הרגע הגדול של עדן אלנה מתקרב, האם היא יכולה לנצח? שעות בודדות נותרו עד לגמר אירוויזיון 2021 ברוטרדם שייערך הערב (שבת) ב-22:00 - האירוע שבסופו יוכתר זוכה חדש אחרי שנתיים. באולם התחרות נמצאים כעת 26 נציגים מ-26 משלחות שהעפילו לערב הסופי והמכריע, בהן גם עדן אלנה מישראל - שהפתיעה את המהמרים והעפילה לגמר מחצי הגמר הראשון שנערך ביום שלישי האחרון. בשעה זו, עדן וחברי המשלחת הישראלית עורכים את ההכנות האחרונות לקראת ההופעה בפני 200 מיליון הצופים באירופה ובאוסטרליה. 

עדן אלנה (צילום: EBU / ANDRES PUTTING)
תחזיקו אצבעות לשיר מספר 3. עדן אלנה על בימת האירוויזיון | צילום: EBU / ANDRES PUTTING

במשלחת הישראלית שומרים עד כמה שניתן על אופטימיות, מאמינים בעדן וביכולותיה - ומתייחסים לערב הגמר כאילו מדובר באירוע שבת חתן, או יותר נכון - שבת כלה. "אנחנו ביום האחרון שלנו פה, אז בואו נהנה מהרגעים האחרונים שלנו כאן", אמרו עדן והרקדנים שמלווים אותה אחד לשני מאחורי הקלעים לפני החזרה הגנרלית, "בואו פשוט ניתן בראש!".   

 הביצוע של עדן אלנה מחצי הגמר: 

עדן תהיה השלישית בתור להופיע הערב, אחרי השיר הפותח מקפריסין והשיר מאלבניה. המיקום הוא אמנם לא אידיאלי ונחשב למוקדם מדי, כזה שעלול להשכיח את השיר מהמצביעים בערב שבו עולים לבמה 26 שירים בזה אחר זה - אלא שמיקום מוקדם לא אומר בהכרח שאי אפשר להגיע למקום גבוה בטבלת הניקוד. נדב גדג' שלנו הוכיח את זה ב-2015, כשעלה לבמה בגמר כשיר מספר 3 - והתברג בעשירייה הפותחת. מה גם ששיר מספר 3 זכה באירוויזיון 4 פעמים בעבר - כך שהכל יכול לקרות. 

מה הסיכוי של ישראל - ואיזו מדינה ככל הנראה תנצח? 

אז האם לעדן אלנה יש באמת סיכוי לנצח הערב באירוויזיון 2021? התשובה היא ככל הנראה לא, ולא בגלל שעדן לא זמרת טובה - כי היא הוכיחה שהיא הכי טובה שאפשר. הסיבה היא פשוטה: יש שירים טובים ומדוברים יותר מהשיר הישראלי השנה, ששודכו להם הופעות משכנעות וחזקות מאוד - ואחד מאותם שירים צפוי לזכות הערב בתחרות. ישראל ממוקמת בהימורים רק במקום ה-19 מתוך 26 משתתפות - וכולנו תקווה שעדן שוב תפתיע ותצליח להתברג במקום גבוה ככל האפשר - לפחות כמו הוויסל נוטס שלה. 

לפי הביצועים שכבר ראינו וגם טבלאות ההימורים, שתי המועמדות העיקריות לזכייה הערב הן איטליה, שמובילה את הטבלה עם שיר הרוק ששלחה, "Zitti e Buoni", וצרפת, שצמודה אליה מאוד עם השאנסון הקלאסי והאפקטיבי ששיגרה לתחרות, "Voilà". עקב כך שהניקוד בתחרות נקבע לא רק על ידי הקהל - אלא גם על ידי צוותי שיפוט מכל מדינה - נראה שהסיכויים של צרפת לנצח הם גבוהים יותר, כיוון שהשיר שלה צפוי "לדבר" לשופטים יותר מאשר השיר האיטלקי המחתרתי. 

 צרפת, אחת הפייבוריטיות לניצחון באירוויזיון 2021: 

 
איטליה, מועמדת חזקה נוספת לזכייה: 

והן לא הפייבוריטיות היחידות: מי שנמצאות חזק בתמונה הן דסטיני ממלטה, זמרת צעירה עם קול ענק והופעה חזקה ומשכנעת לשיר הקצבי והמדבק שלה, "Je Me Casse" - וג'ון משוויץ, שגם הוא צפוי לבצע בלדה אירוויזיונית בשפה הצרפתית, "Tout l'Univers", והפגין יכולות ווקאליות מרשימות בהופעתו בחצי הגמר השני ביום חמישי האחרון. חוץ מהן - אם יש מדינה שיכולה להפתיע הערב היא אוקראינה, ששיר הפולקלור האלקטרוני ששלחה לרוטרדם ונקרא "Shum" (כן, כמו הירק) זוכה להצלחה מסחררת בספוטיפיי במדינות רבות באירופה מאז ההופעה בחצי הגמר. 

מלטה תזכה לראשונה בתחרות אחרי 50 שנה?  הזוכה הבא משוויץ אחרי סלין דיון? 

 
אוקראינה. נתונים מטורפים בספוטיפיי