בשבוע הקרוב, לפני חופשת יום העצמאות, בכמה וכמה רשויות תכננו חגיגות המוניות - שמיועדות לילדי הגנים. החגיגות נתקלות כעת במכשול: בהסתדרות המורים מתנגדים נחרצות - ומבהירים כי יורו לגננות שלא להשתתף בפעילות אם עליהן לשמור לבדן על ילדי הגנים. בהסתדרות המורים טוענים כי החגיגות ההמוניות האלה מהוות סיכון, ואסור לגננת לקחת על עצמה אחריות משפטית שכזו. 

"נדהמנו לקרוא הודעה שנשלחה לגננות בחתימת ידך, שלפיהן הן נדרשות להגיע עם כיתת הגן בליווי סייעת ושני הורים מלווים לאירוע לרגל יום העצמאות, שבו ישתתפו כמאה גני ילדים - דהיינו למעלה מ-3,000 ילדים בגיל 5 ומטה!", כתבו ענת דדון, יו"ר המחלקה לגננות בהסתדרות, וסגן המזכ"לית מיכאל פינטו, במכתב שנשלח למנהלת אגף חינוך בעיר בגוש דן.

אירועי יום העצמאות 2021 (צילום: אמילי זיידל)
הילדים לא ישתתפו הפעם? אירועי יום העצמאות בשנה שעברה | צילום: אמילי זיידל

עוד ציינו שני הבכירים בהסתדרות המורים: "הגננות הן עובדות משרד החינוך, ובכל הכבוד הראוי את כנציגת הרשות המקומית אינך רשאית להוציא הנחייה כלשהי לגננות וזאת במיוחד כאשר מדובר בהנחיה שמשמעותיה חשיפת הגננת לאחריות פלילית ונזיקית".

ולא רק זאת: "משכל ניסיונותינו להשיגך טלפונית לא צלחו, הרינו להודיעך בכתב כי הסתדרות המורים רואה בחומרה התנהלות זו ותנחנה את הגננות שלא להשתתף בפעילות. רצוי ומומלץ ללמוד מרשויות מקומיות אחרות שמקיימות פעילות דומה, ובהן כל תלמיד מגיע עם הורה באופן שפוטר את הגננת מאחריות".

"נתונים לחסדיה של יפה בן דויד"

לא מדובר רק באירוע נקודתי אחד. כך למשל נכתב למחלקת גננות ביישוב בדרום: "הובא לידיעתי כי ביום שני יתקיים אירוע יום העצמאות שבו התבקשו להשתתף ילדי הגנים בפארק. אירוע המוני שכזה מהווה סיכון ביטחוני ובטיחותי לתלמידים ומשכך עלול לחשוף את הגננת לאחריות פלילית ו/או נזיקית".

עוד נכתב במכתב, שעליו חתומה יו"ר סניף הסתדרות המורים האזורית: "בשל הסיכון הרב והאחריות הכבדה המוטלת על הגננת לשלומם של הילדים באירוע רב משתתפים שכזה, כל ילד נדרש להגיע בליווי הורה מלווה. ללא הורה מלווה לכל ילד, לא נאשר לגננות להשתתף באירוע".

"מתחת לרדאר של כולם, יפה בן דויד הוציאה מכתבים לרשויות", סיפרה יו"ר ועד הגנים באותו יישוב לחדשות 12. "היא שמעה מהגננות כי מתקיים אירוע לילדי הגן מחוץ לגן, כמו שהיו בשנים עברו, ואמרה שהיא מופתעת לגלות כי הרשות מוציאה את הגננות שלה לגן וזה עברה פלילית".

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד (צילום: החדשות12)
שוב עומדת בפני ביקורת, יפה בן דויד | צילום: החדשות12

"שוב אנחנו נתונים לחסדיה של יפה בן דויד", תקפה. "שוב יפה בן דויד מחליטה מה הכללים ומזכירה לכולם שזה המגרש שלה ורק שלה". היא הדגישה כי מדובר בימי פעילות שהרשויות הוציאו עליהם כסף רב, ובחווייה שילדי הגנים חיכו לה זמן רב. 

בשלטון המקומי פנו אתמול (חמישי) למנכ"לית משרד החינוך דלית שטאובר. "לצערי הרשויות המקומיות נתקלות גם בשנה זו בחוסר שיתוף פעולה מצד הסתדרות המורים, שהודיעה כבר לחלקן כי הגננות יונחו על ידם שלא להשתתף בפעילות הנ"ל", כתב שלמה דולברג, מנכ"ל השלטון המקומי. "היות והפעילות, כאמור, מתוכננת לתחילת השבוע הבא, נודה על הוצאות ריענון ההנחיות בהקדם". דולברג הדגיש כי הפעילות מאורגנת על ידי הרשויות "והכול כמקובל בכל פעילות חוץ בית ספרית בכפוף להוראות ולהנחיות שבחוזר מנכ"ל".

ענת דדון, יו"ר המחלקה לגננות בהסתדרות המורים, מסרה בתגובה: "הסתדרות המורים מעודדת השתתפות של ילדי הגנים באירועי יום העצמאות ואף רואה בכך אקט חינוכי מדרגה ראשונה. הדבר היחידי שההסתדרות המורים דורשת מהרשויות המקומיות הוא הבטחת שלומם ובטחונם של ילדי הגנים והצוותים, במיוחד בימים נפיצים אלו. הסתדרות המורים הגיעה להסדר עם עשרות רשויות בעניין ואנו מקווים שכך יהיה עם כל הרשויות. לצערנו, עדיין יש רשויות ספורות שמזלזלות במעמד הגננות ועובדי ההוראה כפי שעושה משרד האוצר במו"מ על הסכמי השכר".