יעקב אגמון, מנכ"ל תיאטרון הבימה לשעבר ומפיק התיאטרון, הלך היום (רביעי) לעולמו בגיל 91. אגמון, זוכה פרס התיאטרון הישראלי למפעל חיים לשנת 2007, היה בעלה של השחקנית גילה אלמגור, ועיצב את דמותה של התרבות הישראלית במשך יותר מ-60 שנה. הלווייתו צפוייה להיערך מחר בשעה 12:00 בקיבוץ שפיים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אגמון היה מנכ"ל התיאטרון הלאומי הבימה במשך 20 שנים, הקים את תיאטרון בית לסין וניהל אותו במשך 8 שנים, וגילה אין-ספור אומנים חשובים לאורך השנים. הוא הקים את פסטיבל הצגות היחיד "תיאטרונטו" והגיש את תוכנית הרדיו "שאלות אישיות" בגלי צה"ל במשך עשרות שנים. אגמון אחראי למפעלי התרבות הגדולים של ישראל, וניהל את חגיגות הארבעים והחמישים של המדינה.

הזוג הראשון של התיאטרון פותח הכל (צילום: החדשות)
יעקנל'ה אגמון וגילה אלמגור | צילום: החדשות

מתיטארון הבימה נמסר בעקבות מותו: "התיאטרון הלאומי הבימה עוטה אבל על מותו של יעקב אגמון שכיהן כמנכ"ל התיאטרון בין השנים 2005-1995 ובעלה של שחקנית הבימה הדגולה גילה אלמגור אגמון, שתיבדל לחיים ארוכים. יעקב אגמון קיבל על עצמו בשנת 1995 את המושכות של ניהול התיאטרון הלאומי לאחר משבר כלכלי ואומנותי גדול".

אגמון נולד בפולין בשנת 1929, ובשנת 1933 עלה לארץ. הוא החל את פעילותו כמפיק אירועים במסגרת התנועה הקיבוצית בקיבוץ הראל. בין השנים 1978-1973 ניהל את האנסמבל הקאמרי, מקהלת רינת, והפיק מופעים שונים במסגרות פרטיות וציבוריות. 

_OBJ

ב-1995, בעקבות משבר כספי וניהולי בתיאטרון הבימה, מונה אגמון למנכ"ל ולמנהל אומנותי של התיאטרון. מבחינה אומנותית, ניסה אגמון להפנות מאמצים לכיוון מחזות פופולריים, ובמסגרת זו העלה את ההצגה "מרי לו" המבוסס על שיריו של הזמר צביקה פיק, "מונולוגים מהווגינה", "הברווזון" ו"מאמי". 

_OBJ

אגמון ואלמגור הכירו בתקופת עבודתם בקאמרי. לזוג בן ובת מאומצים, בן מנישואיו הראשונים של אגמון ובת משותפת לו ולאלמגור. כמו כן, לשניים יש גם נכדים ונינים.

שר התרבות והספורט חילי טרופר: "הצטערתי לשמוע על מותו של יעקב אגמון ז"ל, ענק תרבות ישראלי ומבכירי עולם התיאטרון. עשרות יצירותיו ייזכרו לדורות והשפעתו על התרבות בישראל תלווה אותנו שנים רבות. ליבי עם גילה אלמגור אגמון ובני המשפחה על לכתו. יהי זכרו ברוך".