאליה מתייחס עורך הדין)

בעדות שנתנה נחמיאס בבית משפט השלום בתל אביב ביולי השנה, היא אמרה כי השיחות עם סמל, שהתקיימו ב-2016, הוקלטו בידיעתו. "אמרתי לו: 'אני מקליטה את השיחה הזאת מכיוון שאני לא רוצה לחזור על כל פרטיה עבור אביב קורן, אני מקליטה אותה כדי שאני במקום לחזור ולשכוח פרטים, מעבירה לו'". בהמשך נשאלה נחמיאס על ידי עו"ד בכר: "אם יישאל סמל על כך, הוא יודע מזה?", ונחמיאס ענתה: "הוא יודע, בתקווה שהוא זוכר משהו שנעשה לפני חמש וחצי שנים". 

בכתב התביעה נטען כי אקרמן עבדה על המחזמר במשך חצי שנה, וכי היא נושלה "באופן בוטה וסולקה על ידי הנתבעים מעבודתה כמחזאית" לקראת העלאתו של המחזמר באחד התיאטראות הגדולים. אקרמן טוענת כי פסטר וקורן הבטיחו שלא לעשות שימוש במחזה בלי לשתף אותה בתגמולים ובהכנסות, כמו גם ביוקרה וברווחים. כשגילתה כי השניים פונים לתיאטראות ומתכוונים להשתמש ביצירה, היא שלחה מכתב לכל התיאטראות בדרישה להתנהל מולה בנוגע לרכישת הזכויות והשימוש בהן. המשפט ממשיך להתנהל בימים אלה.

בשיחה עם mako, אמר סמל: "אני לא ידעתי שמקליטים אותי. אני חבר של חני ואוהב אותה. כיפור, סולחים". לאחר מכן, נחמיאס מסרה: "הזכרתי לו במה מדובר. גיחוך. עוד ניסיון לייצר בכוח צהוב מעוות".

ממשרד עו"ד גדעון פישר, המייצג את אביב קורן, נמסר בתגובה: "אין אלא להצר על כך שגב' מיכל אקרמן מוצאת לחשוף בשלב זה חלקי עדויות בהליך שבירורו טרם הסתיים תוך הוצאת דברים מהקשר. יודגש כי גב' חני נחמיאס אינה בעלת דין בתיק ונתנה עדות ניטרלית ללא עניין בתוצאות ההליך. אביב קורן התייחס לתביעתה של מיכל בהרחבה במסגרת כתב הגנה וכתב תביעה שכנגד שהוגש על ידו. יצוין עתה בתמצית כי טענות רבות שנטענו בכתבי הטענות של מיכל הינן מסולפות. ההליך נמצא בבירור מזה מספר שנים ואין לנו ספק שבמסגרת פסק הדין שיינתן בהתאם לעובדות, הראיות, העדויות והתקדימים הרלבנטיים בנושא, בית המשפט יעמיד דברים על דיוקם".

עו"ד חן בכר (צילום: מיכל רביבו)
עו"ד חן בכר | צילום: מיכל רביבו

עו"ד חן בכר, ממשרד בכר שבתאי עורכי דין, עורך דינה של אקרמן, מסר עוד: "מיכל אקרמן כתבה מחזה מצליח ואז נושלה מהזכויות עליו בידי גורמים המבקשים להרוויח על חשבון הכישרון שלה. נמשיך להילחם בבית המשפט ולדרוש כי זכויות היוצרים של מיכל במחזה יושבו לידיה".

אורי פסטר מסר בתגובה: ״לי או לחג המחזמר מעולם לא היו זכויות במחזה ׳גולדי חזיות׳ וגם לא הרווחתי דבר מתמלוגיו על כך. מעולם לא פניתי לקאמרי או לכל תיאטרון אחר לשיתוף פעולה בעניין ׳גולדי חזיות, איני בעל הזכויות וזהו גם לא תפקידי כמנהל אמנותי של הפסטיבל לקשר בין מחזות הזמר לתיאטרונים לאחר סיומו של הפסטיבל. חני נחמיאס עשתה זאת על דעתה בלבד. זאת תביעה קנטרנית, שאינה קשורה לתפקיד שלי. אין לי יד ודבר ואין לי זכויות ולא קיבלתי תמלוגים, אני סה"כ המנהל האומנותי של חג המחזמר. אני מצר על זה שהיא עצרה את ההפקה הזאת מלצאת אל העולם הזה ולהצליח. היא עצרה את זה, העניינים של בית המשפט, זה היה אמור להיות בקאמרי וזה לא".

למה זה לא בקאמרי?
"אני חושב שזה יהיה, בקרוב מאוד".