חלוצת השחמט נונה גפרינדשווילי תובעת את ענקית הסטרימינג נטפליקס, בטענה שהסדרה "גמביט המלכה" מורידה מערכה. בפרק האחרון של המיני-סדרה נראית בת' הרמון, עילוי השחמט, משחקת בטורניר הנחשב ביותר במוסקבה מול גברים, כשהפרשן מחמיא לה ואומר "הדבר היחיד המיוחד בה הוא מינה, ואפילו זה לא מיוחד במינו ברוסיה", ומוסיף, "יש את השחקנית נונה גפרינדשווילי, אבל היא אלופת העולם לנשים ומעולם לא שיחקה מול גברים".

הסדרה היא בדיונית ומבוססת על רומן בעל אותו שם, אך שמה של השחמטאית מוזכר בו בהקשר רלוונטי לחייה - גפרינדשווילי היא שחקנית שחמט גיאורגית שהתחרתה נגד גברים פעמים רבות, וזכתה. היא אף הייתה האישה הראשונה לקבל דרגת רב אמן מפיד"ה (איגוד השחמט העולמי). השחמטאית, היום כבר בת 80, התאכזבה לגלות כי הסדרה מחקה את כל הצלחותיה.

נונה גפרינדשווילי (צילום: reuters)
השחמטאית נונה גפרינדשווילי | צילום: reuters

בריאיון איתה היא טענה: "הם ניסו ליצור דמות בדיונית שתסלול את הדרך לנשים אחרות, אלא שבמציאות כבר עליתי על השביל הזה והבאתי השראה לדורות אחריי, זאת האירוניה". התביעה שהוגשה ביום חמישי לבית המשפט המחוזי בלוס אנג'לס, כוללת 25 עמודים של נימוקים, דורשת מיליוני דולרים על עוגמת נפש ומבקשת כי השורה המדוברת תימחק מהסדרה.

נטען כי השורה גורמת לנזק מקצועי מאחר ויותר מ-63 מיליון משקי בית צפו בסדרה בחודש הראשון לצאתה. "נטפליקס משקרת בנחישות בנוגע להישגיה של גפרינדשווילי למען המטרה הזולה והצינית של העצמת הדרמה כאשר הגיבורה שלהם עושה משהו שנשים לא עשו לפניה. בסיפור שהיה אמור להעצים נשים", נכתב בתביעה, "נטפליקס השפילה את האישה האמיתית היחידה שהתמודדה מול גברים באותה תקופה".

מנטפליקס נמסר כי היא רוחשת כבוד עצום לגברת גפרינדשווילי, אך היא מאמינה כי אין טעם של ממש בטענתה וכי היא עומדת מאחורי הסדרה והנאמר בה. "גמביט המלכה" נחשבת לסדרה המצליחה של השנה האחרונה, היא עוקבת אחרי ילדת פלא בשם בת' הרמון בשנות ה-60 בארה"ב, החל מילדותה בבית יתומים, דרך התמכרות לסמים ואלכוהול, ועד הצלחתה המטאורית בתחום השחמט. הסדרה זכתה בפרס גלובוס הזהב למיני-סדרה הטובה ביותר.