הסוף לבידודיםעל אף ששר הבריאות ניצן הורוביץ וראש הממשלה נפתלי בנט הכריזו בסוף השבוע שעבר כי המתווה שישים סוף לבידוד במערכת החינוך ב-127 רשויות ירוקות ייצא לדרך כבר הבוקר (ראשון) -  בפועל התוכנית תוכל להתממש רק בהמשך השבוע. הסיבה - מאות אלפי בדיקות שנדרשות כדי להחיל את המתווה עדיין לא נמסרו להורים. במקביל, עולים סימני שאלה על חורים נוספים בתוכנית שעדיין לא קיבלו מענה. כל הפרטים על המתווה.

היכן צפויה לפעול התוכנית?

התוכנית תצא לדרך ב-127 רשויות ירוקות, אך תפעל רק בכיתות א'-ו' בתי הספר היסודיים. בעקבות כך, נשאלת השאלה למה המתווה לא כולל את הגנים - שכן הורים רבים סובלים מתופעת הבידודים של ילדיהם. למרות הניסיונות, לא קיבלנו תשובה בנוגע להחלטה הזו.

מתי התוכנית צפויה להתחיל?

כ-920 אלף בדיקות אנטיגן (בדיקות ביתיות) שנדרשות להוצאת המתווה לפועל צפויות להינתן להורים רק החל מהיום - כך הוחלט בחיתוך מצב שהתקיים הערב עם מנכ"ל משרד החינוך, מנהל משל"ט הקורונה מטעם משרד הבריאות וגורמים נוספים. יש לציין כי החלוקה תהיה בהתאם לתחלואה שתימצא ברשויות הירוקות. על כן, בבתי הספר מקווים שהיא תוכל להתקיים בהמשך השבוע, ספק אם כבר ביום שני.

ילדים בדרך לבית הספר (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
בקרוב: פטור מבידודים ברשויות הירוקות | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

מהו מספר המאומתים שבו כל הכיתה נכנסת לבידוד?

במקרה שבו ארבעה תלמידים בכיתה אובחנו כחיוביים לקורונה, הפטור מבידוד לא יהיה תקף. כל תלמידי הכיתה ידרשו להיכנס לבידוד מלא והלימודים הפרונטליים יעברו להתקיים מרחוק.

כך יפעל המתווה

על פי התוכנית שתצא לדרך בבתי הספר היסודיים, בכיתה שבה מתגלה חולה מאומת - תלמידי הכיתה ייבדקו בבדיקת PCR בעמדות פיקוד העורף או מד"א, והם ישהו בבידוד עד לקבלת תשובה שלילית. אם התוצאה שתתקבל שלילית - התלמידים יוכלו לשוב לשגרת הלימודים בכיתה, תוך שיחויבו לבצע בדיקות מהירות בבתיהם (בדיקות אנטיגן) במשך 5 ימים. ביום ה-7 התלמידים יעברו שוב בדיקת PCR באחד המוקדים ורק לאחר קבלת תשובה שלילית - תשוב הכיתה לשגרת הלימודים בבית הספר.

הפטור מבידוד תקף רק בלימודים

מלבד זאת, הפטור מבידוד תקף עד השעה האחרונה של הלימודים. כלומר, למרות שהתלמידים למדו זה עם זה לאורך כל היום, מרגע שהם חוזרים לביתם - הם לא יוכלו להיפגש וכל אחד מהם יידרש לשהות לבידוד. כתוצאה מכך, הם לא יוכלו להשתתף בחוגים, בתנועות הנוער או להיות יחד בפארקים. 

שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון מנסה להילחם בכך והובטח לה כי לאחר שבוע מתחילת המתווה, ב-17 באוקטובר, זה עשוי להשתנות - כך שהפטור מבידוד יהיה תקף לכול אורך היום ולא רק בזמן הלימודים.

