בעוד פחות משבועיים נלך לקלפיות ונבחר את נציגינו לכנסת לארבע השנים הקרובות. וגם עכשיו, מסתבר שיש 37% מהישראלים שלא יודעים עדיין למי יצביעו. למרות הנתון הזה ולמרות החשש משיעורי הצבעה נמוכים בבחירות, יעד ה-80% שהוצב באחד הקמפיינים לעידד ההצבעה כנראה שהושג, מהסקר המיוחד שנערך על ידי "פאנלס פוליטיקס" עבור אתר mako עולה, כי 80% מהנשאלים אמרו שהם בטוחים שיילכו להצביע. עם זאת, רק 67% מהצעירים המצביעים בפעם הראשונה בטוחים שיילכו להצביע.

סקר מתלבטים פאנלס 10/1
סקר "פאנלס פוליטיקס"

מניתוח המתלבטים עולה, כי הנשאלים שהגדירו את עצמם ימניים, הכי בטוחים בהצבעה שלהם – 80%. 67% מהמשתייכים לצד השמאלי של המפה הפוליטית בטוחים בהצבעה שלהם ומי שמגדירים עצמם במרכז בטוחים פחות ו-60% מהם סגורים על הפתק שישימו בקלפי בשלב זה.

שתי המפלגות הנמצאות בסיכון הגבוה ביותר בשל ריבוי המתלבטים בהצבעה להן הן "יש עתיד" ש-40% מהנשאלים בסקר שאמרו שיצביעו לה מתלבטים עדיין ו"התנועה", שכמחצית מבוחריה (46%) עדיין לא בטוחים בהחלטתם. המפלגות שהמצביעים בטוחים בהצבעתם אליהן לפי הסקר, הן יהדות התורה (95%), העבודה (78%), הליכוד ביתנו (77%) וש"ס (75%). בסקרים קודמים נמצא שגם מצביעי המפלגות הערביות מאוד בטוחים בהצבעתם.

סקר מתלבטים פאנלס 10/1
סקר "פאנלס פוליטיקס"

הסקר בדק גם אילו מפלגות הן האלטרנטיבה של המתלבטים. מתלבטי מפלגת "הליכוד ביתנו" יצביעו בעיקר ל"בית היהודי" ולהיפך. מתלבטי מפלגת "העבודה" שוקלים להצביע ל"יש עתיד", מתלבטי "יש עתיד" שוקלים הצבעה ל"העבודה" או ל"התנועה" ומצביעי "התנועה" חושבים אולי להצביע ל"יש עתיד".

מנכ"ל פאנלס פוליטיקס מנחם לזר מסביר ש"נתונים אלו, זמן סמוך כל כך לבחירות יכולים בהחלט לגרום לתזוזה משמעותית למדי במפת המנדטים של חלק לא קטן מהמפלגות. יחד עם זאת, מבט על טבלת ההעדפות העיקריות של המתלבטים מראה שלא צפויים בכך שינויים בין גושיים מאחר וההתלבטות היא בין מפלגות מאותו צד של המפה".

ומה במפת המנדטים? לפני המתלבטים, ניכר שאין שינוי גדול מהסקר שפרסמנו ביום שני האחרון. הליכוד ביתנו עם 33 מנדטים, העבודה עם 16, הבית היהודי עדיין חזקה עם 15 מנדטים. מהתוצאות עולה שקדימה, עם שלם ועוצמה לישראל כמעט נכנסות לכנסת ותוצאה מפתיעה – גם ארץ חדשה מתקרבת לשני מנדטים.

סקר פאנלס פוליטיקס 10.1.13
סקר "פאנלס פוליטיקס"

הסקר נערך ב-8-9/1/2013 בקרב 602 נשאלים המהווים מדגם מייצג של האוכלוסיה הבוגרת במדינת ישראל. טעות הדגימה של הסקר עומדת על 3.9%.

>> שייכים ל-37% שעדיין מתלבטים? היכנסו לממשק האינטראקטיבי של mako שיעזור לכם על ידי מענה על 21 שאלות להחליט למי הכי כדאי לכם להצביע