התפשטות הקורונה בישראל מביאה עימה סוגיות אתיות קשות בכל הנוגע לשאלת החיסונים. הבוקר (שני), הודיע ראש עיריית יבנה, צבי גוב-ארי, כי "בגין הצורך להגן על ילדי העיר, מוסדות החינוך יהיו מחוץ לתחום לסגלי ההוראה הנמנעים מחיסון". מדובר על צעד תקדימי של ראש עירייה, שבנוסף לכול, הפנה אצבע מאשימה כלפי אותם סגלי ההוראה בעודו כותב: "על הגננות והסייעות להבין כי סירובן להתחסן גורם לכך שילדי גניהם לא יזכו לחזור ללימודים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ההודעה של ראש העיר באה על רקע העלייה המשמעותית בתחלואה בעיר שהפכה ממש לפני כמה ימים לאדומה ומספר החולים הפעילים שם עומד נכון להיום על 435 תושבים. ברקע ההקלות שנכנסו לתוקפן החל מאתמול וכוללות את פתיחתה המחודשת של מערכת החינוך החל ממחר, פנה ראש העיר יבנה לצוותי ההוראה במכתב והסביר כי אלו שנמנעים מחיסון יצטרכו להישאר בבתיהם.

במכתבו למנהלי בתי הספר, סגלי המורים, גננות, סייעות וצוותי החינוך ברשת למרכזים קהילתיים, כתב ראש העיר: "החשיפה להידבקות ולהדבקה של אחרים מצטמצמת לאין שיעור על ידי החיסון. סגלי ההוראה שאינם מחוסנים מסכנים הן את עצמם והן את תלמידיהם. זכותו של אדם כלפי עצמו אינה נושא לדיון אך חובתו לא להזיק לאחרים מוחלטת".

צבי גוב-ארי
ראש עיריית יבנה צבי גוב-ארי

הוא המשיך וכתב: "בגין הצורך להגן על ילדי העיר החלטתי כי מוסדות החינוך בעיר יהיו מחוץ לתחום לסגלי ההוראה הנמנעים מחיסון. לא תותר הפעלת גן שבו הגננת והסייעת אינן מחוסנות, או שאין בידן אישור בדיקת קורונה שלילית ב-24 השעות האחרונות בכל יום. כמו כן, לא תותר העברת שיעור פרונטאלי בכיתה על ידי אדם שאינו מחוסן. על הגננות והסייעות להבין כי סירובן להתחסן גורם לכך שילדי גניהם לא יזכו לחזור ללימודים".

במקביל, פנה ראש העיר בקריאה דומה לכלל עובדי העירייה. "החיסון מהווה ערובה למניעת הדבקות ולהדבקה של אחרים. עובד/ת שאינם מחוסנים מחויבים להגיש בכל 24 שעות אישור ביצוע בדיקת קורונה שלילית. ללא האישור לא תותר כניסה לעבודה, שהות העובד/ת מחוץ לעבודה תהיה על חשבון חופשת המחלה או חופשה שנתית או שכר".

יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, אמר אמש בריאיון ל"מהדורה המרכזית" בנושא חיסון צוותי ההוראה כי "אנחנו לא יכולים לחייב אנשים להתחסן, אך אנחנו דורשים משהו מאוד ברור - מי שמתחסן נכנס לתוך המערכת מי שלא מתחסן נדרוש ממנו בדיקה כל 24 שעות".

"אם אתה לא רוצה להתחסן עם כל הכבוד, אתה תבצע כל 24 שעות בדיקה כדי לשמור על הילדים של כולנו", אמר ביבס. "לא יכול להיות מצב שאיש צוות שדאגו לו לחיסון ועשו את כל מה שצריך, עושה עכשיו את החשבונות אם להתחסן או לא. הוא מסכן את הילדים, אנחנו לא רוצים לסכן אף אחד. מבוגרים שנכנסים למערכת החינוך צריכים להיות מחוסנים או לחלופין עם בדיקה שלילית נכון ל-24 שעות האחרונות. אם נמשיך בקצב הזה והכול יקרוס, לא תהיה לאנשי ההוראה עבודה".