נורווגיה ואירלנד הודיעו היום (רביעי) כי הן מכירות במדינה פלסטינית. רה"מ של נורווגיה יונס גר סטורה אמר כי מדובר בהליך מהיר שיושלם עד 28 במאי, וקרא למדינות נוספות ללכת בעקבותיה ולהכיר במדינה הפלסטינית. עוד אמר כי נורווגיה עדין מאמינה בעקרון שתי המדינות. 

אל נורווגיה הצטרפה אירלנד, שראש הממשלה שלה סיימון האריס הודיע רשמית על הכרה במדינה פלסטינית. בנוסף, ראש ממשלת ספרד פדרו סנצ'ס אמר כי מדינתו תכיר במדינה פלסטינית ב-28 במאי. בתגובה על ההודעות - שר החוץ ישראל כ"ץ הורה להחזיר מיד לישראל להתייעצויות את שגרירי ישראל באירלנד ונורווגיה. בתגובה על ההכרה של אירלנד, נורווגיה וספרד, הרשות הפלסטינית וחמאס בירכו. 

"אני שולח היום מסר חד וברור - ישראל לא תבליג מול מי שחותרים תחת ריבונותה ומסכנים את ביטחונה. אירלנד ונורווגיה מתכוונות לשלוח היום מסר לפלסטינים ולכל העולם: הטרור משתלם", אמר שר החוץ כ"ץ. "אחרי שארגון הטרור חמאס ביצע את הטבח הגדול ביותר של יהודים מאז השואה, אחרי שביצע את פשעי המין המחרידים שראה העולם, מדינות אלו בחרו לתת פרס לחמאס ולאיראן ולהכיר במדינה פלסטינית". 

לפי כ"ץ, "הצעד המעוות של מדינות אלו הוא עוול לזכר קורבנות ה-7.10. הוא אף פגיעה במאמצים להשבת 128 החטופות והחטופים - זו רוח גבית לג'יהאדיסטים של החמאס ולאיראן, שמרחיקה את הסיכוי לשלום ומערערת על זכותה של ישראל להגנה עצמית".

"אני שולח היום מסר חד לאירלנד ונורווגיה: ישראל לא תעבור על כך בשתיקה", הוסיף שר החוץ. "הוריתי זה עתה על החזרת שגרירי ישראל מדבלין ואוסלו לישראל להתייעצויות דחופות בירושלים. לצעד הנמהר של שתי המדינות יהיו השלכות חמורות נוספות. אם ספרד תממש את כוונתה להכיר במדינה פלסטינית יינקט נגדה צעד דומה. מצעד האיוולת האירי-נורווגי לא מרתיע אותנו, אנו נחושים להשיג את מטרותינו: השבת הביטחון לאזרחינו, מיטוט החמאס והשבת החטופים. אין מטרות צודקות מאלו". 

השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, עולה להר הבית (צילום: מנהלת הר הבית)
השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, עולה להר הבית | צילום: מנהלת הר הבית

עם ההודעה על ההכרה, נודע כי שר החוץ כ"ץ הורה להחזיר את השגרירה בספרד להתייעצות ולזמן את שגרירי אירלנד, ספרד ונורווגיה לשיחת נזיפה שבמהלכה יצפו בסרטון החטיפה של התצפיתניות. "החליטו להעניק מדליית זהב למרצחים והאנסים של ארגון הטרור חמאס, נמחיש להם איזו החלטה מעוותת קיבלו ממשלותיהן".

בתגובה על ההכרה במדינות, ולראשונה מאז 7.10, השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר עלה להר הבית. בנוסף, על רקע החלטת המדינות האירופיות, פנה שר האוצר בצלאל סמוטריץ' לראש הממשלה נתניהו ודרש לנקוט צעדים מיידים נגד הרשות, בתגובה על פעילותה החד-צדדית. 

  1. כינוס מיידי של מועצת התכנון ביו"ש לאישור של עשרת אלפי יחידות דיור בהתיישבות שבשלות לקידום מבחינה מקצועית, כולל בשטח E1.
  2. החלטה שתאושר כבר מחר בישיבת הקבינט על הקמת יישוב מול כל מדינה שתכיר חד-צדדית במדינה פלסטינית. על פי הפרסומים שלוש מדינות מתעתדות להודיע היום על הכרה חד-צדדית במדינה פלסטינית. הריני לעדכנך כי הנחיתי את מנהלת ההתיישבות להכין נוסח מחליטים עם שלושה ישובים אסטרטגיים ואני דורש כי החלטה כאמור תאושר כבר מחר. 
  3. החלטה נוספת שתובא מחר לקבינט על ביטול "המתווה הנורווגי" שאושר בקבינט לפני כמה חודשים. נורווגיה הייתה הראשונה להכיר חד-צדדית במדינה פלסטינית היום והיא אינה יכולה להיות פרטנר לשום דבר שקשור ליהודה ושומרון. בכוונתי לחדול מהעברת הכספים אליה ולדרוש את השבת כל הכספים שהועברו.
  4. קידום הצעת מחליטים לחיזוק ההתיישבות ביהודה ושומרון, החלטה שאמורה הייתה להתקבל מיד לאחר חג הסוכות ונדחתה בשל המלחמה שנכפתה עלינו. ההתיישבות היא מגן ישראל וכחלק מלקחי 7 לאוקטובר נדרש לחזקה, ציונית וכדי שכפר סבא לא תהיה כפר עזה חלילה. כשר אוצר אמצא לכך את התקציבים הנדרשים.
  5. ביטול כלל היתרי ה-VIP של בכירי הרשות לצמיתות בכלל המעברים והשתת סנקציות כלכליות נוספות על בכירי הרש"פ ובני משפחותיהם.
  6. נוסף לכך הריני להודיעך כי אין בכוונתי להעביר עוד את כספי הסילוקין לרש"פ, מכאן ועד להודעה חדשה, וכמו שהודעתי לך במכתבי לפני שבועיים, אין בכוונתי להאריך את השיפוי לבנקים הקרוספונדנטים (בנקים שממוקמים במדינות שונות) בסוף החודש הבא.