שר האוצר בצלאל סמוטריץ' טען בשיחה בתחילת החודש כי ממשלת ישראל פועלת כדי לשנות את המציאות ביהודה ושומרון, מבלי שתואשם בסיפוח השטח, כך לפי דיווח שפורסם הערב (שישי) בניו יורק טיימס. סמוטריץ', שהוקלט בשיחה בשטחים, הבהיר: "זה אירוע 'מגה-דרמטי".

לפי הדיווח, שר האוצר התווה במהלך שיחה ב-9 ביוני תוכנית לפיה יילקחו הסמכויות ביהודה ושומרון מידי הצבא - לגורמים אזרחיים במשרד הביטחון. "יצרנו מערכת אזרחית נפרדת", אמר סמוטריץ', שהוסיף כי הצבא עדיין נמצא בלב הניהול של הגדה המערבית. "יהיה קל יותר 'לבלוע' את זה בהקשר הבין-לאומי והמשפטי כדי שלא יגידו שאנחנו מספחים את השטח", הוא הסביר.

פעילות הכוחות (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל

סמוטריץ' הוסיף כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מודע להעברת הסמכויות לידי הגורמים האזרחיים, כפי שנקבע בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לציונות הדתית. "נתניהו איתנו באופן מלא", טען סמוטריץ' בנאום.

שר האוצר הציג דוגמאות לשינוי המציאות בשטח בנאומו. הוא טען, למשל, שקציני הצבא אינם מפקחים עוד על מרבית התהליך של הרחבת הבנייה בשטחים, הפקעת קרקעות או בניית כבישים. אותם תפקידים, לפי הדיווח, מפוקחים על ידי "אזרח שעובד במשרד הביטחון, ואינו עובד עבור מפקדים צבאים".

לפי הניו יורק טיימס, הנאום של סמוטריץ' ארך כחצי שעה, ומי שסיפק להם את ההקלטות הוא חוקר מהארגון "שלום עכשיו". דוברו של שר האוצר סמוטריץ' אישר לעיתון כי הוא נשא את הנאום והוסיף ש"לא מדובר בסוד". ממשרד ראש הממשלה נמסר לעיתון: "המעמד הסופי של השטחים ייקבע על ידי הצדדים במשא ומתן ישיר. המדיניות הזו לא השתנתה".