ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר רון דרמר העלו רעיון בדיונים האחרונים, לפיו הדרך הטובה ביותר לגרום לממשל ביידן לספק חימושים לישראל היא על ידי עימות פומבי. בתגובה על כך, שר הביטחון והרמטכ"ל טענו כי ישראל לא יכולה להרשות לעצמה עימות כזה מול ארה"ב - שישחק לידיהם של סינוואר ונסראללה, כך פרסמנו אמש (רביעי) לראשונה ב"מהדורה המרכזית".

למרות שלנוכחים בדיון הייתה תחושה שנתניהו ויתר על התוכנית שלו, הם נדהמו שלשום מהדברים שאמר ראש הממשלה בסרטון שפרסם, ובו תקף את הנשיא האמריקני. זאת, מאחר שלא התקבלה החלטה כזאת מולם ומשום שלא הוצג מידע חדש, שיכל לשנות את התמונה.

בנימין נתניהו (צילום: לע"מ)
בנימין נתניהו | צילום: לע"מ

הצעד החריג של נתניהו הגיע על רקע יציאת המשלחת לפורום אסטרטגי לפגישה בבית הלבן בנושא איראן. חלקם, בהם רון דרמר וראש המל"ל צחי הנגבי, התוודעו לביטול הפגישה על ידי האמריקנים כשהיו כבר בדרך לנתב"ג. גורמים בישראל הזהירו: "עימות עם ארה"ב – משחק בביטחון הלאומי".

המשבר מול ארה"ב מחריף - סיקור N12

בממשל ביידן הביעו אכזבה ותדהמה מדבריו של נתניהו. הם הבינו שהמתקפה שלו עליהם נובעת אולי מצרכים פוליטיים פנימיים, אך לא הבינו מדוע הוא תקף אותם באופן פומבי, בפרט כאשר לאחרונה מועברים מסרים על כך שהממשל האמריקני יצמצם את הביקורת שלו על ישראל ויציג יחסים תקינים  עם ממשלת ישראל.

נתניהו תקף בחריפות את ממשל ביידן בהצהרה באנגלית שפרסם שלשום. בדבריו הוא אישר את הפרסום של חדשות 12 כי שר החוץ של ארה"ב התחייב בפניו להסיר את המגבלות על אספקת הנשק.

בנימין נתניהו, יואב גלנט והרצי הלוי  (צילום: קובי גדעון / לע"מ)
בנימין נתניהו, יואב גלנט והרצי הלוי | צילום: קובי גדעון / לע"מ

"בביקורו האחרון של בלינקן בארץ אמרתי לו שלא יעלה על הדעת שבחודשים האחרונים הממשל מנע מישראל נשק ותחמושת", אמר נתניהו בסרטון. "ישראל, בעלת הברית הקרובה ביותר של אמריקה, נלחמת על חייה, נלחמת נגד איראן ושאר אויבינו המשותפים. בלינקן הבטיח לי שהממשל עובד יום ולילה כדי להסיר את צווארי הבקבוק הללו. אני בהחלט מקווה שזה המצב".