אחרי דיונים חוזרים ונשנים, מחאות ולחיצת ידיים אחת בין ראש הממשלה לאביב גפן - הגיעה בסוף חודש ינואר ההבטחה שעולם התרבות יפתח את דלתותיו עם תחילת השימוש בדרכון הירוק. ואכן, שנה בדיוק מאז נסגרו הדלתות בפורים שעבר, מבצבצים ניצנים ראשונים של התחדשות וחזרה איטית של שחקנים, מוזיקאים וקומיקאים לבמות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עם הודעתם של האומנים הנרגשים על חזרתם להופעה מול קהל בסיבובי הופעות או מופעים חדשים, רבים הותקפו בתגובות זועמות שמאשימות ב"הפרדת אוכלוסיות" ו"אנטי דמוקרטיה". כך למשל, כשבישר בהתרגשות הזמר עידן חביב על תאריכי הופעות חדשות, עשרות גולשים מחו על ההחלטה לשוב לבמה, כשהקהל מורכב מאנשים שחוסנו או חלו והחלימו.

"בבקשה אל תהיה הזרוע המבצעת של הממשלה בפירוד, סלקציה ואפליה", קראו הגולשים. "אפשר למצוא דרכים לאפשר לכל מי שרוצה להגיע למופעים שלך".

עידן רפאל חביב - נשמה שלי  (צילום: אהוד איתן, יח"צ)
הותקף בתגובות זועמות. עידן חביב בהופעה | צילום: אהוד איתן, יח"צ

גם אסף אמדורסקי, שהודיע על סיבוב הופעות חדש שעתיד להתחיל בקרוב, נתקל בתגובות משמיצות מצד עוקבים בפייסבוק. "אני התחסנתי ולא אגיע להופעה שתהיה בה סלקציה. הפכנו ללא אנושיים השנה", כתב אחד העוקבים. "זו הופעה עם סלקציה וזה עצוב מאוד. דווקא אתה היית בין האומנים הלוחמים הבולטים נגד השלטון המושחת", כתב גולש אחר.

אמדורסקי לא נשאר חייב והגיב: "דעותיי לא השתנו, השלטון עדיין מושחת ועם זאת -  כמו כל העסקים הקטנים בארץ ובעולם, גם זמרים כפופים לחוק". הוא הוסיף כי "התעשייה הזו שכבה בלי סימני חיים כלל במשך שנה שלמה, והנה סוף סוף הזדמנות לראות סימני חיים ראשונים, הגופה מזיזה את קצה הבוהן - בהחלט מקום לעידוד! אז בחיאת אבוק, אנחנו רוצים להתחיל להתפרנס, ברשותכן האדיבה, להאכיל את המשפחות שלנו ולעמוד על הרגליים".

אמדורסקי הוא לא האמן היחיד שלא מתבייש להביע את עמדותיו הפוליטיות בפומבי והותקף על ידי הקהל שלו עצמו, בטענה שהולך כעיוור אחרי המתווה של ראש הממשלה. גם אחינועם ניני הותקפה על ידי עוקביה, אחרי שהודיעה על קיום הופעה ראשונה בהיכל התרבות אחרי הסגר הממושך.

25 שנה לרצח רבין (צילום: N12)
"אנשים איבדו את זה". ניני | צילום: N12בשיחה עם N12 אמרה ניני כי "אנשים איבדו את זה, אין חיסון נגד טמטום. זה בסדר לשנוא את ביבי, אבל לא להתחסן בגלל שזה מתווה שבמקרה הוא התווה?! אין בזה כל הגיון". היא הוסיפה כי "אני מתנגדת לו, ובמקביל לא רואה סתירה בלראות שמדי פעם יש גם טוב. אתם לא רוצים להתחסן? אל תתחסנו. אבל גם אל תבכו מבוקר עד לילה שלקחו לכם ועשו לכם, אל תכריחו את כולנו להמשיך לחיות בפחד, סגר וייאוש".

לעומת מי שנכון לשתף פעולה עם דרישת הממשלה ועם התו הירוק, הקומיקאי רשף לוי הודיע בשבוע שעבר  שיאפשר גם למי שלא התחסן להצטרף להופעותיו. "הממשלה משתמשת באומנים כדי לכפות על הקהל להתחסן, אחרי שורה של כישלונות בטיפול במשבר לאורך השנה האחרונה", כתב בחשבון הפייסבוק שלו.

בשיחה עם N12 הוסיף לוי: "אני לא מאשים לשנייה את האומנים שכן מצייתים למתווה התו הירוק, הטרלול במדינה הזו הוא בטח לא באשמת האומנים".