קשה להאמין, אבל כבר עשור עבר מאז הלכה לעולמה איימי ויינהאוס בגיל 27 מהרעלת אלכוהול, וזעזעה את המעריצים ואת עולם המוזיקה כולו. מאז מאותה של הזמרת הבריטית, שקולה הייחודי והסגנון האקלקטי שלה הפך אותה לכוכבת של ממש בעולם, ידיעות רבות התפרסמו עליה - אבל עצם היותה של איימי סנדקית לא ידועה להרבה. כעת, בת חסותה, דיון ברומפילד, יוצאת עם סרט דוקונמטרי חדש ששופך אור חדש על איימי, ומעניק הצצה חד פעמית למערכת היחסים של השתיים.

דיון, בת 25 כיום, זמרת ושחקנית בעצמה בילתה עם איימי גם על הבמה, אחרי שהאחרונה החתימה אותה בלייבל שלה והעניקה לה צוהר לעולם המוזיקה. בשיחה עם N12 איימי מספרת דיון על הסרט, שהופק עבור MTV וישודר בארץ ביום שישי הקרוב (30.7). 

"כשאיימי הייתה בחיים, הסתכלתי על הכל בעיניים של ילדה בת 13", מספרת מבעד לזום. "להסתכל על זה כאישה בת 25 זה מרגיש אחרת. אני מעריכה הרבה יותר את מערכת היחסים שלי איתה. כשאנשים נמצאים בחיים שלנו, אנחנו בדרך כלל לא עוצרים ואורים: 'יום אחד זה לא יהיה כאן'. אני מוקירה היום כל רגע איתה. כולל את הבדיחות שלה, שהיום אני כמובן מצליחה להבין".

איימי ויינהאוס (צילום: Dan Kitwood, GettyImages IL)
איימי ויינהאוס. "היא לא הייתה גסת רוח - היא הייתה אדם מתוק, נדיב ואוהב" | צילום: Dan Kitwood, GettyImages IL

לשאלה מה היא חושבת שצריך להשתנות בנרטיב שבו נתפסת איימי בתקשורת, אמרה דיון: "אנשים לא ראו את הצדדים הנדיבים והאמהיים של איימי. זה תמיד היה שם, במיוחד ביחס אליי, כי הייתי הרבה יותר צעירה מרוב האנשים שסבבו אותה. אז אחד הדברים שהייתי רוצה שהסרט יעשה זה להראות כמה היא הייתה מתוקה ואוהבת. אנשים לא ראו את זה ככה, אבל זה ממש היה ככה".

"אני חושבת שאנשים חושבים שאיימי הייתה מאוד גסת רוח. היא לא, היא פשוט הייתה סופר כנה. היא נתנה תמיד כבוד לכולם". לדוגמה, מספרת דיון על מקרה שבו איימי הציעה לאחד המנגנים בלהקה שלה ניתוח להסרת משקפיים. "בכל פעם שהוא הסתכל למטה המשקפיים נפלו לו וזה הפריע לו לנגן, אז זה מה שהיא עשתה. זאת האיימי שאני רוצה שאנשים ייראו".

מדובר בהצצה מאוד פרטית לחיים שלך ושל איימי. יש משהו ספציפי שאת יכולה לומר שמתאר אותה בצורה הכי טובה?
"היא הייתה מאוד מאוד מצחיקה. רוב הרגעים איתה היו נגמרים בצחוק בלתי נשלט. וגם, היא הייתה מבשלת טוב. היא הייתה ממש אמא יהודייה מהבחינה הזאת  – היא כל הזמן רצתה לבשל לי משהו, אחד מהדברים שהיא תמיד בישלה זה קציצות. היא לא תמיד סיימה להכין אותן, אבל כשזה קרה – זה היה טעים.

"חשבתי על לעשות את הסרט הזה לא מעט בשנים האחרונות. לא ידעתי מתי בדיוק הזמן הנכון, אבל אני חושבת שעשור זה מספר מספיק מכובד. המפיקה שאיתה עבדתי יצרה איתי קשר על משהו אחר, ואז סיפרתי לה על הרעיון הזה – והיא הייתה בעניין.

"זה היה ממש תרפיה בשבילי. הדחקתי הרבה מהרגשות אחרי שהיא נפטרה. הייתי ילדה. העדפתי לא להגיד כלום כי לא רציתי שאנשים יידעו איך אני מרגישה. ראיתי בזה כסימן לחולשה, בלהראות עצב על הסיטואציה. רק אחרי תשע שנים הצלחתי לדבר על התחושות".

מה הזיכרון האחרון שיש לך מאיימי?

"בפעם האחרונה שבה ראיתי אותה אמרתי לה תודה על כל הדברים שהיא עשתה בשבילי. עד לאותה נקודה לא ממש אמרתי לה את זה, תמיד הרגשתי שהיא פשוט יודעת. אבל זה מה שאמרתי, והיא כמובן אמרה לי לשתוק", היא אומרת בחיוך.

הסרט ישודר בערוץ MTV ישראל, ביום שישי, 30.7, בשעה 20:00. Hot 189, Yes 88.