קבינט הקורונה התכנס היום (חמישי) ואישר את פתיחת גני הילדים (6-0) כבר ביום ראשון הקרוב, אך בארגוני מעונות היום המפוקחים הודיעו: "לא נוכל לפתוח לפני יום שני, ובחלק מהמקרים אף ביום שלישי". בארגונים האשימו את הממשלה: "חיכו כרגיל לרגע האחרון". הסתדרות המורים: "שוב פותחים בגלל לחץ ציבורי, מהר ובלי היערכות מתאימה. אנחנו מזהירים כי בשל חוסר היערכות ומתן פתרונות יתכנו שיבושים קשים בפתיחת הגנים". רשת בני עקיבא הודיעה כי למרות שחלק מהמוסדות רשאים לחזור ללמוד - הם לא ייפתחו ביום ראשון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מדובר על כ-2,100 מעונות יום בפיקוח, שמופעלים על ידי ארגונים כמו נעמת, ויצ"ו ואמונה, ומיועדים לפעוטות עד גיל 3. "הליך החזרת מעון לפעילות מורכב ואורך מספר ימים", הסבירו בארגוני המעונות. "אף על פי שהתרענו על כך על מנת שלהורים לא תיגרם עוגמת נפש מיותרת, בממשלה חיכו כרגיל לרגע האחרון".

חיטוי גני ילדים (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)
חיטוי גן "אמונה" | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

בהודעה משותפת של כלל הארגונים המייצגים את מעונות היום המפוקחים נאמר כי "אנחנו נעבוד כמובן מסביב לשעון על מנת להחזיר עובדות שלנו מחל"ת, למצוא פתרון לעובדות בסיכון, לדאוג לניקוי וחיטוי המעונות ולטפל בכל הנדרש כדי להבטיח פתיחה מהירה ובטוחה, תוך הקפדה מלאה על כל הנחיות הבריאות. במהלך השבוע נחזור לפעילות מלאה".

מהסתדרות המורים נמסר: "לצערנו הרב הממשלה לא השכילה להפיק את הלקחים מהסגר הקודם והיא נחפזת שוב לפתוח מהר את מערכת החינוך ללא התאמת הגנים למצב החדש ותוך התעלמות מהגננות ומעמדות משרד הבריאות. עמדתנו העקבית היא שהמדינה צריכה להחליט מהם התנאים לפתיחת הגנים, כיצד לפתוח ורק אחר כך להחליט על פתיחה, ולא להפך".

רשת ישיבות ואולפנות בני עקיבא הודיעה כי למרות שחלק ממוסדותיה רשאים לחזור וללמוד ביום ראשון הקרוב, בשלב זה היא משהה את פתיחת המוסדות מחדש ותבחן את כל ההשלכות של חזרת התלמידים מבחינה חינוכית ובריאותית.

"מודאגים מהתפרצות בגנים"

"צריך לצאת מהסגר בצורה הדרגתית", אמר שר הבריאות אדלשטיין בתדרון לעיתונאים זמן קצר לאחר החלטת הקבינט. "אנחנו מבינים את הקשיים הכלכליים ולכן אישרנו כבר מיום ראשון לפתוח מקומות עבודה שלא מקבלים קהל, את גני הילדים ומעונות היום מגילאי 0 עד 6. הצוותים המקצועיים של משרדי הבריאות והאוצר עובדים על הפרטים האחרונים כדי להבטיח שלא תהיה התפרצות בגנים - אנחנו מאוד מודאגים מכך". 

החלטת הקבינט להקלות במשק ופתיחת גני הילדים תלויה בנתוני התחלואה במהלך סוף השבוע. השרים קבעו תנאי סך: ממוצע 2,000 נדבקים ביום ומקדם הדבקה 0.8. ראש הממשלה נתניהו הבהיר לשרים לפני ההצבעה: "אם בסוף השבוע המספרים יעלו - נעשה חשיבה מחודשת".