בר סימן טוב: "המערכות לא מספיק מדברות ביניהן"

בזמן שעולות על הפרק הבעיות במתווה, משה בר סימן טוב, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות, הגיע אמש (שבת) לריאיון ב"חדשות סוף השבוע" ואמר כי "המערכות לא מספיק מדברות ביניהן. עכשיו אני מתבונן מהצד וזה נראה לא טוב. יש הבדל בין הפעם הראשונה לרביעית, יש פה משהו במהות ובטכניקה", טען. "אני אוחז בדעה שבגלל הירידה המובהקת בתחלואה - אפשר ללכת למתווה מהר יותר. הירידה לא נעצרת וממשיכה, לכן - בעיניי ההחלטה סבירה. יש שאלה - האם ניתן ליישם את זה בתחילת הדרך ויהיו בדיקות לתלמידים?

זו רשימת היישובים הירוקים שבהם צפויה לחול התוכנית, בהדרגה

עין נקובא

קיסריה

אחוזת ברק

בית אריה

סביון

ברקת

עין קנייא

להבים

שתולים

צור משה

מתן

כוכב יאיר

אבן יהודה

רמת השרון

לפיד

קדימה-צורן

ניצן

הוד השרון

אליכין

מיתר

בית יצחק-שער חפר

רמת גן

זיכרון יעקב

יהוד

שמשית

צור הדסה

מרכז שפירא

גבעתיים

כפר כמא

סלמה

כפר סבא

מודיעין-מכבים-רעות

נס ציונה

קדומים

צור יצחק

יקנעם עילית

בת חפר

כפר תבור

אלקנה

גבעת שמואל

שוהם

פסוטה

תפרח

פרדסיה

ע'ג'ר

עתלית

מעגן מיכאל

חספין

מבשרת ציון

קריית אונו

קרני שומרון

אריאל

תל מונד

הושעיה

גבעת אבני

הר אדר

בתוך כך, פרופ' ערן סגל התייחס אמש למתווה ביטול הבידודים בריאיון ל"חדשות סוף השבוע" ואמר כי "יש לכך תקדימים בעולם - באנגליה נערך ניסוי רחב היקף על 200 בתי ספר שלא מצא הבדל בין מתווה של בידודים לבדיקות. אני חושב שצירוף העובדה של הירידה בתחלואה והבדיקות היומיות שיעברו הילדים - יקטינו את הסיכוי לכך שנפספס התפרצויות". עוד הוסיף כי "התלמידים נמצאים בסבל כבר שנה וחצי, שבה נקטע להם רצף הלימודים ונפגעו החיים החברתיים. צריך ללכת למתווה הבדיקות, בייחוד בערים הירוקות".

הקרב בין בכירי משרד הבריאות לשרה שאשא-ביטון

אחרי המתקפה של גורמים בסביבת שרת החינוך על ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, גורמים מקצועיים במשרד הבריאות תקפו אמש את השרה יפעת שאשא-ביטון סביב ההחלטה על בידוד אחר שעות הלימודים. "שוב שרה מכחישת קורונה מתעוררת לחיים", אמרו הגורמים. "במקום לחלק ציונים לעבודת הקודש של עובדי מערכת הבריאות, מוטב שתעסוק בסגירת הפערים החינוכיים, כי נתוני הבגרות שפורסמו אינם מעודדים".

קרבות בצמרת. השרה שאשא-ביטון

בלשכת השרה שאשא-ביטון טענו כי "סגנון התגובה אינו ראוי להתייחסות ומעיד בעיקר על הדובר האנונימי שבחר להתעלם מהנושא שחשוב לכל הורה וילד בישראל. לגופו של נושא, בעקבות עמדת השרה התחייב משרד הבריאות שהבידוד יהיה חלקי רק לתקופת הפיילוט. התעקשותה לשמור על השגרה נועדה בדיוק לשם צמצום הפערים הפדגוגיים, החברתיים והרגשיים שיצרו הגבלות הקורונה טרם כניסתה לתפקיד".