יותר מ-2.4 מיליון תלמידים החלו היום (שלישי) את שנת הלימודים בהתרגשות גדולה, אלא שבמספר יישובים וערים, בהן התחלואה גבוהה – התלמידים נשארו בבתים. ההחלטה שלא לפתוח את בתי הספר והגנים ביישובים האדומים גררה מצד אחד תגובות קשות: "נענשנו על זה שנהגנו באחריות – החלטה הזויה". ומן הצד השני, היו גם כאלו שתמכו בהחלטה: "עם כל הכאב - בריאות האנשים חשובה מהכול בינתיים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

רפיק חלבי, עיתונאי לשעבר וכיום ראש המועצה דלית אל כרמל, תקף בחריפות את החלטת הקבינט שלא לפתוח את הלימודים בעירו. "הסיבה היחידה היא שאנחנו נהגנו באחריות ונבדקו כאן בשבוע שעבר יותר מ-4,000 תושבים, שהם יותר מ-25% מהאוכלוסייה", הסביר. "זה מטה את התוצאות, נענשו על זה שנהגנו באחריות".

"התחושות שלנו זה תסכול", הוסיף חלבי. "כיוון שאין לי שרים בממשלה אז הם משביתים לי את הלימודים, זה פשוט לא יאמן. אין שום אלטרנטיבה, יש הרבה ילדים שאין להם מחשבים בבתים. החלטה הזויה".

גם בטבריה ביקרו את ההחלטה שלא לאפשר לימודים בעיר. "התחושה הבוקר היא עצבות גדולה", סיפר שמעון (מוני) מעתוק, יו"ר הוועדה הממונה בעירייה. "הדבר החשוב במעלה זה כמובן הבריאות ואני שותף לכל מאמץ לבלימת המגפה ובריאות התלמידים והתושבים, אבל אי אפשר לקבל החלטה על אי פתיחת שנת לימודים ב-11 בלילה בהפתעה מוחלטת וב-7 בערב לשים את טבריה לראשונה ללא שיח ברמה הבסיסית מול הרשות כעיר אדומה".

"חוץ מהשיח התקשורתי, אף אחד לא דיבר איתי", טען יו"ר הוועדה. "אני גם חושב שאם לפני יומיים לפי נתוני משרד הבריאות הייתי כתום והנתונים אצלי רק השתפרו בשבוע האחרון, איך פתאום נהייתי אדום? משהו כאן לא מסתדר לי וביקשתי לקבל הבהרות ממשרד הבריאות".

יו"ר הוועדה גם סיפר על הזעם הרב המופנה כלפיי העירייה מהתושבים. "מופנה כלפי זעם גדול על הדבר הזה", סיפר. "התושב לא מבין שראש הרשות גם לא מבין מה הולך פה. אפילו לא דיברו איתנו. ילד הולך לישון בלילה ובבוקר הוא קם ואומרים לו שהוא לא הולך לבית הספר, זה לא אמור להיות ככה".

אלא שלא כולם מתנגדים ומבקרים את ההחלטה שלא לפתוח את שנת הלימודים בשטח האחריות שלהם. "התחושה ביישוב לא טובה, המון הורים שולחים לי הודעות, הם ממש זועמים", סיפר סמיר מחאמיד, ראש עיריית אום אל-פחם. "אבל אני דווקא מגבה את ההחלטה. אמרתי מפורשות שאני בעד סגירת בתי הספר כי לצערי הרב נושא הבידוד בכי רע, אנשים לא שומרים. החשש שלי שילדים ממשפחות שיש אצלם קורונה יגיעו לבתי הספר.

"הייתי מנהל ואני מבין מה זה היום הראשון של בית הספר", הוסיף מחאמיד. "אבל למרות הכול אני חושב שעם כל הכאב, שבריאות האנשים חשובה מכל. לי היום מאוד קשה ברמה האישית שהנכדים שלי לא הולכים לבית ספר".

במהלך ביקור בבתי ספר באפרת ובגוש עציון, דיבר שר הבריאות אדלשטיין עם תלמידים שהחלו את שנת הלימודים – בפעם הראשונה – בצל ההתמודדות עם נגיף הקורונה. השר אדלשטיין התייחס להחלטה שלא לפתוח את שנת הלימודים בערים וביישובים האדומים: "ההחלטה נועדה לבריאות הציבור, לא ענישה".

"קיבלנו החלטה לא פשוטה - לפתוח את מערכת החינוך בישראל למרות השתוללות הנגיף", הסביר אדלשטיין. "לא בכל המדינות בעולם התקבלו החלטות כאלה, אבל הצורך להחזיר את הילדים למערכת החינוך ולתת להורים להמשיך לעבוד היה לנגד עינינו".