שעות לגיבוש המתווה הסופי - והוויכוחים נמשכים: כחודש וחצי נותרו לפתיחת שנת הלימודים. היום (ראשון) יגישו משרדי הבריאות והחינוך את מתווה פתיחת שנת הלימודים שסוכם, אולם בינתיים סימני שאלה רבים אופפים את התאריך 1 בספטמבר. מבחינת משרד החינוך והעומדת בראשו השרה יפעת שאשא ביטון – לא ייתכן שמי שלא מחוסן, לא ייכנס לבתי הספר. לדבריה, בתי הספר צריכים להיות בראש ובראשונה שוויניים, ציבוריים וצריכים להיות פתוחים לכולם.

יפעת שאשא - ביטון (צילום: דוברות הכנסת/שמוליק גרוסמן)
שרת החינוך יפעת שאשא ביטון | צילום: דוברות הכנסת/שמוליק גרוסמן

מחלוקת נוספת התעוררה בעניין ימי הבידוד של תלמידים מאומתים. במשרד החינוך רוצים שאחרי בדיקת קורונה שלילית אחת התלמידים יוכלו לצאת מבידוד, אולם במשרד הבריאות מתעקשים שנדרשות בדיקות נוספות. שרת החינוך שאשא ביטון הציעה אפשרות שבה הילדים יחזרו ללמוד והבדיקות יתבצעו במקביל. לטענתה, התחלואה היא קטנה אל מול התחלואה הרגשית, הנפשית והחברתית של אותם הילדים.

גם לגבי ההצעה לחלק את הכיתות לקבוצות בערים אדומות – הדעות חלוקות. במשרד הבריאות רוצים קפסולות בכיתות ה'-ו'. במשרד החינוך מציפים שאלות כמו "מדוע דווקא בכיתות אלה?" ו"האם שיטת הקפסולות אכן יעילה?"

עוד מדגישים במשרד החינוך כי לתפיסתם אין לאשר חיסונים בשטח בית הספר. במשרד טוענים כי מדובר בפרוצדורה רפואית מורכבת שלא יכולה להתאפשר בסביבה הלימודית. את המחלוקות הרבות, אולי רבות מדי, צפויים ליישב משרדי החינוך והבריאות עד היום, המועד שבו יידרשו להגיש לראש הממשלה נפתלי בנט את המתווה שסוכם.

 

אמש (שבת) פרסם משרד הבריאות נתונים עדכניים על מצב התחלואה בישראל. מתמונת המצב הנוכחית עולה כי 1,430 מאומתים חדשים אובחנו במהלך היממה האחרונה (בין שישי לשבת) בתום 86,819 בדיקות קורונה שבוצעו. לפי שעה מספר החולים קשה עומד על 89, מתוכם 18 מונשמים. כמו כן, אחוז הנדבקים החיוביים עומד על 1.66%.

ראש הממשלה נפתלי בנט בישיבת ממשלה (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
ראש הממשלה נפתלי בנט | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

לפני כמה ימים הדגיש ראש הממשלה נפתלי בנט את חשיבות החיסון וטען כי אלו שבוחרים שלא להתחסן פוגעים בבריאות ובחופש של כלל הציבור.

"אם את הקורונה המקורית היה אפשר לחסום עם חיסונים בלבד, הרי שבגל דלתא הממשלה בנתה תוכנית של 3 שכבות הגנה - שכבת החיסונים, שכבת ההגנה על המבוגרים ושכבת המסכות", הסביר ראש הממשלה במסיבת עיתונאים שערך בקריה בתל אביב. עוד הוא אמר: "האתגר שלנו ברור – שכל הישראלים שיכולים להתחסן ילכו להתחסן. כל אזרח מגיל 12 ומעלה שאין לו מניעה בריאות להתחסן – לכו להתחסן!"

גם שרת הפנים איילת שקד התייחסה לנושא בריאיון שקיימה אמש ב"חדשות סוף השבוע", ובו טענה כי "המשימה כעת היא לחסן עוד חצי מיליון איש – אם נצליח המגפה תדעך".

שקד התייחסה לטענה כי נעשה שימוש שנוי במחלוקת בתו הירוק כדי להפעיל לחץ על הציבור להתחסן. "האחריות היא עלינו ואנחנו צריכים להשתמש בכל הכלים שעומדים לרשותנו", אמרה. עוד הוסיפה כי נכון בעיניה לעודד אנשים להתחסן – גם אם התוצאה שיידרשו לעבור בדיקות קורונה על חשבונם בכניסה לאירועים.

"רשות שתחסן הכי הרבה תושבים - תקבל הרבה מאוד כסף. גייסתי לטובת העניין 10 מיליון שקלים"

שרת הפנים איילת שקד

"כשרת פנים אעשה תחרות בין כל הרשויות", הצהירה. "רשות שתחסן את כל התושבים שלה תקבל הרבה מאוד כסף. אני לוקחת עשרה מיליון שקלים ורוצה לעודד את הרשויות. הן צריכות כמובן לחסן באחוזים גבוהים את מי שאפשר".