פרסום ראשון: כ-30 אומנים ישראלים חתמו על עצומה שדורשת מהממשלה לאפשר כניסה לאירועי תרבות על סמך בדיקות קורונה מהירות עם תוצאה מיידית, כך נודע היום (שני) ל-N12. אותם אומנים הסבירו שאינם רוצים להיות חלק מקמפיין הממשלה שדורש מהאזרחים להתחסן: "זה לא התפקיד שלנו לחסן את הקהל, לא רוצים להיות השוט שבאמצעותו לוחצת הממשלה על האזרחים". שר התרבות: "עובדים על מתווה שכזה, המימון יהיה חלקי".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי תנאי התו הירוק, רק מחלים או מי שעבר שבוע לפחות מאז שקיבל את מנת החיסון השנייה יכול להיות להיות חלק מהקהל באירועי התרבות. בימים האחרונים, כמה אומנים ספגו ביקורת על כך שבאמצעות המתווה הזה הם שותפים בלחץ הממשלה לחסן אזרחים, וכעת רבים מהם אומרים – לא עוד.

קקטוס הזהב: רשף לוי והילדים המשועממים (צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12)
מהקולות המובילים. רשף לוי | צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12

אחד מהקולות הבולטים במאבק הוא הקומיקאי רשף לוי. לוי פנה לשר התרבות והספורט חילי טרופר בבקשה לאפשר בדיקות מהירות לקהל לא מחוסן - ונתקל בסירוב לא מנומק. על כן, החליט להיות פחות מנומס, ובהנהגתו התארגנו 28 אומנים גדולים שחתמו על העצומה הנקראת "לכבוד ממשלת ישראל - מאת אומני ישראל".

בין החתומים על העצומה: נינט טייב, אסף אמדורסקי, עדי אשכנזי, אורנה בנאי, נלי תגר, קורין אלאל, מיכל הקטנה, איתי לוי, סטטיק ובן אל תבורי, יעקב כהן, נוגה ארז, שירי מימון, ירמי קפלן, רמי פורטיס, ציון ברוך, טונה ועוד.

"ניצול ציני ופוליטי על הראש שלנו"

בעצומה נכתב כי האומנים קוראים לכל האולמות בארץ לאפשר הכנסת קהל שעבר בדיקות קורונה מאושרות על ידי משרד הבריאות, לאלתר, תוך כדי הקפדה יתרה על ריחוק ומסכות. "אנחנו מסרבים להיות השוט שבאמצעותו לוחצת הממשלה על הקהל שלנו להתחסן", נכתב עוד בעצומה. "מראש האפשרות להכניס קהל שעבר בדיקה הייתה בתנאים של התו הירוק והיא הוצאה משם מסיבות לא בריאותיות".

אחרי הקורונה: עדי אשכנזי חוזרת להופיע (צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12)
חתמה גם על העצומה. עדי אשכנזי | צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12

בשיחה עם N12, אחד האומנים החתומים על העצומה ביקר בחריפות את נתניהו: "משרד הבריאות היה מאשר מזמן את הבדיקות המיידיות, אילו ראש הממשלה לא היה שם למהלך רגליים. מדובר בניצול פוליטי וציני על הראש שלנו. הוא רוצה להיות 'הוגה המתווה' ולשחרר אותו בתזמון מדויק בזמן לבחירות".

תוצאה בתוך רבע שעה, מהימנות של 90%

הבדיקה שאותה דורשים האומנים להכניס כחלק מתנאי התו הירוק היא בדיקת קורונה שמאושרת על ידי משרד הבריאות ונותנת תשובה בתוך רבע שעה. הבדיקות מסופקות על ידי חברות פרטיות, או על ידי בתי חולים דוגמת ביה"ח שיבא - תל השומר, שם פיתחו בדיקה שמהימנותה עומדת על 90%.

בראש החזית: אסף אמדורסקי ממשיך בכל הכוח (צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12)
בין החותמים: אסף אמדורסקי | צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12

חותמי הצהרת האומנים ביקשו לחדד כי "כל החותמים על ההודעה הזאת מחוסנים בעצמם וקוראים לאנשים שמקשיבים לנו להתחסן, אבל אנחנו מאמינים בדרך השכנוע והאהבה, הדרך שמובילה אותנו כשאנו עושים את האומנות שלנו, ולא באמצעים של כפייה. צריך לזכור שבין הלא מתחסנים יש כאלה שלא יכולים לעבור את ההליך מסיבות רפואיות, בני נוער וצעירים שלא יכולים להתחסן, אנשים שפסיכולוגית מתקשים להתחסן, כמו נשים וגברים שנפגעו מינית בילדות והליך כזה קשה להם מדי, ומלא אחרים מסיבותיהם".

טרופר: נאפשר בדיקה מהירה עם מימון חלקי

במקביל להתארגנות האומנים, יצא היום השר טרופר בהצהרה שלפיה במשרדו מקדמים מתווה שיאפשר בדיקות מהירות בכניסה להופעות ולמגרשי הספורט. "המתווה הזה יאפשר כניסה (לצד מתחסנים ומחלימים) גם לאנשים שנבדקו במתחם האירוע בעזרת בדיקות קורונה מהירות", נמסר בהודעה מטעמו של השר.

חילי טרופר על פתיחת עולם התרבות והספורט (צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12)
"המימון יהיה חלקי". שר התרבות והספורט חילי טרופר | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12

בשיחה ראשונה עם N12 הבהירו גורמים במשרדו: "עלות כל בדיקה שכזו היא כ-40 ש"ח. משרד התרבות ינסה למצוא מתווה שיעזור לסבסד את עלות הבדיקות, ומפיקי התרבות יכסו את יתר העלות. לא נוכל לסייע במימון בדיקות במקומות העצמאים דוגמת מועדון הזאפה, אך כן במוסדות מוסמכים, כמותם יש כ-400 ברחבי הארץ".

בתגובה לדברים שנאמרו ל-N12 ממשרדו של השר, תקף אחד האומנים החתומים על העצומה את ההחלטה לא לעזור במימון בדיקות במוסדות תרבות עצמאיים: "חוצפה שאין כדוגמתה של משרד הבריאות! במשך שנה ישבנו בבית - ועכשיו המשרד, שאמור לעבוד בשבילנו, לא יעזור לממן את ההופעות שלנו? למה רק מימון במוסדות המוכרים? נמאס!".