מנהלי בתי ספר רבים שלחו הבוקר (שישי) מכתב לשרת החינוך יפעת שאשא ביטון ולשר הבריאות ניצן הורוביץ בדרישה "להפסיק את ההבחנה בין ילדים מחוסנים ולא מחוסנים במערכת החינוך". המנהלים הביעו מחאה על מדיניות הבדיקות והבידודים במערכת. "אנחנו חשים שמדובר באי צדק והבחנה בעייתית", כתבו המנהלים.

סיקור N12 על התפשטות הקורונה:

על המכתב חתומים מנהלים של מוסדות חינוך רבים, שבחלקם אף גדולים ונחשבים. בין היתר חתמו על המכתב מנהל התיכון לאמנויות מנהלת ביה"ס אדם בירושלים, מנהלת בית הספר בורוכוב, מנהלת ביה"ס יגאל אלון ומנהלת בית חינוך לאה גולדברג בגבעתיים, מנהל ביה"ס ממלכתי ניר-צבי, מנהל גימנסיה נבון בחולון, מנהלת ביה"ס הדמוקרטי ומנהל בית החינוך גורדון בכפר סבא ועוד.

"מזה שנתיים שילדי ישראל עוברים תקופה קשה מנשוא", כתבו המנהלים לשרים. "את התוצאות של התקופה הארוכה הזו - שטרם הסתיימה - כולנו מכירים מקרוב ועושים ימים ולילות לטפל, לתמוך, ליצור מענים, לגייס משאבים, וליצור איים של שפיות ויציבות עבור ילדינו כולם". לדבריהם, "מאז שהחל גל האומיקרון המצב במערכת החינוך השתנה מקצה לקצה".

המנהלים הדגישו במכתבם כי "אנחנו תומכים באופן חד משמעי בהשארת מערכת החינוך פתוחה ועובדת - גם בתוך המורכבות הזו". עם זאת, הם ציינו כי "ההנחיות המבחינות בין ילדים מחוסנים ללא מחוסנים בעת הזו - הינן קשות ופוגעניות ומערערות את יסודות הקהילות שבתוכן אנחנו פועלים".

"בכל יום מחדש אנחנו מוצאים פתרונות יצירתיים להגיע לכל הילדים - אלה שבביה"ס ואלה שבידוד", הוסיפו המנהלים. "על מנת להשאיר אותם מחוברים ולשמר עד כמה שניתן את ניצני הנורמליות שאנחנו עמלים עליהם חודשים רבים - כיוון שמדובר בהצלת נפשות - לא פחות".

הם הבהירו כי הם אינם נוקטים בעמדה רפואית, אך קבעו כי לצעדים האחרונים שבהם נוקטים במשרד החינוך והבריאות יש מחיר נפשי כבד עבור הילדים. "אנחנו חשים שמדובר באי צדק והבחנה בעייתית - שהצדקתה בעת הזו לא ברורה", ציינו המנהלים במכתב. "ישנה התנגשות כואבת מאוד בין הזכות לחינוך ובריאות נפשית, לבין הרצון להפעיל לחץ על הציבור לחסן את ילדיו".

המנהלים סיכמו כי "אנחנו קוראים להשאיר את המערכת פתוחה יחד עם שינוי ההנחיות, כך שעל כל ילד וילדה יחולו הנחיות זהות במידה שאינם מאומתים לקורונה – והם יוכלו להמשיך ללמוד בבתי הספר".