התקדמות במגעים בין הסתדרות המורים לאוצר: בתום הישיבה בין מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דויד והממונה על השכר באוצר, קובי בר נתן, הודיעו בהסתדרות המורים כי נרשמה הערב (ראשון) התקדמות במו"מ. בן דויד מסרה כי "סוף סוף האוצר הניח הצעה קונקרטית על השולחן". היא הבהירה כי "עדיין יש פערים משמעותיים בין הצדדים. הוחלט שמחר נשב שוב וננסה לגשר על הפערים".

הרושם החיובי מהשיחות היום, מגיע לאחר שביום חמישי הקפיאה הסתדרות המורים את העיצומים במערכת החינוך אחרי יומיים של שביתה. ההחלטה התקבלה לאור בקשת שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון, ולאחר פגישה בין מזכ"לית הסתדרות המורים לממונה על השכר באוצר.

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד מסרה אז כי היא מקווה להמשיך ב"משא ומתן ענייני וכן" עם האוצר. "מצפה ששאר הגורמים בממשלה ובמערכת הפוליטית גם יראו לנגד עיניהם את טובת המערכת, ויבינו כי אם לא נגיע להסכמות בימים הקרובים נאלץ לחדש את המאבק", הבהירה בן דויד.

תלמידים, בית ספר (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90)
הלימודים יתקיימו מחר. הורה מלווה את ילדיו לביה"ס | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90

שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון בירכה על ההחלטה להקפיא את העיצומים, וציינה כי "בכך נאפשר לילדים ולמורים לסיים את שנת הלימודים בצורה מסודרת וליהנות משלל הפעילויות החווייתיות שמחכות להם בשבוע הקרוב". השרה גם הבהירה כי המשא ומתן יימשך: "בכוונתי להמשיך להוביל קידום מהיר של המשא ומתן כדי לחזק את מעמדם של המורים, גיוס צוותי הוראה ופתיחה מסודרת של שנת הלימודים תשפ"ג".

השביתה במערכת החינוך נמשכה במשך כמה ימים ברציפות. בתחילה החלו הלימודים בשעתיים איחור ולאחר מכן הופסקו לחלוטין ליומיים. גורמים באוצר הסבירו אז שלשר האוצר אביגדור ליברמן אין אינטרס לסיים את הפרשה עד שהוא לא מסיים את עסקת החבילה הענקית עם ההסתדרות הכללית – עסקה שהיא הרבה יותר מסובכת ומורכבת.

לפי אותם גורמים, אם ליברמן יחתום על הסכם עם יפה בן דויד אז החשש הוא שהתיאבון של ההסתדרות יעלה - ובאגף התקציבים לא יתנו לזה לקרות. בתור פתרון חלקי ניסה ליברמן להקדים את בתי הספר של החופש הגדול באמצעות תקצוב של המסגרות עד כיתה ג', ולהביא את הרשויות המקומיות לפתוח חלק ממוסדות החינוך.