הכאוס נמשך: המשבר במערכת החינוך מחריף, הסתדרות המורים ממשיכה בשביתה - וההורים צפויים להישאר בבית עם הילדים. אמש (רביעי) שרת החינוך יפעת שאשא ביטון התייחסה בריאיון ל"מהדורה המרכזית" לבלאגן שמאיים על המשך שנת הלימודים. משרד האוצר: "התנהלות בריונית לא באה בחשבון".

סיקור N12 בנושא:

ככה תיגמר שנת הלימודים?

"אני מאוד מקווה שלא. אני מוכרחה לומר שאני מבינה את התסכול מצד ההורים. את השביתה היום ומחר האוצר יכול היה למנוע. המורים ביקשו להיפגש כדי להפסיק את השביתה הזו, ביקשתי משר האוצר להיפגש כולנו כדי לפחות לצמצם את השיבושים, לראות איך מתקדמים - זה לא קרה".

"אני מוכרחה לומר - אין פערים במשא ומתן, אין פערים על העקרונות, על הנושא שצריך לתגמל באופן משמעותי מורים מתחילים ועל זה שצריך לתת ביטוי למצטיינים בתוך המערכת".

שר האוצר אביגדור ליברמן (צילום: סיון שחור)
שר האוצר אביגדור ליברמן | צילום: סיון שחור

אם אין פערים למה זה לא נסגר?

"צריך להזמין את שר האוצר ולשאול אותו - למה אחרי דיונים כל כך ארוכים אנחנו לא מצליחים למנוע את השביתה ואת הסבל הרב שאנחנו רואים בקרב ההורים. אני מתייצבת היום לצד מערכת החינוך ואני יודעת שזה לא נראה הכי פופולרי מבחינה ציבורית, אבל אני מסתכלת על עתיד מערכת החינוך, על ה-1 בספטמבר, לא יהיו לנו מורים, לא גננות ולא מנהלים לפתוח את השנה הבאה".

"אני מלווה את המשא ומתן באופן אישי, ביחד עם מנכ"לית משרד החינוך, מתחילת הדרך. צימצמנו את הפער בין מורה מתחיל למורה ותיק באופן משמעותי, הבאנו את כל הפתרונות ואנחנו מוצאים את עצמנו בנקודה ששר האוצר יכול היה להיפגש עם המורים ולמנוע את השביתה ואת הסבל הרב".

שר האוצר עושה לך בית ספר, מכיוון שהוא מחליט היום לפתוח את בתי הספר של החופש הגדול. דיברתם? הוא עונה לך?

"זה לא ככה שפותחים את בתי הספר של החופש הגדול, מבחינה טכנית זה לא אפשרי. אבל אני מוכרחה לומר לך, לשים פלסטר עכשיו לא יפתור את המשבר. בוא, תיפגש עם ההורים, בוא נחדש את המשא ומתן. גם נמנע את השביתה וההורים ירוויחו את השבוע הזה וגם אתה יכול לקחת את הכסף שהצעת בשבוע הבא, ולתת אותו בסוף יולי - ככה תאריך להורים את בית הספר של החופש הגדול וככה תפתור גם מה שאתה מדבר עליו כל כך הרבה, וזה העניין של התאמות החופשים של ההורים למערכת החינוך".

הפגנת המורים בתל אביב, 30 במאי 2022 (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
הפגנת המורים | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

בראשון לספטמבר ההורים צריכים להתכונן לשביתה?

"את זה צריך למנוע. אמרתי לאורך כל הדרך שאת הסכם השכר צריך לסיים עד יוני, כי כל יום יש עוד בקשות של מורים שרוצים לעזוב את המערכת. הם יסגרו את דלתות הכיתה ב-30 ליוני ולא יחזרו. בשנה הבאה הורים יכולים למצוא עצמם במציאות שבשבע בבוקר יתקשרו אליהם ויגידו להם 'אל תביאו את הילדים לגן כי אין גננת ואין מחליפה'. מדברים היום על מחנכת לשתי כיתות, תביני את האבסורד את גודל המשבר - האוצר חייב להתאפס ועכשיו! לקרוא לכולם לשבת בשולחן המשא ומתן ולהביא תקווה למורים". 

מי שרוצה את נתניהו שלא יצביע לכם – גם עכשיו?

"אמרנו את זה בצורה מפורשת גם בבחירות הקודמות. גדעון סער אמר בצורה מאוד ברורה שהוא שולל אפשרות כזו. עובדה שאנחנו לא הולכים לממשלה חלופית. הסיפור הגדול הוא מה נכון למדינת ישראל. המצוקות הגדולות, יוקר המחייה, המשבר במערכת החינוך - זה חיי היומיום של האזרחים, את כל השאר אפשר להשאיר בצד".

תגובת משרד האוצר: "שר האוצר והדרג המקצועי מאוחדים בעמדתם נגד שביתות היום, מחר ובכלל; כל התנהלות בריונית לא באה בחשבון, במקום זאת יש לבוא עם פתרונות ולחתום מהר ככל הניתן על הסכם שישדרג את מערכת החינוך"