אחרי יותר מחודש בבידוד קורונה, השחקן והקומיקאי ליאור כלפון לא יכול לשתוק יותר. בפוסט ארוך שפרסם היום (שישי) בחשבון הפייסבוק שלו הוא מתאר את התסכול ממצב האמנות בישראל, ותוהה מדוע בעוד עסקים אחרים כבר פתחו את שעריהם, למופעי התרבות לא נמצא שום מתווה. "יש לי חברים מדהימים שרעבים ללחם, חברים שניסו להתאבד!", כתב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"זה אולי הפוסט הכי חשוב שהוצאתי עד היום", פתח כלפון את דבריו. "בדרך כלל אני לא רואה טלוויזיה ודי מנותק מהעולם החדשותי, לא מעורב בכלל בפוליטיקה וטוב לי בבועה שלי ובשקט בלי הרעש של העולם בחוץ אבל בלית ברירה כשאני עדיין בבידוד במלון הקורונה, אני רואה יותר חדשות לאחרונה ורואה את האלימות העצומה בהפגנות ברחובות תל אביב ושנאת החינם שמתפשטת בארץ. פשוט מפחיד!!! ממש כמו שרואים הפגנות אלימות בחו"ל אבל פתאום זה פה במדינה האהובה שלי...

"בתוך כל המחאות השונות והרבות שהפכו כבר להרגל יומי לצערי, עומדים הקולגות שלי מהענף, שחקנים, זמרים, מפיקים, אנשי במה ותיאטרון ואפילו אנשי גלריות ומוזיאונים, למעלה מ-200 אלף איש שנפגעו ומוחים וצועקים אבל כאילו שהם במיוט... אף אחד לא שומע, לאף אחד לא אכפת..."

"למה אי אפשר למצוא מתווה הגיוני של מופעים בחוץ, במרחק אחד מהשני, עם חובת עטיית מסיכות? לא יכול להיות שאנשים שכולכם מכירים ואוהבים (שאתם קוראים להם "סלבס") שהעניקו לכם מאות שעות של הנאה ואסקפיזם, צחוק ודמעות, שנקרעתם מצחוק בסטנדאפ שלהם או צפיתם באדיקות בסדרה שלהם לפני השינה או יצאתם לראות קונצרט שלהם ביום הנישואין שלכם, לא יכול להיות שככה פשוט תנטשו את האנשים שתמיד אהבתם!!...

"הנזקים הכלכליים הם כמובן עצומים גם אצלנו אבל תודה לאל אנחנו מסתדרים ולא נזקקים לכלום חוץ מבריאות אבל יש לי חברים מדהימים בכל קשת התעשיות של האמנות והתרבות שרעבים ללחם!!!! אמיתי, כלום במקרר.. חברים שניסו להתאבד!! חלק מהאמנים הללו מפורסמים ולפעמים מפורסמים מאוד אז הם לא יצרחו ברחובות שאין להם מה לאכול כי מכירים אותם ולא נעים, ולחלקם כבר לא אכפת מכלום ויעשו הכל...

"לא כל שחקן או "סלב" שאתם רואים בטלוויזיה הוא מיליונר כמו שאתם בטוחים, מעטים מאוד הם האנשים העשירים באמת בתעשייה הזו בארץ וזו אשליה נוראית ומעוותת שיש כאן כי הכל נראה כל כך נוצץ מרחוק אבל אנחנו בישראל ולא בהוליווד. כאן אין באמת כסף ענק ששחקן עושה סדרה אחת או פרסומת או סרט ויכול לפרוש לכל החיים.. רחוק מאוד מזה".

 

רמזור חוזרת לעונה רביעית (צילום: פיני סילוק)
ליאור כלפון ב"רמזור" | צילום: פיני סילוק

לקראת סוף הפוסט שלו כתב כלפון על רעיון מחאתי שהחליט ליישם: "אני חושב שהמאבק האמנותי צריך צורה אמנותית וסמל שמשדר אמנות ולא מאבק. משהו אחר שמזכיר גם את האופטימיות, הנאיביות והצבעוניות שיש בכל גווני האמנות והתרבות, ולכן יצרתי את מה שאתם רואים בתמונה.

כלפון הפציר בכל הקוראים להדפיס את הציור שצייר ולתלות אותו בחלונות הבתים: "תפקחו את העיניים, התרבות והאמנות הם הלב שלנו, והלב שלנו עצוב מאוד... מחזירים את התרבות לישראל!!".