בתוך יממה במהלך חג שבועות המו"מ לעסקת חטופים נכנס שוב למבוי סתום. חמאס אומנם הקפיד לשגר מסרים חיוביים בכל התקופה שקדמה למתן תשובתו, אך ברגע האמת מסר תשובה שלפי ישראל "כמוה כסירוב". הפרשנות הישראלית הזו זכתה גם לגיבוי אמריקני - בלינקן האשים שחמאס הוא זה שבחר "להכניס שינויים למתווה", ובכך אישר שתגובת ארגון הטרור שלילית. ועדיין, גורם ישראלי הבהיר שזה עוד לא נגמר. N12 עושה סדר בהתפתחות במגעים.

שעות לפני התשובה הרשמית - חמאס באיתות חיובי

סיפור תשובת חמאס התחיל למעשה כמה שעות לפני שמסר את תשובתו הרשמית. בבוקר של ערב חג שבועות, ביום שלישי, דובר חמאס אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי "הוא מקבל את המתווה שאושר באו"ם, ומוכן לדון בפרטים". ה"מתווה שאושר באו"ם" זו העסקה הישראלית שהציג ביידן בנאומו - אותו מתווה שחמאס בשלב זה טרם הגיב עליו. לכאורה, המסר הזה רומז על הסכמה של חמאס, עוד לפני התגובה רשמית.

"טענות נתניהו - שקרים גמורים". אבו זוהרי (צילום: רויטרס)
סמי אבו זוהרי, דובר חמאס | צילום: רויטרס

אלא שתשובתו האמיתית באה שעות לאחר מכן, ובה התברר שלמעשה ארגון הטרור לא באמת קיבל את המתווה. ייתכן שחמאס ניסה ליצור רושם של הסכמה, כמעין תרגיל להכניס את ישראל וארה"ב למו"מ תחת התנאים הנוחים לו.

חמאס השיב רשמית, בכיר ישראלי: "הוא דחה את המתווה" | אלה הפערים העיקריים

בשעות הערב של אותו היום חמאס העביר את תשובתו הרשמית והמתווכות אישרו זאת. מיד לאחר מכן גורם ישראלי הגיב ואמר שחמאס דחה את המתווה. חמאס, כך אמרו בישראל, הוסיף למתווה חלקים שלא היו בו לפני, שמשנים אותו באופן בסיסי. "משמעות התשובה של סינואר - כמוה כסירוב", אמרו אז בישראל. בשלב הזה ארה"ב רק הגיבה שהם לומדים את את התשובה.

יחיא סינוואר (צילום: Ali Jadallah/Anadolu Agency , Getty Images)
יחיא סינוואר | צילום: Ali Jadallah/Anadolu Agency , Getty Images

לפי גורמים בישראל, אלה השינויים העיקריים והבעייתיים שחמאס דרש להכניס למתווה:

  • חמאס דרש זכות וטו מוחלטת על זהות האסירים ושהשחרור יתבצע על פי הוותק שלהם בכלא הישראלי.
  • דרישה שכבר ביום השלישי לעסקה ישראל תתחיל ליסוג מהכביש שמבתר את הרצועה, כך שתתאפשר חזרה של עקורים לצפון הרצועה.
  • הקושי הגדול ביותר - סוגיית המעבר בין שלב א' לשלב ב', קרי משלב הפסקת האש הזמנית לשלב הפסקת האש הקבועה: חמאס דורש ערבויות מארה"ב שאכן זה יקרה, כלומר שישראל תעצור את המלחמה.

בלינקן מיישר קו עם ישראל: "חמאס היה יכול לענות כן, אבל חיכה שבועיים"

שעות לאחר מכן ברביעי בבוקר שר החוץ בלינקן גיבה את ישראל ואישר שחמאס דחה את העסקה. "חמאס הציע כמה שינויים להצעה שעל השולחן. שוחחנו עליהם אתמול וגם היום עם ראש הממשלה של קטר - עם חלק מהדברים ניתן לעבוד, וחלק לא", אמר.

הוא הוסיף: "חמאס יכול היה לענות 'כן', במקום זאת חמאס חיכה שבועיים ואז הציע עוד שינויים. חלק מהם מעבר למה שהוא קיבל כבר בעבר", אמר בלינקן. "כתוצאה מכך המלחמה שחמאס התחיל ב-7 באוקטובר תמשך והסבל יימשך".

אנתוני בלינקן בהצהרתו (צילום: Reuters)
גיבה את ישראל. בלינקן | צילום: Reuters

חמאס מתעקש: "השינויים שלנו לא משמעותיים"

על רקע הגיבוי האמריקני לישראל, חמאס פרסם הבוקר הודעה ובה התעקש כי השינויים שהכניס בתשובתו אינם משמעותיים. גורם בארגון הטרור אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי מה שדרש חמאס הוא "שלושה שלבים מתמשכים ומחוברים של הפסקת אש".

גורם ישראלי: "עדיין נותר סיכוי"

למרות הסירוב של חמאס, במהדורת צאת החג פרסמנו כי גורם מדיני אמר שעוד נותר סיכוי מסוים לעסקה. "למרות שחמאס נוקט בקו קיצוני ומנסה להכשיל כל מאמץ, עדיין נותר סיכוי להחזיר את החטופים בעסקה", אמר. "הרבה מכך תלוי באופן הפעולה האמריקני".

גם בלינקן לא אמר נואש בהצהרתו: "בימים הקרובים אנחנו נמשיך כדי לנסות לסגור את ההסכם הזה כך שיתאים לאינטרסים הפלסטיניים, הישראליים ושל האזור כולו".