לאורך 11 עונותיה, סיפרה "חסרי בושה" את סיפוריהם השערורייתיים והאקטואליים של משפחת גאלאגר, שבראשה ההורים המכורים פרנק (וויליאם ה. מייסי) ומוניקה, שהשאירו לבתם פיונה (אמי רוסום) את מלאכת גידול חמשת אחיה הצעירים. מבוססת על סדרת הטלוויזיה הבריטית, "חסרי בושה" האמריקאית הדגימה גרסה של המשפחה בשכונות הפשע של דרום שיקגו - ובהתאם התייחסה לנושאים נפיצים ושנויים במחלוקת כמו פגיעה עצמית, הפרעות נפש, מיניות, ג'נטריפיקציה וסמים.

השבוע, הקומדיה השחורה האהובה הגיעה לסיומה. בריאיון למגזין הניו יורק טיימס, סיפר השואוראנר (מנהל העל של הסדרה) ג'ון וולס על הסדרה שליוותה אותו בשנים האחרונות: "קומדיה יכולה להיות אכזרית. היא יכולה להתגבר על חוסר הרצון שלו שיטיפו לנו. 'חסרי בושה' מספרת על משפחה שמנסה לשרוד וצוחקת תוך כדי שהיא עושה את זה. וולס אמנם היה שמח להמשיך ולעבוד על הסדרה, אבל מגפת הקורונה הביאה לכך שהעונה ה-11 הוכרזה כעונתה האחרונה. הצילומים, כמובן, נדחו גם הם. במהלך החופשה הבלתי צפויה שנפלה עליו, וולס החליט לחשב מסלול מחדש וכמו יוצרים רבים החליט לשלב אל תוך העונה את מגפת הקורונה. כך, הסדרה נחתמה בטוויסט אכזרי שציער לא מעט מהמעריצים: בפרק האחרון של "חסרי בושה", (ששודר ביום ראשון האחרון בארה"ב וישודר בישראל ב-HOT ב22.4) פרנק הלך לעולמו לאחר שנדבק בנגיף.

בריאיון, נשאל וולס האם פרנק עתיד היה למות בסוף לאורך כל הדרך - או שמא הייתה זו החלטה שהתגבשה בעקבות דחיית הצילומים. לדברי וולס, "גם בקומדיות סאטיריות, צריכות להיות השלכות של ממש. לא רצינו שפרנק יצא ללא פגע מכל הבחירות שהוא עשה באורח החיים שלו. תמיד חשבנו שהוא ימות ממשהו בסוף. במקור חשבנו שהוא יסיים את חייו במנת יתר. אבל אז איבדתי בן משפחה קרוב מקורונה, וחשבתי, אנחנו צריכים להתייחס לזה. לפרנק יש כל כך הרבה בעיות רפואיות - וקורונה היא בדיוק הדבר שדחף אותו סוף סוף אל מעבר לקצה". בינתיים, צופי הסדרה האמריקאים מתקשים להתמודד עם הבשורות המרות על מותו: גולשת אחת כתבה בחשבון הטוויטר שלה, "אני לא יכולה להפסיק לבכות". גולש אחר הביע את דעתו, "אני לא אסלח ל'חסרי בושה' על מה שהם עשו לפרנק". גולשת נוספת הגיבה, "זה שבר לי את הלב".

מתוך "חסרי בושה" (צילום: Warner Bros. Television Distribution, צילום מסך)
מתוך "חסרי בושה" | צילום: Warner Bros. Television Distribution, צילום מסך

כזכור, דמותה של פיונה נעדרה בשנתיים האחרונות, לאחר שהשחקנית אמי רוסום עזבה את התוכנית. כשפרנק מאושפז בבית החולים ונמצא במצב הזייתי, זו הפעם הראשונה בה פיונה מוזכרת מאז עזיבתה. לדברי וולס, "היו לנו אזכורים שונים לפיונה בשנתיים האחרונות, אבל רשת שואוטיים ביקשה מאיתנו לא להזכיר לאנשים את היעדרה. אני חושב שהם היו מודאגים מזה שזה יפגע בנתוני הצפייה. מאוד רצינו לנסות ולהחזיר את פיונה לסיום הסדרה, אבל זה לא יכול היה לעבוד בגלל המגפה. אני בטוח שאמי הייתה חוזרת ועושה את זה, אבל היו לה חששות בריאותיים".

בהמשך הריאיון, נשאל השואוראנר מדוע לדעתו "חסרי בושה" לא היה חלק משיחה תרבותית גדולה יותר, במיוחד בעונות הפרסים. לטענתו, "אני לא רוצה להתלונן על זה, כי הייתי בצד הטוב של המשוואה - אבל הייתי אומר שכשאתה עושה סיפורים על אנשים שהם פחות ברי מזל, קל יותר להתעלם מזה. אנחנו רוצים להעמיד פנים שהמדינה שוויונית, וזה פשוט לא נכון. קשה לנו לקבל את זה". וולס מסביר כי "הייתה מתקפה. המבקרים לא חיבבו את הסדרה בתחילת דרכה. וזה בסדר - היה לנו קהל נהדר במשך זמן רב. אנשים היו עוצרים אותי ברחוב ואומרים לי שפרנק היה כמו אבא שלהם. ילדים היו באים לסט ומספרים לנו על איך הם נזרקו מהבית בגלל היותם הומואים, לסביות או טרנסים". 

העונה ה-11 אמנם הגיעה לסיומה, אבל אל תמהרו לומר שלום ל"חסרי בושה": ספין-אוף לסדרה האהובה צפוי להגיע בהמשך. פרטים לגבי הסדרה העתידית אמנם עוד לא ידועים, אבל וולס כבר מצליח לדמיין אותה בעיני רוחו: "אני רוצה לראות מה קורה עם קרל וארתור כשוטרים. אני אוהב את קווין ואת ורוניקה ואשמח גם לראות מה קורה איתם. ליפ היה ממש על סף להיסגר על עצמו ולהצליח. ויש המון מעריצים לאיאן ומיקי, אז כדאי גם לראות לאן החיים שלהם הולכים". אבל הספין-אוף ההוא עוד רחוק שנות אור, ובינתיים - כוכבי "חסרי בושה" נפרדים מהסדרה הוותיקה. ה. מייסי לא יכול היה שלא להתרגש: "להתראות, 'חסרי בושה'. סופה של תקופה". קמרון מונאהן שיתף גם הוא במילות פרידה: "המסיבה האחרונה. זה הזמן להיפרד. תודה שהייתם חלק מהמסע הזה".

View this post on Instagram

A post shared by WilliamHMacy (@williamhmacy)

View this post on Instagram

A post shared by Cameron Monaghan (@cameronmonaghan)