אחרי התקדמות במגעים, פערים עלו היום (שני) במשא ומתן בין משרד האוצר להסתדרות המורים בישיבה בין הצדדים - ואיום השביתה שוב על הפרק. גורמים שמעורבים במו"מ אמרו ל-N12: "נערכים לחזרת העיצומים, מחר או מחרתיים. הייתה פגישה קשה היום". "מקווה שנצליח לגבש בקרוב הסכם קיבוצי חדש בהיקף מלא", אמר שר האוצר ליברמן בפתח ישיבת סיעתו.

יפה בן דויד, מזכ"לית הסתדרות המורים (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
בהסתדרות דורשים עוד 2,000 שקלים בחודש למורה מתחיל. המזכ"לית יפה בן-דויד | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

לפי שעה לא ברור איך הדבר ישפיע על יום הלימודים מחר בגנים ובבתי הספר היסודיים: הסתדרות המורים טרם פרסמה הודעה בנושא. הגורמים המעורבים במו"מ טוענים כי "הפערים עמוקים מאוד בכל הסוגיות, ובראשן השכר. בן דויד מסרבת לקבל את הנחת האוצר שהתקציב מוגבל בגלל תקופת הבחירות - היא לא מקבלת את מגבלות האירוע".

בין הצדדים התגלו אי הסכמות לגבי גובה השכר של מורה מתחיל. במשרד האוצר מציעים שכר של 8,600 שקלים למורה מתחיל, אבל בהסתדרות דורשים 10,500. ביחס לדרישה הזו, טענו גורמים שמעורבים בדיונים כי המורים מסרבים לקבל את הנחת העבודה של האוצר שהם מוגבלים תקציבית בגלל הנחיות היועמ"שית לתקצוב בזמן תקופת בחירות.

>> להאזנה לכל הפרקים של "אחד ביום" לחצו כאן

בפתח ישיבת ישראל ביתנו התייחס ליברמן למגעים עם הסתדרות המורים: "כמו בכול מו"מ יהיו עליות ומורדות - מקווה שבסופו של דבר בתוך זמן סביר נגיע לעמק השווה ונוכל לחתום על הסכם קיבוצי חדש בהיקף מלא, לא הסכם חלקי ולא משהו זמני - כי אחרת אין טעם כרגע לבזבז זמן וכסף".

אתמול פורסם שבתום הישיבה בין מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דויד והממונה על השכר באוצר, קובי בר נתן, הודיעו בהסתדרות המורים כי נרשמה התקדמות במו"מ. בן דויד מסרה כי "סוף סוף האוצר הניח הצעה קונקרטית על השולחן". היא הבהירה כי "עדיין יש פערים משמעותיים בין הצדדים. הוחלט שמחר נשב שוב וננסה לגשר על הפערים".

ביום חמישי הקפיאה הסתדרות המורים את העיצומים במערכת החינוך אחרי שבמשך מספר ימים שבתו מחוזות שונים ברחבי הארץ. בתחילה החלו הלימודים בשעתיים איחור ולאחר מכן הופסקו לחלוטין ליומיים. גורמים באוצר הסבירו אז שלשר האוצר אביגדור ליברמן אין אינטרס לסיים את הפרשה עד שהוא לא מסיים את עסקת החבילה הענקית עם ההסתדרות הכללית – עסקה שהיא הרבה יותר מסובכת ומורכבת.